Що робити у випадку радіаційної небезпеки

Ситуація з ядерною безпекою на ЗАЕС є вкрай нестабільною, росіяни здатні вчинити теракт, про що говорять і світові лідери, й українські офіційні особи, тому варто бути готовими до будь-якого розвитку подій

Про основні дії у разі радіаційної небезпеки розповідає "Еспресо.Захід".

У випадку виникнення реальної загрози, органи влади з питань надзвичайних ситуацій нададуть вказівки щодо подальших дій. Тому, якщо оголосять небезпечний стан, варто зберігати спокій та слухати офіційне повідомлення.

Перейдіть в укриття

Після повідомлення про радіаційну небезпеку негайно укрийтеся в будинку. Стіни дерев’яного будинку послаблюють іонізуюче випромінювання у 2 рази, цегляного – у 10 разів; заглиблені укриття (підвали): з покриттям із дерева – у 7 разів, з покриттям із цегли або бетону – у 40-100 разів.

Щоб у помешкання проникло менше радіації, щільно зачиніть вікна та двері, заклейте щілини. Проведіть йодну профілактику.

Дози йодистого калію:

● дітям віком до двох років – по 0,040 г на один прийом;

● дітям віком від двох років і дорослим – по 0,125 г на один прийом.

Таблетки слід приймати після їжі, запиваючи чаєм, соком чи водою. Дозування: 1 раз на день протягом 7 діб.

Що робити, якщо у вас немає йодистого калію?

Виручить звичайний розчин йоду.

● Дітям віком до двох років давайте по 1-2 краплі 5% настоянки, розведених у 100 мл консервованого молока або годувальної суміші.

● Дітям віком від двох років і дорослим – по 3-5 крапель на склянку молока або води. Водно-спиртовий розчин слід приймати після їжі тричі на день протягом 7 діб.

Настоянку йоду можна наносити на поверхню кінцівок у вигляді сітки один раз на день протягом 7 днів.

Підготуйтеся до можливої евакуації

● Зберіть документи, ліки, їжу.

● Зробіть запас питної води.

● Покладіть також у наплічник чи сумку антисептики та інші необхідні вам речі. Важливо, щоб ваш багаж був герметично упакованим.

● Перед виходом з дому перекрийте електро-, водо- і газопостачання.

● Одягніть протигаз, респіратор або ватно-марлеву пов'язку, верхній одяг та гумові чоботи.

● Уточніть, звідки буде проводитися евакуація. Повідомте про це сусідів, допоможіть дітям, людям з неповносправністю та особам похилого віку. Їх евакуюють першими.

Після прибуття на нову локацію, дезактивуйте засоби захисту, одяг, взуття та проведіть санітарну обробку шкіри на спеціально обладнаному пункті або ж самостійно. Ставши проти вітру спиною, зніміть верхній одяг, струсіть його і повісьте на перекладину. Віником або щіткою зметіть із нього радіоактивний пил та вимийте водою. Відкриті ділянки шкіри обробіть водою або розчином типу ІПП-8. Але не варто шукати його вже по аптеках – розчин видадуть вам на місці. Обробляйте шкіру з допомогою марлі чи простого рушника.

Адреси організацій, які надаватимуть допомогу постраждалому населенню, повідомлять місцеві органи державної влади.

Важливо 

Вживайте в їжу лише ті продукти, які зберігалися у закритих приміщеннях. Тоді є шанс, що вони не будуть радіоактивно забрудненими. Не їжте овочів, які росли на забрудненому ґрунті, не пийте молока від корів, які паслися на забруднених пасовиськах.   

Після того, як з'явиться повідомлення про радіоактивну небезпеку, в жодному разі не пийте воду з мереж водопостачання. Воду із відкритих водойм також. Колодязі накрийте.

Не затримуйтеся довго на забрудненій території.

Обов'язково використовуйте засоби захисту:

У приміщеннях, в яких перебуваєте, проводьте вологе прибирання. Використовуйте при цьому мийні засоби.