Еспресо. Захід
Ексклюзив

Врятувати зерно. Як відключення світла для елеваторів може призвести до продовольчої кризи в Україні

9 грудня, 2022 п'ятниця
10:11

Через тривалі відключення світла на елеватори не можуть вчасно відвантажувати пшеницю для млинів, а десятки тонн кукурудзи та сої можуть просто зіпсуватись

Про це розповів "Еспресо.Захід" власник одного з найбільших елеваторів на заході України Іван Приймак, який через критичну ситуацію на підприємстві навіть записав відеозвернення до голови Івано-Франківської обласної військової адміністрації.

У відеозверненні ви казали, що елеватор "Вільхівці" має електрику лише чотири години на добу і на гній може перетворитись зерно на 2,5 млн доларів. Чи стали вам менше відключати електрику після розголосу?

Справді ситуація трохи поліпшилась. У першу ж ніч після нас не відключали. Ми домовились, що з 21 до 6 години ранку у нас світло не вимикатимуть. Це уже був плюс. Перед цим я цілий день витратив – їздив до голови правління обленерго, голови обласної державної адміністрації, керівника департаменту агропромислового розвитку області. Я був у всіх і намагався пояснити, що ситуація критична. На той момент у нас в місткості було 10 тисяч тонн кукурудзи, яка уже мала температуру 46 градусів. Тобто вона пішла у "вільне плавання”, почались певні процеси та мала б перетворюватись на спирт. Лише дріжджів бракувало. 

Розумієте, місткості великі, що там відбувається всередині ми не бачимо. Бачимо лише по датчиках температури. Охолоджене зерно – це здорове зерно, яке придатне для усіх видів споживання. Якщо зерно гріється, це означає, що там уже почались небажані процеси. Ми намагаємось його перекидати, але що можна перекинути за одну-дві години?  

Аби запустити такий гігант як наш елеватор, треба генератор на півтора мВт, або 1500 кВт. Він буде з’їдати за годину 300 літрів солярки по 55 грн. Помножте на 24 години. Це 250 тисяч гривень на добу за світло. Тобто до такого генератора треба ще бензовоз з соляркою. Ми не можемо собі таке дозволити.

Чи є загроза для пшениці, яку потім використовують для виробництва борошна?

Є таке поняття як перші культури. Це пшениця, ячмінь і ріпак. Їх збирають у липні та серпні. У той час світло не вимикали, то ж на ці культури відсутність світла на елеваторі впливає не значно. Але є проблеми з їх відвантаженням. Якщо з млина приїхали вантажівки, а  світла нема, – відвантаження не відбувається. Відповідно, вони можуть стояти у черзі добами. На сою, кукурудзу і соняшник електроенергія має визначальний вплив. Поки зерно не просушене, не "продуте", то може просто зіпсуватись Ми без електроенергії не можемо нічого зробити.

Чи могли б врятувати ситуацію потужні генератори? 

Аби запустити такий гігант як наш елеватор, треба генератор на півтора мВт, або 1500 кВт. Він буде з’їдати за годину 300 літрів солярки по 55 грн. Помножте на 24 години. Це 250 тисяч гривень на добу за світло. Тобто до такого генератора треба ще бензовоз з соляркою. Ми не можемо собі таке дозволити. Точкові менші генератори до 20 кВт ми ще можемо "тягнути", а гігантом на 1500 кВт – ні.

До слова, у Городенці об’єкт критичної інфраструктури – лікарня. Через неї не можуть відключати місто Городенку, яке має 5 тис. абонентів. А загалом у колишньому Городенківському районі 20 тис. абонентів. Виходить, що нам Укренерго дає 60% потужності, але 25% з них з’їдає лікарня. Я згоден – лікарня це критична інфраструктура, але їм треба генератор на 30-40 кВт. Є різниця де 30-40 кВт, а де 1500 кВт? І така проблема скрізь – лікарні не відключають, а до них "примазані" цілі міста, а всі інші – без електроенергії. Я вважаю, що об’єкти критичної інфраструктури, яким достатньо генератора на 30-40 кВт ставити у загальне правило. Для них не проблема увімкнути вночі на кілька годин генератор, а для бізнесу це смерть. 

У скільки оцінюєте збитки для підприємства через відключення електроенергії?

Збитки колосальні й усі вони лягають на агрофірму Вільхівці. Мені товар привезли якісний, я маю такий самий віддати. А як я це забезпечу, це мої проблеми.  Люди приходять на роботу відповідно до штатного розпису і розпорядку дня. Те, що вони не можуть виконувати роботу через відсутність електроенергії, це не їх вина. Тож зарплату їм маємо платити у повному обсязі. 

Зрештою, уся сільськогосподарська галузь цього року збиткова. Пшениця цього року збиткова, ячмінь теж, соя – на межі рентабельності, соняшник дає трохи прибутку, кукурудза – абсолютні збитки, ріпак – трохи прибутковий. 

Якщо станом на 1 січня 2022 року наша компанія мала 78 млн кредитів, то зараз уже 172. Ти не маєш вибору – все те, чого тобі не вистачає, мусиш позичити. На щастя, я маю хорошу історію, то можу позичити кошти у банках. Пільгові кредити є, і це суттєва підтримка. У жовтні нам вдалось вийти на цей кредитний ресурс. Фактично, жовтень, листопад та грудень ми працюємо за рахунок цього кредиту. Інакше можна було б рубильник вимикати ще у жовтні. Але ж ми зберігаємо зерно не лише своє, а й від партнерів з усієї області. Наші партнери – фермери – мають доставити на елеватор ще близько 20 тисяч тонн сої та десь 25 тисяч тонн кукурудзи, які ще в полі. 

Чи можуть тривалі відключення електрики призвести до продовольчої кризи?

Ми відвантажуємо зерно на млини, комбікормові заводи, на експорт. Для нас важливо, аби був безперервний процес. Елеватор, як мартенівська піч, яку не можна зупиняти. А у нас зараз процес "рваний". Не будуть працювати елеватори – не будуть працювати млини, комбікормові заводи. Ця "рваність” рано чи пізно вилізе у магазинах не просто підвищенням цін, а відсутністю товару. 

Я вважаю, як тільки почались відключення, державна адміністрація мала скликати департаменти та спитати: а що у вашій галузі відбувається, коли світло вимкнули? Як там курятники, гусятники, млини, елеватори? Може є інші галузі, у яких важливий безперервний цикл. Але наша обласна адміністрація усунулась від цього процесу. Світлана Онищук мала якнайшвидше скликати нараду з кожної галузі виробництва і принаймні почути про наші проблеми. Зрештою, усі ми ходили в ОВА: ягідники ходили, просили не відключати, бо їм треба заморожувати ягоди, тваринники ходили, елеватори ходили. На жаль, нас не почули. А далі нам потрібні якісь рішення. Сьогодні в ОВА має бути нарада. Сподіваюсь, вони врахують наші пропозиції. Тоді принаймні було б зрозуміло, як ми маємо працювати. Наприклад, за погоди нам треба протриматись 20 днів без відключень. Зараз фермери забирають з поля останній урожай. Важливо його відразу просушити. Далі, коли йде просто зберігання, включення нам уже не такі страшні. Ми працюватимемо лише на відвантаження. 

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінкутелеграм-канал та твіттер.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.2
    Продаж 42.95
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
25 квітня
15:22
шахта "Відродження" у Львівській області
На шахті "Відродження" у Львівській області провели обшуки, - депутат
15:08
український безпілотник Punisher
Мукачівська міська рада виділила 12,4 млн грн на безпілотники для ЗСУ
14:52
новини Хмельниччини
На Хмельниччині затримали браконьєрів, які незаконно виловлювали рибу в притоці Дністра
14:39
новини Рівного
У центрі Рівного до Великодня встановлять Писанковий сад
14:22
Юрій Набит
Без батька залишилося двоє дітей: біля Роботиного загинув воїн зі Львівщини
14:08
новини Рівненщини
На Рівненщину приїхали ще 33 людини з Донецької області
13:55
Жительку Каховки підозрюють у пособництві окупантам
Жительку Каховки підозрюють у пособництві окупантам: схиляла жителів до отримання російських паспортів
13:43
писанки на деревах у центральному сквері Франківська
У Франківську прикрасили писанками дерева в центральному сквері
13:37
новини Львівщини
На Львівщині за невиконання обов’язків притягнули до відповідальності 75 батьків
13:20
земля
На Хмельниччині в росіянки конфіскували земельну ділянку, яку вона успадкувала
13:05
новини Львова
Біля львівського Будинку воїна невідомий зрізав усі тюльпани
12:48
майстер-клас із писанкарства для дітей військових
У Львові діти захисників створили писанки для поранених військових
12:31
Радослав Сікорський
"Львів - це Україна": Сікорський відреагував на закиди Кремля про плани Польщі нібито анексувати частину України
12:04
Унаслідок вибуху на Львівщині двоє людей загинуло і одна постраждала
11:47
На Волині викрили нову схему для ухилянтів: надувними човнами до ЄС
Надувними човнами до ЄС: на Волині викрили схему незаконного перетину кордону для ухилянтів
11:30
На Хмельниччині п'яний чоловік стріляв у поліцейських із рушниці, його затримали
На Хмельниччині п'яний чоловік стріляв у поліцейських із рушниці, його затримали
11:14
прикордонний контроль, перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 24 квітня
11:00
шахрай, шахрайство
Здавав вигадане житло різним людям: судитимуть жителя Рівненщини
10:46
Тернополянин намагався незаконно відправити з України поштою скам'янілих ракоскорпіонів віком 443 млн років
Тернополянин намагався незаконно відправити з України поштою скам'янілих ракоскорпіонів віком понад 400 млн років
10:23
Львівські лікарі видалили 15-сантиметрову пухлину з плеча підлітка
10:09
Валентин Міц
Під Новомихайлівкою загинув стрілець зі Львівщини Валентин Міц
09:52
кордон, черги
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 25 квітня
09:35
Біля Львова на пожежі виявили тіло чоловіка
09:18
Намагався незаконно легалізуватись через службу у війську: з України видворили громадянина Іраку
Намагався незаконно легалізуватись через службу у війську: з України видворили громадянина Іраку
09:01
Українець намагався вивезти до Великої Британії старовинні монети 5 ст. до н.е. – 4 ст. н.е.
08:46
Іван Войчук
Під час виконання бойового завдання на Донеччині загинув боєць з Волині Іван Войчук
08:30
На Львівщині погодили генеральні плани трьох населених пунктів
08:10
пункт пропуску
На Волині двох прикордонників підозрюють у переправленні понад 200 ухилянтів до Польщі
07:49
Осінь, дощ
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 25 квітня, і завтра
2024, середа
24 квітня
22:58
На Буковині митники вилучили понад 1000 заборонених ароматизованих е-сигарет
22:40
Через змову фірм медзаклад Тернополя переплатив 1 млн грн за телевізійні послуги
22:21
У селі біля Львова незаконно зрубали понад сотню дерев
На Хмельниччині судитимуть чоловіка, який незаконно зрізав 31 дерево на 450 тис. грн
22:02
Новини Західної України
Буковинцю, який за €6,5 тис. переправляв ухилянтів до Молдови, повідомлено про підозру
21:54
вогняна веселка у Франківську
У Франківську зафіксували рідкісне природне явище. Фото
21:43
100 окрема механізована бригада
"Завдаємо окупантам колосальних втрат": волинську 100-ту ОМБр передислокували на Донеччину
21:25
На Львівщині у кількох містах і селах не буде газу. Адреси
21:18
Оновлено
"Крихкіші за скло": колекція ікон на склі Остапа Лозинського
Куди піти у Львові із 22 по 28 квітня: "Атомна русалка" й благодійні читання з поетом і військовим Артуром Дронем
21:07
онлайн-шахрайство
Шахраї видурили в мешканців Рівненщини понад 140 тис. грн
20:50
У Львові побільшає велопішохідних переходів. Де вони з’являться
20:37
Оновлено
"Завершується тестовий період", - Москаленко про затори з Сихова в бік центру Львова через зміни ОДР
Більше новин