Свою історію розпочали ще після Першої світової війни: з дня створення 128-ї бригади минає 102 роки
Загартовані боями, військові 128-ї бригади брали участь у низці важливих битв війни проти російських агресорів – битви за Бахмут, боїв за Дебальцеве, Станицю Луганську, Херсон та багато інших. 12 липня 128-ма окрема гірсько-штурмова бригада святкує день народження – 102 роки з дня створення військового підрозділу
Еспресо розповідає про Закарпатський легіон, який розпочав свою історію ще після Першої світової війни і героїчне сьогодення.
Як і коли виникло збройне формування
Бригада була створена після переформування 128-ї механізованої дивізії, що вела свою історію від 128-ї гвардійської мотострілецької дивізії колишньої радянської армії. 128-ма гвардійська гірськострілецька Туркестанська дивізія – військове з'єднання Червоної армії, яке існувало у 1922-1956 роках. Офіційною датою його заснування вважається 12 липня 1922 року. Дивізія отримала статус гвардійської під час Другої світової війни. Тоді вона звільняла від нацистів Крим, Закарпаття та Чехословаччину.
У 1956 році дивізія була переформована у 128-му гвардійську мотострілецьку дивізію.З того часу 128 окрема гірсько-штурмова Закарпатська бригада пройшла довгий шлях від рядової пострадянської механізованої дивізії до одного з найпотужніших формувань в Збройних силах України.
У 1991 році, командир 128-ї гвардійської мотострілецької дивізії генерал Віктор Гречанінов оголосив про підтримку української державності. 19 січня 1992 р. особовий склад 128-ї дивізії склав присягу на вірність народу України.
128 бригада в складі ЗСУ
Історію 128-ї гірсько-штурмової бригади умовно можна поділити на два етапи – до війни з російсько-окупаційними військами та під час неї.
На першому етапі історії незалежної України (1991-2014) бригада взяла на себе удар природної стихії, коли на Закарпаття приходила "велика вода". Під час кількох повеней в 90-х та на початку 2000-х років особовий склад з’єднання неодноразово залучався до ліквідації наслідків стихійних лих. Тоді бригада надавала різносторонню допомогу для порятунку рідного краю: забезпечення мешканців Закарпаття гарячою їжею, евакуація, розчищення завалів, налагодження понтонних переправ, ремонт доріг тощо.
У 2000 році Указом президента бригада отримала почесне найменування "Закарпатська", яке залишається з нею і по цей час.
Нині ж 128-ма окрема гірсько-штурмова Закарпатська бригада – це з'єднання гірської піхоти Сухопутних військ України. Бригада перебуває у складі оперативного командування "Захід".
Герої і героїчні бої 128-ї бригади
Кожен з воїнів цієї бригади заслуговує на цілий окремий розділ. Мужні, непередбачувані, сміливі й талановиті люди, яким жодні перепони не стоять на заваді.
Еспресо.Захід спілкувався з бійцями, які перебували безпосередньо на передових позиціях, бойовими медиками та бійцями на протезах, а також з не менш мужніми вдовами загиблих Героїв. Про багатьох захисників писали світові видання, їх цитували президенти.
Підполковник, командир 1-го гірсько-штурмового батальйону 128-ї Закарпатської бригади Андрій Літун з позивним Знаток став на захист України ще 2014 року. У перші дні повномасштабного вторгнення Росії відбивав атаки ворога на передових позиціях. 6 березня під час бою з більшими щонайменше вчетверо силами росіян, прикриваючи відхід свого підрозділу, загинув. Дружина Марина Літун пригадала одну з останніх розмов з чоловіком.
"Якось Андрій приїжджав перед новим роком на ротацію, я пожартувала, кажу: ти такий хоробрий, може, колись отримаєш Героя України. А він мені відповів, що це дуже висока нагорода і її здебільшого дають посмертно. Я тоді сказала, що нам тоді такої нагороди не потрібно в сім'ї. Останні роки він мені завжди говорив одні слова: "Марино, усміхнись, життя прекрасне. Нема в житті проблем".
Бійці 128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади нині за допомогою дронів виявляють і знищують техніку й живу силу російських окупаційних військ. Так, нещодавно під час бойових зіткнень на Запорізькому напрямку оператори підрозділу безпілотників 128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади уразили новітній російський танк Т-90М "Прорив". Танк взятий на озброєння росармією в 2020 році, усього їх є близько двох сотень. "Прорив" стояв на позиції, замаскований під деревами в посадці, утім, наші розвідники виявили його, а FPV-дрон із вибухівкою, оминувши ворожий РЕБ, залетів танку прямо під башту", – писали у прессллужбі бригади..
Навесні воїни цієї бригади підготували "святковий феєрверк" окупантам: знищили УАЗ-469, бліндаж, причіпну гаубицю і ПТРК.
Продовжують нести службу на захисті держави і її громадян
- Актуальне
- Важливе