Як Ігора Білозора вбивали шанувальники російського шансону
28 травня 2000 року не стало народного артиста України, талановитого композитора Ігора Білозора, який помер від отриманих травм, завданих російськими шовіністами
Про це інформує Еспресо.Захід.
28 травня 2000 року у лікарні швидкої допомоги у Львові від отриманих травм помер відомий композитор, народний артист України, лідер вокально-інструментального ансамблю "ВІА Ватра" Ігор Білозір. Йому було тільки 45 років.
За що вбили Білозора
До травм призвів конфлікт, що трапився на відкритому майданчику кафе "Цісарська кава" у центрі міста. Компанія, в якій перебував Ігор Білозір, взялася співати українських пісень (хоч сам композитор був у ній лишень слухачем), а іншій групі відвідувачів, які слухали російський шансон, це не сподобалося. Конфлікт на тему музичних смаків переріс у конфлікт на тему мови та місця українців у цьому світі. У підсумку шанувальник Газманова та групи "Любе" Дмитро Воронов розпочав бійку, спрямувавши агресію на Ігоря Білозіра. І вже після всього, коли начебто сторони розійшлися, разом з однодумцем Юрієм Калініним наздогнали композитора біля входу до Львівської обласної прокуратури (за 500 метрів від його дому) та жорстоко побили, проламавши йому череп. За життя Ігоря Білозора лікарі боролися 20 днів. 16 травня чоловік пережив півгодинну клінічну смерть, а 28 травня його не стало.
Дмитро Воронов разом з Юрієм Калініним наздогнали композитора біля входу до Львівської обласної прокуратури (за 500 метрів від його дому) та жорстоко побили, проламавши йому череп
Похорон композитора
На похорон прийшло понад 100 тисяч людей, отримав великий суспільно-політичний резонанс. Смерть автора "Пшеничного перевесла", "Маминої світлиці", "Першого снігу" та інших знакових українських пісень, музики до театральних вистав і телефільмів, інструментальних творів здійняла не лише хвилю щирого обурення, а й хвилю інтересу до стану функціонування української мови у Львові. Навіть звучали пропозиції заборонити у місті Лева звучання низькопробної російськомовної попси.
Похорон композитора, на який прийшло понад 100 тисяч людей, отримав великий суспільно-політичний резонанс
Ігоря Білозора поховали на Личаківському цвинтарі у Львові. 19 серпня 2013 року на його могилі урочисто відкрили та освятили пам'ятник авторства архітектора Костянтина Малярчука та скульпторів Андрія та Володимира Сухорських — тих, що є також авторами пам'ятника Тарасові Шевченку у Львові. Білий ангел, виконаний з італійського мармуру, символізує пісню, вічність та чистоту.
Суд над вбивцями
Попри всі намагання російської преси спробувати оббілити фігурантів та розпалити антиукраїнську істерію, винуватців трагедії — Дмитра Воронова (сина тодішнього першого заступника начальника Львівського міського управління МВС) і його приятеля Юрія Калініна - 28 вересня 2001 року Львівський обласний суд визнав винними у скоєнні навмисного вбивства "групою осіб з хуліганських міркувань" та призначив їм покарання - 15 і 12 років позбавлення волі відповідно. Адвокати обвинувачених рішення оскаржили й Верховний суд повернув справу в апеляційний суд Львівської області. Відповідно, Дмитро Воронов отримав 10 років, а Юрій Калінін — як співучасник - 8.
Пам'ять про Білозора
2015 рік на Львівщині до 60-річчя від дня народження Ігоря Білозора проголосили його роком. У 2022-му вулицю Герцена у Львові перейменували на вулицю Ігоря Білозора. Музика композитора, який своєю творчістю і своїми вчинками утверджував вірність ідеалам свободи та прагнення бути українцем, і сьогодні проймає, зворушує, не залишає байдужими…
- "Вже Білозір більше співати не буде!" Як вбивали композитора
- Побитий до смерті росіянами в центрі Львова: композитору Ігорю Білозору нині виповнилося б 68
- Актуальне
- Важливе