Як доглядати за вишиванкою: готуємось до Великодня

Вишиванка – це той особливий одяг, про який ми ретельно дбаємо та який оберігаємо, зберігаючи десятиліттями чи й довше, тому вона потребує спеціального догляду

Як правильно подбати про свій вишитий одяг розповідає "Еспресо.Захід".

Прання

Важливим моментом догляду за вишиванкою є правильний спосіб її прання. До прикладу, не люблять вишиті речі машинного прання, тому варто це робити лише вручну. Вода повинна бути теплою, ідеальна температур 30-35 градусів. Не варто використовувати пральний порошок та відбілювальні засоби, вони можуть пошкодити і саму вишивку, і тканину. Тому найліпше для цієї справи підійде дитяче мило без зайвих кольору та запаху. 

Отож, перемо сорочку (сукню чи навіть рушник) у теплому мильному розчині, але не тремо, лише стискаємо, адже інакше нитки будуть пошкоджені. Для ефективнішого прання можна додати у розчин трохи солі. Якщо ви вирішили попередньо замочити вишиванку, то робити це можна лише на короткий період.

Для виведення плям можна використати плямовивідники, проте це варто робити дуже обережно. Нанести засіб на пляму, потримати кілька хвилин і ретельно виполоскати. 

Окремо варто звернути увагу на полоскання виробу. Ополіскувати його варто у літній воді, а для того, щоб відновити чи зберегти колір ниток, вишиванку можна замочити на кілька хвилин у прохолодній воді з оцтом (кілька чайних ложок). Опісля злегка стиснути, щоб трохи стекла вода, але у жодному разі не викручувати.

Читайте також: Як на Львівщині відновлюють автентичні розписи у церквах, знищені радянською владою: замальовували тризуби і ангелів з синьо-жовтими крилами

Сушіння

Просто повішати сушитись вишиту річ не варто, особливо, на сонячні промені, адже нитки можуть вигоріти і колір зіпсується. Найкраще розкласти вишиванку на достатньо великому махровому рушнику, а тоді згорнути валиком, аби той рушник увібрав усю зайву вологу. Далі перекласти її на сухий рушник, розправити та залишити на ньому до висихання.

Прасування

Прасувати вишиванку потрібно з виворітного боку, на неї необхідно покласти марлю чи тонку тканину, а праска повинна бути нагріта на нижчих температурах. Можна використовувати пропарювання за потреби. Щоб тканина не деформувалась, праску треба рухати вздовж ниток основи.

Зберігання

Вишиванку найкраще зберігати окремо від повсякденного одягу, аби не смикати її щоразу, коли дістаєте щось із шафи. Також важливо, аби вона була чистою, адже реанімувати виріб від застарілого бруду значно складніше. Ідеально, якщо річ матиме свій окремий чохол.