Останній репортаж ціною життя: як виник День військового журналіста в Україні

З 2018 року в Україні 16 лютого відзначають День військового журналіста

Це також і день вшанування пам'яті військового журналіста, родом з Тернопільщини, заступника редактора телерадіокомпанії міноборони "Бриз" Дмитра Лабуткіна. Він загинув 16 лютого 2015 року неподалік міста Дебальцеве під час виконання бойового завдання. Журналіст до останнього подиху був відданий своїй професії

Еспресо.Захід розповідає, ким був Дмитро Лабуткін, в честь якого виник День військового журналіста в Україні.

Військовий журналіст, а нині прессекратр військового госпіталю Тарас Грень пригадав, як Дмитро готував побратимам чай напередодні своє загибелі.

"Не забудьте під час застілля хоч на 30 секунд помовчати в честь молодого... на жаль навічно молодого офіцера Діми Лабуткіна. Журналіста, смерть якого встановила ваше "свято". А Дімі особисто я дякую за той чай, яким він поїв мене і нашу групу за кілька днів до своєї героїчної загибелі. Пресофіцер Діма Лабуткін виконав наказ тодішнього командувача сектора і залишився до кінця в пекельному Дебальцево. Виходячи з оточення потрапив у засідку. Прийняв бій. Він загинув стиснувши в руці гранату, чеку з якої не встиг висмикнути. От такий привід для "свята"....", – пригадав Грень.

Фото: memorybook.org.ua

 

Вночі 16 лютого з Дебальцевого виїхала колона, яка перевозила ранених. Дмитро разом із колоною їхав на бронетранспортері до Бахмута, після виконання завдання як кореспондент. З того часу вважався зниклим безвісти. Упізнаний серед загиблих у березні 2015 року. Дмитрові було 28 років.

Дмитро Лабуткін народився на Тернопільщині у місті Кременець. У 2009 році закінчив Львівський інститут Сухопутних військ ім. гетьмана Петра Сагайдачного за спеціальністю "Журналістика". Проходив службу у Севастополі, брав участь у далеких морських походах та міжнародних військових навчаннях. Навесні 2014-го, після окупації Криму російськими військами, виїхав до Одеси. 21 січня 2015 року прибув до Краматорська та поїхав у місто Дебальцеве як журналіст, виконуючи завдання із збору фотоматеріалів для переговорної групи у Мінську.

Його колега і побратим Микола Федорків з сумом пригадував їхню останню зустріч, адже знались із Дмитром ще з курсантських років.

"Прощаючись 21 січня 2015 року з ним у Дебальцевому, уявити не міг, що бачимося востаннє. І хоча того дня він здавався на диво неговірким, ми все ж жартували, говорили про життя-буття й ділилися емоціями. Зважаючи на складну бойову обстановку, закликав колишнього одногрупника поквапитися. Я встиг попрощатися з Дмитром, побажати всього найкращого й рушити далі – на блокпост "Балу". Це був останній раз, коли я бачив професійного військового журналіста, хорошого друга, люблячого батька, веселу й гарну людину Дмитра Лабуткіна", – згадує Федорків.

Інший військвий журналіст Роман Туровець писав: "Це відео з нашоломної GoPro Дмитра Лабуткіна. Зйомка зроблена 5 лютого 2015 року. Тоді ми з полковником Валентином Федічевим, разом з Дімою та Максом Авдєєвим виїхали з Дебальцевого на Комуну, щоб зафіксувати геройський вчинок артилеристів 128-а гірсько-піхотної бригади, які захопили російський танк. Того ж дня, ввечері, я скопіював собі ці відеофайли, а згадав про них лише зараз. Це останній репортаж Діми. Востаннє його бачили живим 16 лютого 2015-го. А вже 19 лютого бойовики розмістили в мережі відео з місця бою на залізничній станції Дебальцеве, де поряд із розбитим БТРом було тіло Дмитра. Опублікувати свій репортаж Діма не встиг, тому зараз я роблю це за нього... А бійці 128-ї - вони просто красавці…"

Видання "Цензор" писало, що 19 лютого 2015 року проросійські бойовики надіслали дружині Дмитра шокуюче відео із записом з місця бою обабіч залізничної колії, де були тіла загиблих поряд із розбитим БТРом, а також документи Лабуткіна. Разом із Дмитром у бою загинули військовослужбовці 3-го полку спецпризначення капітан Юрій Бутусов і старший сержант Віталій Федитник. У полон тоді потрапили п'ятеро, з них старшина Сергій Глондар та молодший сержант Олександр Коріньков перебували там 5 років. 

Похорон героя відбувся 25 березня в рідному селі Білокриниця Кременецького району. В офіцера залишилися дружина та донька Кіра. Наказом №18 від 24 липня 2016 року Дмитро Лабуткін нагороджений відзнакою "Народний Герой України" (посмертно). Також посмертно нагороджений Орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня.