Еспресо. Захід
Ексклюзив

Переконували, що українці та росіяни братні народи: бранець Кремля пригадав, як його ув'язнили у Росії

Тетяна Яворська
12 січня, 2023 четвер
18:23

Новітній український політв'язень, уродженець Львова Юрій Яценко в полон кремлівської машини потрапив у 24-річному віці. Там він провів 368 днів під допитами і тортурами

Зміст

Аби вижити й не піддатись наказам московитів, порізав собі вени у камері й розпоров живіт. Каже, що зумів не зламатись, бо політв'язень у поколінні – його дідусь, прадідусь і пра-пра дідусь також зазнали репресій від енкаведиствів.  Зізнається, що така родинна пам'ять сформувала певний імунітет.

З полону повернувся у травні 2015 року. З того часу займався правозахисною діяльністю, співпрацював з МЗС по звільненню політв'язнів, був  радником міністра закордонних справ України та радником голови Львівської обласної державної адміністрації. Тепер працює над омріяною справою  –  створенням культурно-освітнього простору на базі ідей митрополита Андрея Шептицького.

"В російській тюрмі я читав Молитву про Божу мудрість Митрополита Андрея Шептицького і загалом багато молився. Ця молитва мене надихала. Після звільнення розпочав більше вивчати думку Митрополита і дуже хотів зробити такий проєкт", – пригадує Юрій Яценко.

"Еспресо. Захід" поспілкувався з бранцем Кремля і запитав, що давало сили вижити та продовжувати жити далі.

"Погрожували, що сидітиму на прив'язі в Кадирова, як собака"

Про те, що його можуть ув'язнити ніколи не задумувався, хоч і мав розуміння, який сусід живе під боком. Під час Революції Гідності активно брав участь у протестах як медичний волонтер, а тому був загартованим та готовим до різного розвитку подій.

У травні 2014 року Юрій Яценко, тоді студент 5 курсу юридичного факультету,  разом з товаришем поїхав у приватних справах в Росію. Кордон перетнули офіційно, згідно зі всіма вимогами. Але коли поселились в готель, до них одразу прийшла поліція.

"Вивели з номера готелю, мовляв, для перевірки документів. А потім передали нас в розвідку ФСБ. Як ми вже здогадалися, у них було завдання набрати українців, щоб створити з них образ ворога. Мені запропонували, що платитимуть за таку "роботу", оскільки я вмію добре висловлювати свою думку і розповідатиму, що мене прислала Україна чинити антиросійську діяльність", – каже Яценко. 

Допити розпочалися, як за справу взялась ФСБ. Хотіли схилити до співпраці з ними. 

Завезли в управління ФСБ у Курській області і переконували, що українці та росіяни братні народи, тому треба допомагати один одному.

"Я показав всім своїм єством, що мені це не є цікаво і тоді  хід пішли залякування. Казали, що можуть посадити, підкинути наркотики, тобто застосовували різні нюанси, у тому числі й побиття. Навіть погрожували віддати Кадирову. Казали, що я буду в нього на прив'язі, як собака наколений наркотиками", – додає чоловік.

Спершу завезли в управління ФСБ у Курській області і переконували, що українці та росіяни братні народи, тому треба допомагати один одному. Допомагати Юрій Яценко категорично відмовився і вже незабаром розпочались тортури. 

"Коли я відмови – вони сказали "уведите, поработайте с ним". Посадили в бус і повезли в якусь лісопосадку. По звуках я чув, що були комарі, листя шуміло. Підвісили за гак на наручники, одягли мішок на голову і били –  в пах, живіт. І от так катували декілька годин.  На наступний день це все мало продовжуватись, бо я їм так і не дав відповіді, а зізнання вибити з мене їм треба було якомога швидше. У ту ніч я собі порізав вени й розпоров живіт, аби потрапити в лікарню і не підписувати ніяких документів", – зізнається політв'язень.

Каже, що це не було емоційне рішення, а швидше стратегічне. 

"Це був такий хід, щоб знекровити своє тіло, аби потрапити в лікарню, але таким чином й не померти, і щоб мене не змогли катувати. Таким чином я виграв час і показав себе нестабільним, так би мовити, зобразив людину в розпачі. На той час не міг нічого кращого придумати й, до речі, досі вважаю, що таке рішення було правильним і найважливішим у моєму житті", – додає він.

Зараз результат цих подій уже не впливає на здоров'я Юрія Яценка. Розповідає, що почувається добре, єдине, що нагадує про ті події – яма на передпліччі. 

П'ять років вивчав права людини й потрапив наче в фільм, де ніякі права не діють

Він каже, що тоді звільненням політв'язнів з російського полону не так активно займались, а він був першим успішним кейсом Центру громадянських свобод. Саме ця організація – одна з найперших почала будувати юридичний захист ув'язнених кремлем. 

Зауважимо, Центр громадянських свобод цього року отримав Нобелівську премію миру.

"Після звільнення зразу поїхав з ними по світу в різні інституції та парламенти зустрічатись з політиками, дипломатами, аби сформувати пул підтримки українців і українських політв'язнів", – розповідає Яценко. 

Він каже, що в неволі багато обдумував і найбільше його хвилювало – чому міжнародні системи захисту прав людини не діяли в його випадку. 

Йде війна між тоталітаризмами, які кажуть, що вас може захистити лише груба сила та армії, яким ви будете підкоряться; і демократіями, які кажуть, що має існувати право.

"Я п'ять років вивчав права людини й потрапив наче в якийсь фільм, де ніякі права не діють, а мене, виявляється, навчали казок. Там я зрозумів, що право може не діяти з певних причин. А тепер це право не діє для мільйонів українців. Воно поставило під сумнів, наскільки насправді існують міжнародні гарантії прав людини й системи міжнародної безпеки. Йде війна між тоталітаризмами, які кажуть, що вас може захистити лише груба сила та армії, яким ви будете підкоряться; і демократіями, які кажуть, що має існувати право. Тільки тоді будуть процвітати нації і це буде міжнародна безпека. Бо зараз, коли в кожного є ядерна зброя – можемо просто знищити світ, над цим я також думав і у в'язниці", – розповідає Яценко. 

Нині рідний молодший брат Юрія боронить українську землю від московських варварів, п'ятеро двоюрідних братів також пішли добровольцями до війська. А він  ставить собі низку питань: що ми –  українці зробили не так, що допустили такі жертви й що маємо робити по-іншому, аби цього не сталось з нашими дітьми. 

"У полоні росіян я уявляв себе причетним до історій інших політв'язнів, які вивчав в гімназії, – Левка Лук'яненка, Василя Стуса, Мирослава Мариновича та інших. Я згадував ці історії й розумів, наскільки вони після відбування політичного ув'язнення стали великими постатями, як для України, так і для себе. Це мене також надихало", – пригадує він.

Юрій Яценко додає, що нинішнім політв'язням хотів би порадити – ставитись до себе з любов'ю і повагою. А також мати розуміння,  чому їхня щоденна жертва є недаремна.І  пам'ятати те, що за них  в Україні ведуть щоденну боротьбу. 

У 2018 році відбулась прем'єра короткометражного документального фільму "Сильні духом", який розповідає про історію ув'язнення Юрія Яценка у Російській Федерації

  • Нагадаємо, 12 січня в Україні відзначають День українського політв'язня.


Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку, телеграм-канал та твіттер.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.21
    Купівля 41.21
    Продаж 41.73
  • EUR
    Купівля 43.14
    Продаж 43.92
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
26 листопада
08:28
ППО, обстріл, ЗСУ
На Рівненщині та Хмельниччині вночі лунали вибухи – працювала ППО
08:12
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 26 листопада
08:04
поїзд в Карпатах
Укрзалізниця запускає щоденний потяг зі Львова до Молдови
07:45
У Тернополі унаслідок ворожого обстрілу пошкоджена електроінфраструктура
У Тернополі унаслідок ворожого обстрілу пошкоджена електроінфраструктура: яка ситуація в місті
2024, понедiлок
25 листопада
22:29
На 93-му році життя помер багаторічний директор фабрики "Світоч" Андрій Тавпаш
На 93-му році життя помер багаторічний директор фабрики "Світоч" Андрій Тавпаш
21:45
Львівські прикордонники покалічили кількох окупантів в районі Серебрянського лісництва
Львівські прикордонники покалічили кількох окупантів в районі Серебрянського лісництва
21:23
Захисник із Буковини отримав відзнаку президента "За оборону України"
20:58
Мешканка Камʼянця-Подільського допомогла поліцейським розшукати 13-річну дівчинку, яка зникла напередодні
Мешканка Камʼянця-Подільського допомогла поліцейським розшукати 13-річну дівчинку, яка зникла напередодні
20:44
Увечері в Тернополі пʼяний водій авто вʼїхав в автобус
Увечері в Тернополі пʼяний водій авто вʼїхав в автобус
20:33
Оновлено
світло
До двох годин без світла: оновлений графік вимкнень електроенергії на 26 листопада
20:19
На Закарпатті поліція заблокувала черговий канал переправлення через кордон військовозобов’язаних
На Закарпатті поліція заблокувала черговий канал переправлення через кордон військовозобов’язаних
20:00
Пʼять років вʼязниці присудили підряднику, який привласнив бюджетні гроші під час реставрації Франкового університету
19:39
Золотий Хрест
Воїн зі Львівщини отримав відзнаку від Головнокомандувача ЗСУ
19:06
На Волині розшукують пенсіонерку, яка пішла з дому і не повернулась
19:05
Оновлено
Світло
На Львівщині скасували графіки вимкнень електроенергії на 25 листопада
18:48
На Закарпатті затримали чоловіка, який у стані сп`яніння забив до смерті односельця
18:26
У Львові триває другий Форум муніципального партнерства: міжнародна співпраця для відбудови України
18:05
пневматичний пістолет постріл
Поліція здійснила попереджувальний постріл: на Волині затримали чоловіків, які чинили опір патрульним
17:45
прощання з Андрієм Гудимою
Львів 26 листопада прощатиметься з воїном 125-ї бригади ТрО Юрієм Коцовським
17:38
На Сихові у Львові планують звести житловий будинок з вбудованим дитсадком та підземним паркінгом
17:30
стадіон Авангард
На Прикарпатті затримали місцевих хуліганів, які пошкодили міський стадіон
17:20
Огляд
Сніг
Без істотних опадів: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 26 листопада
17:12
Як тривають аварійно-відновлювальні роботи у будинках, які пошкодив ракетний удар 4 вересня у Львові
17:01
"Говори, щоб зупинити": у Львові представлять інсталяцію проти насильства
16:48
новини Тернопільщини
У Хмельницькому судитимуть неповнолітнього, який жорстоко побив 15-річного студента
16:40
У Львові дітям загиблих захисників виплачуватимуть одноразову матеріальну допомогу до Дня святого Миколая
16:30
Львівська спортсменка в складі дуету виборола срібло на Кубку світу з черліденгу
16:25
У Львові "Птах на горищі" розповідатиме про сучасне викрадення Росією українських дітей 
16:17
У Львівському районі виявили трьох незаконно вбитих косуль
16:07
Jazz Bez
"Повернення до основ": у Львові стартує Міжнародний фестиваль Jazz bez. Програма
16:00
Румунські фермери заблокували пункт пропуску "Халмеу-Дякове" на кордоні з Україною
Польські фермери погрожують заблокувати весь східний кордон Польщі, якщо влада не виконає їхні вимоги
15:54
Новини Заходу України
На Львівщині зафіксували понад 5 тис. випадків грипу та ГРВІ у дітей
15:35
Пошкодив фасади 17 церков у Тернополі: поліція знайшла хулігана 
15:23
У Тернополі розпочали встановлення 18-метрової центральної ялинки
15:09
Гривня, гривні, гроші
На Волині чоловік має сплатити 17 тис. грн штрафу за те, що кинув шину в працівників ТЦК та поліції
14:53
На Мукачівщині односелець підпалив господи своїх двох сусідів
14:38
У Львові на Погулянці до весни спустили воду в штучних озерах
14:25
У Львові закликають стати Миколаєм для собак, яких не можуть прилаштувати
14:06
На Львівщині судитимуть мешканця, який незаконно зайняв захисну смугу водосховища
На Буковині судитимуть голову громади за привласнення державних грошей
13:55
В Івано-Франківську на гарячому затримали наркодилерку 
Більше новин