Близько 30% закупівель від громад прописано неякісно, - голова правління ЛОК Максим Плєхов
Виробник безпілотної авіації переконаний, потрібно шукати вихід у правовому полі, адже неможливо використовувати систему Prozorro в неконкурентних закупівлях
Про це Максим Плєхов розповів у програмі "Війна і волонтери", журналістки "Еспресо.Захід".
"Я часто бачу в закупівлях некомпетентність. Бо дуже важко людині на посаді закупівельника, яка купувала папір, ручки, пояснити вимоги до частот відеозв'язку, які сьогодні потрібні. В таких випадках вони побачили тендер і скопіювали документацію, - каже Максим Плєхов. - У більшості випадків є непрофесійність. Близько в 30% тендерів предмет закупівлі написаний неякісно або скопійований з іншого тендеру і вже втратив актуальність. Тому що розвиток військової науки йде по днях. І те, що вчора літало, сьогодні вже не літає".
За словами Максима Плєхова, бувають випадки, коли військові отримують допомогу, а потім виробники її змушені модернізовувати та підлаштовувати під реальні умови на полі бою.
"Я знаю приклади, коли військова частина отримала велику кількість безпілотної авіації і була змушена замовляти окремо фактично всі модулі зв'язку кремо. Дрони були якісні, але актуальні втратили три місяці тому, - наголошує Максим Плєхов. - Військова частина купувала додаткові модулі зв'язку для того, щоб вони літали. Ситуацію вирішили, але можна було її просто не допускати за рахунок професійної та технічної експертизи. Виробники повинні передати знання фахівцям, які мають можливість проводити незалежну експертизу. Тому що, якщо виробники долучаться до цього процесу, нас звинуватити у лобіюванні своїх інтересів. Сьогодні це нікому не потрібно, всі хочуть займатися своєю справою".
Максим Плєхов наголошує, у безпілотній авіації не можуть бути прописані вимоги для багатьох виробників. Тому що кожен має свою розробку, таємницю та ноухау.
"Військові, до прикладу, можуть попросити у громади 100 fpv дронів. А громада може купити 100 дронів 7 дюймів, 8 дюймів, 10 дюймів з системами скиду, з модулями зв'язку на таких частотах або на інших. Є багато різних, - каже Максим Плєхов. - Є військові, які прописують вимоги до дронів і кажуть у якого виробника придбати. Тоді громада думає, а як у цього виробника придбати ці дрони, якщо в тендерній пропозиції не можна вказувати конкретного виробника. Тоді пишуть "або аналог з такими характеристиками". І далі починається купа питань. Держава трохи по-іншому купує. Для спорядження, від трусів до бронежилетів, є уніфіковані вимоги, які можуть виконувати десятки виробників. У цьому випадку є розумна конкуренція. А в департаменті безпілотної авіації є перелік допущених виробників, які пройшли всі випробування. А далі військові розуміють в кого вони можуть замовити. Третій механізм - озброєння і військова техніка. Там секретно закуповується те, що допущено до експлуатації. А ми закуповуємо безпілотну авіацію через механізм, який підходить трохи під інше. Якщо є виробник дронів, казати, що такий дрон може виготовити 20 інших виробників - не правильно. Такого не можливо. Є військова таємниця, свої розробки, ноухау. Але закупити на пряму - неможливо. Я би шукав вихід тільки в правовому полі. Збиратися, обговорювати, створювати консультаційну раду. Ми не можемо використовувати систему Prozzoro в неконкурентних закупівлях. Ми маємо пристосувати один із механізмів для закупівлі громад, щоб забезпечити ефективне використання коштів та унеможливити кримінальне переслідування людей, які зараз все закуповують".
- Актуальне
- Важливе