Введення в храм Пресвятої Богородиці: традиції і заборони свята
Введення в храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найважливіших християнських свят. Цьогоріч свято відзначають за новоюліанським календарем 21 листопада
Про це передає "Еспресо.Захід".
Введення в храм Пресвятої Богородиці: історія та нова дата свята
Батьки Пречистої Діви Марії, святі Йоаким і Анна, будучи бездітними, дали обітницю, що коли у них з'явиться дитина, то віддадуть її на службу Богові у храмі Єрусалиму. Господь вислухав їхні молитви і дав їм доньку. Коли їй виповнилося три роки, то батьки привели її до храму і віддали в руки первосвященика Захарії, батька святого Йоана Предтечі. Там Пресвята Богородиця перебувала багато років доти, доки, як доросла дівчина, не була заручена зі святим Йосифом.
Раніше це свято відзначалося 4 грудня, але з переходом на новий календар, дата його святкування змінилася. Таким чином, у 2023 році парафіяни Православної церкви України відзначатимуть Третю Пречисту 21 листопада.
Традиції Третьої Пречистої
Цього дня в храмах відбуваються святкові богослужіння, у Богородиці просять здоров'я для дітей, батьків, родичів, міцної родини. Також у свято заведено накривати стіл, але оскільки в цей час триває Різдвяний піст, то його відзначають скромно і з пісними стравами. Однак, у свято дозволяється поставити на стіл рибу, страви з рослинною олією і трохи вина.
В народному календарі Третя Пречиста вважалася одним зі свят, які символізували прихід зими. Від Введення до Благовіщення вже не можна було копати землю. Українці також вірили, що хто перший зайде на Введення до хати, той буде першим "полазником" (той, хто приносить добро чи якесь лихо). Тож вважалося, коли увійде першим молодий, гарний, здоровий чоловік і до того ж з грошима, то весь рік у хаті будуть усі здорові та гроші вестимуться.
У деяких регіонах України ввечері перед Введенням святили воду за дохристиянським звичаєм: брали її в місці, де сходяться три води, проливали воду через вогонь, і потім вживали ту воду проти хвороб. Також цього дня обсипали корів насінням і мастили маслом вим'я, щоб давали багато молока.
Що не можна робити в свято
В це велике свято важливо утриматися від лайок, заздрості, осудження, пліткування, лихословлення тощо. Також в цей день не можна займатися рукоділлям - шити, в'язати, вишивати і робою по господарству - прибирати, прати, прасувати. Усі клопоти слід відкласти на потім, але краще зробити роботу напередодні, щоб в особливе свято присвятити більше часу молитві та зустріти його з чистими помислами й благими намірами.
Крім того, не рекомендується позичати або віддавати гроші.
Прикмети на введення в храм Пресвятої Богородиці
- На Третю Пречисту зима остаточно встановлюється.
- Сніг вранці і весь день не тане - до хорошого врожаю в наступному році.
- Якщо небо з ранку ясне та синє – то до швидкого похолодання;
- Якщо на введення тепло, то і на новорічні та різдвяні свята буде тепло.
- Якщо стоїть сильний мороз, то він протримається до Різдва.
- Актуальне
- Важливе