Еспресо. Захід
Огляд

Як російські ІПСО намагаються зірвати мобілізацію в Україні

13 березня, 2024 середа
08:10

"Еспресо.Захід" розповість, що таке ІПСО, яку роль фейки та дезінформація виконують у російсько-українській війні та як Росія намагається зірвати мобілізацію в Україні

"Агентка" ТЦК у Космачі, антивакцинатори-"пацифісти" та неймовірна історія про "закритий" задля мобілізації чоловіків Київ. Між цими, на перший погляд, цілком різними тезами є дещо спільне: усі вони - частини російських ІПСО. 

"Еспресо.Захід" детальніше розповість про те, що таке ІПСО, яку роль фейки та дезінформація виконують у російсько-українській війні та як Росія намагається зірвати мобілізацію в Україні.

"Кейс Космача": наслідки ворожих провокацій у серці Карпат

Пригадаймо, як нещодавно в Космачі на Прикарпатті розлючені селяни напали на жінку з дитиною, сприйнявши її за "агентку" ТЦК. Це прямо корелюється з російським фейком про нібито співпрацю військкоматів з жінками за "ловлю" чоловіків.  

Згодом на зустрічі між представниками ТЦК та СП й місцевих жителів з уст мешканців продовжували лунати російські наративи: про неоголошення стану війни в Україні, про нерозуміння, "від кого потрібно захищатися", про договірність "війни" й незаконність діяльності ТЦК тощо. А почалося все з того, що напередодні у місцевому чаті у Viber хтось невідомий написав про масовий рейд ТЦК на Космач: нібито мало приїхати 6 машин та звулиць "викрадати" чоловіків.

Машин з "викрадачами" з ТЦК так і не було, зате на поверхню випливла реальна проблема – російські ІПСО все більше проникають у голови українців та маніпулюють їхніми страхами.

ІПСО – більше, ніж просто психологічна операція

ІПСО (інформаційно-психологічна спеціальна операція) – це локалізована й дещо розширена версія американського терміну "психологічні операції", або PSYOP. Термін ІПСО вказує на додаткові ознаки, а саме: такий вплив має відбуватися в інфопросторі, що стає полем бою, а прикметник "спеціальна" – на спецслужби як джерело ІПСО. Тобто ІПСО – це комплекс заходів спецслужб, спрямований на формування потрібного наративу в умовах відкритого або прихованого конфлікту. 

Інструментами для цього можуть бути фейки, дезінформація, роздування і розкрутка незначних епізодів, маніпуляції з трактуваннями тощо. ІПСО є скоординованим розгортанням в інформаційному полі певного сценарію з каскаду новин, заяв, подій, коментарів експертів. Це кампанії з регулярним повторенням тез, вони можуть тривати місяць та більше. Для досягнення мети ІПСО мають свою динаміку, повторюваність. Росія створює маніпулятивні інформаційні пазли, з розрахунку на те, що коли людина сама їх складе, вона повірить в картину, яка у неї вийшла, адже буде впевнена, що самостійно дійшла потрібних висновків.

Як приклад наведемо спам-кампанію "Operation Texonto" – дві хвилі дезінформації, спрямовані на жителів України в листопаді та грудні 2023 року. Їхніми цілями був підрив морального стану українців, адже це були повідомлення у стилі "все погано" – від комунальних послуг до обороноздатності країни. Крім того, метою було також викрасти облікові дані людей. 

Чому Росія активно застосовує психологічні операції щодо українців?

Росія розвинула свої можливості у плані просування таких інформаційно-психологічних операцій. Майданчиками для цього багато років є не лише європейські країни, а й власне сама Росія. Цілі таких операцій дуже різні і їх багато. Але якщо говорити конкретно про Україну, то російські ІПСО є невід'ємною частиною агресії проти нашої держави. Загалом можна побачити такі ключові напрямки роботи проти українців: 

 1. Демотивація. Російські ІПСО намагаються знизити моральний дух та військову завзятість українців, розповсюджуючи дезінформацію та негативний наратив.

 2. Розкол суспільства. Ці операції спрямовані на створення конфліктів між різними групами українців, підіриву єдності та довіри.

 3. Вплив на довіру до Збройних сил та політичного керівництва України. Російські ІПСО намагаються дискредитувати українську армію та уряд, створюючи негативний образ.

 4. Гіперболізація проблем. Російські пропагандисти перебільшують проблеми, які існують в Україні, задля створення паніки та негативного сприйняття.

У грудні 2023 року Головне управління розвідки України повідомило, що РФ готує чергову хвилю дезінформації проти мобілізації в Україні. Зокрема, російські спецслужби мали домогтися певного розколу в нашому суспільству, розпаливши конфлікт між цивільними та військовими й між суспільством та владою. 

"Наприклад, протиставлення громадян і влади або очорнення влади притаманне всім війнам, які досліджувались коли-небудь. Це буде відбуватися, будь-який ворог намагатиметься це зробити", – пояснює Наталія Зубар, голова правління інформаційного центру "Майдан Моніторинг".

Розглянемо детальніше низку російських дезінформаційних компаній, що прямо спрямовані на зрив мобілізації в Україні.

Дуже живуча деза: "Україна не має законного права на мобілізацію і порушує права людини й Конституцію"

Це, ймовірно, найуспішніший поки що кейс, який жваво розвивають деякі українці, ефективно підігруючи російській ІПСО або ж і будучи її частиною, що більш ймовірно. Кульмінація - випадок, що трапився у Космачі. Місцеві селяни прямо говорили тезами, які озвучують колишні антивакцинатори, а тепер поширювачі російського ІПСО, як-от Володимир Паньчак, Остап Стахів чи Мар’ян Чава. 

Найперше – Україна не оголосила війну Росії та не вводить "стан війни". Нібито це спеціально робиться для того, щоб не мобілізовували депутатів і чиновників. Одразу варто зазначити, що в українському законодавстві ніде не йдеться про розпуск ВР. Зрештою, Українська держава функціонує, як і всі її органи, і ліквідовувати законодавчий орган є шкідництвом. Навіть якщо для любителів популізму це звучить добре.

Раніше цю тему активно качали російські ЗМІ, зараз почали працювати з певними групами проросійських українців. Політик та дипломат Андрій Шевченко пояснив, що оголошення воєнного стану є внутрішнім питанням, а оголошення стану війни – зовнішнім. Міжнародне право зосереджене не на заявах, а діях, а тому російсько-українське протистояння очевидно є війною. Історик і журналіст-міжнародник Єгор Брайлян також вказує, що юридичне затвердження війни вже відбулося. Факт нападу Росії на Україну не потребує папірчиків з підписами. 

Далі: ТЦК юридично не існують і не мають права мобілізовувати громадян чи вручати повістки.

Проти мобілізації, а точніше проти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, розгорнули цілу кампанію. 

Працівників ТЦК називають бандугрупованням, яке тероризує населення. На них "треба відкривати полювання", "тікати від ТЦК", "ігнорувати повістки" і т.д. До прикладу, колишній львівський антивакцинатор Остап Стахів активно розносить по своїй мережі акаунтів у соціальних мережах фейк про незаконність ТЦК.

Як пише Бабель, Рух "Права людини" Стахіва має 7 000 підписників у Viber. Але головне – це велика локальна мережа в усіх областях у Viber і Telegram. Людей у telegram-групах зазвичай небагато, від кількох до 200 осіб. Зате у viber-групах в Одесі та Києві – понад 3 000 учасників. У цих чатах прихильники Стахіва поширюють його дописи, а також відверту конспірологію. Наприклад, про те, що "сіоністи" хочуть знищити Україну та Росію (тобто війна вигадана і у такий спосіб намагаються знищити "братні народи"), Національна поліція – це "іноземний агент", а ЗСУ "купують людські органи".

Є у Стахіва колега Володимир Паньчак-Шеремета, про якого неодноразово писав "Еспресо.Захід". Чоловік також на своїх каналах агресивно цькує українських військових, центри комплектування та виступає проти “могилізації”. Аргументи - ті самі, що їх поширюють російській ЗМІ. Детальніше можете прочитати тут

Дискредитує військових і Мар’ян Чава, який діє за такою ж схемою, що й Стахів – розгортання мережі чатів у соціальних мережах і месенджерах. Він також спирається на те, що мобілізація та ТЦК є незаконними, а отже, військових можна цькувати. Чава також намагається своєю юридичною підкованістю аргументувати свої дії, вигадує нереальні закони та документи. Це переконує деяких людей у його правильності. Більше читайте тут. 

І таких персонажів можна налічити з десяток.

Насправді всі територіальні центри комплектування та соціальної підтримки діють у рамках чинного українського законодавства та є юридичними особами. Також вручення повістки та притягання до відповідальності за непояву в ТЦК не може оскаржуватися в суді. Повістка лише інформує про потребу з’явитися до центру комплектації на вимогу ЗУ "Про військовий обов’язок і військову службу".

Щоб точно розвіяти сумніви, достатньо у YouControl пошукати, до прикладу, Львівський обласний ТЦК та СП. І, о диво, ви побачите, що Центр зареєстрований як юридична особа та має код ЄДРПОУ.

Вимога до військовозобов’язаного прибути до ТЦК продиктована не повісткою як такою, а ЗУ "Про військовий обов’язок і військову службу". У частині 1, статті 1 цього закону вказано, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов’язком громадян України. На жаль, дехто згадує лише про свої права, забуваючи про обов’язки. 

Мобілізація в Україні відбувається законно, відповідно зареєстрованими органами та згідно з чинним законодавством.

В Україні нібито проводиться "насильницька мобілізація"

Поодинокі конфлікти на вулицях між цивільними та працівниками ТЦК дійсно трапляються. У соцмережах часто можна побачити обрізки відео, як військові тягнуть якогось чоловіка у бус. В деяких випадках підтверджується не зовсім адекватна поведінка працівників військкоматів, і вони за це несуть покарання. Цю тему активно бере "в оборот" російська пропагандистська машина та впроваджує свою ІПСО про масовість таких випадків, хоча це не так. Люди щодня їздять на роботу, перебувають у громадських місцях і не фіксують жодних так званих рейдів. Зрештою, оповіщення населення про мобілізацію та вручення повісток є прямим обов'язком працівників ТЦК.

Як раніше повідомляла Ганна Маляр, технологія у росіян завжди була одна – розкрутити якусь історію, де повістку виписали людині з інвалідністю, померлому або ветерану Другої світової… Зараз ворог трохи ускладнив свою технологію й додає історії про дивовижні місця вручення повісток та хвилі мобілізації. Мета очевидна  – дискредитувати й зірвати роботу ТЦК та СП.

Зрештою, нещодавно представник уповноваженого ВРУ з прав людини в системі органів сектора безпеки й оборони Олександр Кононенко розповів, що Офіс уповноваженого реагує на всі скарги, які надходять щодо неправомірних дій працівників ТЦК. Проте значна частина з них виявляється фейком.

Він зазначив, що деякі відео, які оприлюднюють у мережі є провокативними, не завжди відповідають дійсності й часом не мають жодного стосунку ані до працівників ТЦК, ані до осіб, які підлягають мобілізації.

"Я сказав би 50 на 50. Є різні випадки, і в тому чи іншому випадку людям стає про це відомо", – резюмував Кононенко.

Сюди ж можна віднести фейк про нібито "закриття" Києва для мобілізації всіх чоловіків.

Звучить як повна нісенітниця і так воно є, але для деякі громадяни сприймають цю фейкову інформацію як правду, бо вона ретранслює їхні страхи.

На підтвердження фейку російські канали публікували оголошення про закриття мосту через канал у Вишгороді Київської області.

"Насправді поширювана рашистами інформація не відповідає дійсності. Закриття мосту пов'язане зі стартом його капітального ремонту на дорозі Р-69 Київ — Вишгород — Десна — Чернігів, а не через масову мобілізацію", — зазначають у Центрі протидії дезінформації.

Або фейк про закриття кордонів для багатодітних батьків та людей з інвалідністю.

Насправді правила перетину кордону не змінилися. Працівники Державної прикордонної служби ретельніше перевіряють документи чоловіків, які мають право на виїзд з країни – через велику кількість підробок. Зокрема й тих, хто виїжджає через систему "Шлях". Випадки, де чоловіки "приписували" собі дитину є, а от непропущення багатодітних батьків та будь-кого, хто має на це дозвіл, – немає.

"Блокування рахунків" за неявку в ТЦК

Щоб посіяти панічні настрої серед українців, російські telegram-канали поширюють інформацію про те, що "Ощадбанк" нібито почав блокувати картки клієнтів через неявку до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. 

Зазначається, що детальнішу інформацію про "блокування" банк буцімто пропонує дізнатись у територіальному центрі комплектування, в якому людина перебуває на обліку.

Насправді це фейк. Неявка в ТЦК та СП подається як адмінпорушення, а суди ухвалюють постанову про притягнення до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу. Таку постанову направляють у виконавчу службу, яка відкриває провадження і блокує рахунки. Тобто центри комплектування не можуть блокувати банківські рахунки, це може відбутися відповідно до законних процедур. Рахунки блокує суд у разі несплаті штрафу, і це стандартна в Україні практика, яка не має стосунку до мобілізації та ТЦК.

Жінкам нібито пропонують винагороду за "здачу" чоловіків до ТЦК

Це якраз про "агентку ТЦК" в Космачі, яка виявилася звичайною жінкою, що їхала на пошту.

Російські телеграм-канали поширюють інформацію про те, нібито в Івано-Франківській області жінкам у декреті за 3 тисячі гривень пропонують "здавати" місцевих чоловіків працівникам ТЦК та СП. Такі повідомлення нібито почали приходити жителям області в месенджері WhatsApp. 

Насправді це фейк. З того ж роду, що й повістка старій бабусі чи мертвому сину. Вони зроблені дуже грубо, але тим не менш грають на почуттях деяких громадян України. 

Мета цієї брехні — дискредитувати мобілізаційний процес, який триває відповідно до українського законодавства. 

"Україна мобілізує студентів"

Ще одна тема, яка гостро обговорюється в українському суспільстві, а відповідно, підходить для розкрутки російської ІПСО. Якщо в деяких випадках росіяни маніпулюють та викривляють реальні факти, як-от із конфліктами на вулицях з ТЦК, то ця тема стосується відвертої брехні, як і згадана вище "співпраця" з жінками.

До прикладу, ворожі ресурси поширювали інформацію, нібито в Сумській області вирішили мобілізовувати студентів технічних спеціальностей. За словами проросійської пропаганди, розпорядження про мобілізацію студентів технічних спеціальностей нібито було підготовлене Сумською ОВА. Як доказ пропагандисти публікують фото так званого розпорядження.

Проте:

"Верифікувавши інформацію у Сумської ОВА, Центр повідомляє, що там не розробляли такого документа. Крім цього, подібне розпорядження суперечило б чинному законодавству України. Також в ОВА додали, що усі заходи, повʼязані з мобілізацією, проводяться в рамках Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", - пише Центр протидії дезінформації.

В Україні, згідно з чинним законодавством, студенти не підлягають мобілізації. Є винятки, як-от здобувачі другої вищої освіти, які раптом з настанням повномасштабного вторгнення захотіли у 30+ років знову стати студентами.

Цей список можна продовжувати, та для розуміння ситуації прикладів достатньо. Про спростування російських фейків та ІПСО, зрештою, щодня пишуть українські ЗМІ, інституції та організації, які на цьому спеціалізуються. Варто лише уважно аналізувати інформацію.

ІПСО - дієвий інструмент у руках російського агресора

Згідно з опитуванням Київського міжнародного інституту соціології, що проводилося з 29 вересня по 9 жовтня 2023 року, в Україні побільшало людей, які вірять російським фейкам. 

Причини цього можуть бути досить банальні – до цього схильний наш мозок зі своїми когнітивними викривленнями. Крім того, цьому сприяє інформаційна втома, маніпуляція нашими страхами та бажання знайти прості відповіді на складні запитання. 

"Це психологічний тиск на психологічно виснажене суспільство. Робиться все, щоб налаштовувати один проти одного населення, політичних опонентів, соціальних опонентів. Кожну соціальну групу можна використати для роздмухування ворожнечі між людьми", – роз'яснює Маріанна Присяжнюк, фактчекерка видання StopFake.

Експерт Олексій Копитко резюмує, що схема впливу росіян на свідомість громадян України з метою управління поведінкою на цьому етапі нехитра як двері.

"Вони беруть будь-яку халепу, сором і зраду, реальну чи фейкову, підіймають на певний рівень, а потім конвертують в єдину ідею – безвихідь. Щоб українець, який із якихось своїх причин продовжує чинити опір російській пошесті, знайшов суму аргументів для припинення боротьби. І перестав смикатися. Відчуття безвиході найпростіше досягається за рахунок узагальнень, які підводять до висновку, що чинити опір безглуздо. Тому що "сили нерівні". Тому що "навколо зрадники". Тому що…", – пише він. 

Аби протистояти цьому і не бути тупим інструментом в руках російського агресора, варто не забувати про медіаграмотність – користуватися профільними медіа, перевіряти першоджерела, звертати увагу на подачу інформації.

Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.14
  Купівля 39.14
  Продаж 39.61
 • EUR
  Купівля 41.97
  Продаж 42.74
 • Актуальне
 • Важливе
2024, субота
13 квітня
21:21
Векше
У Калуша на Прикарпатті з’явиться ще одне місто-побратим
20:58
ДТП у Хмельницькому
У Хмельницькому в аварії загинула 16-річна дівчина
20:35
ФК РУХ
Львівський "Рух" збирається будувати стадіон
20:14
загинув свічка
На війні загинув стрілець-помічник гранатометника закарпатець Павло Головко
19:54
суд, гроші, штраф
На Хмельниччині з початку року скасували закупівель на понад 105 млн грн
19:33
Воїни 47 ОМБр, ЗСУ, війна
У Серебрянському лісі на Луганщині волинські воїни ліквідували групу окупантів
19:09
Огляд
хмари
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 13 квітня, завтра, тиждень
18:44
ДТП у Львові
У Львові 66-річний водій втратив свідомість за кермом, у нього зупинилося серце
18:18
Ексклюзив
суспільство
Студенти починали говорити українською після пів року вивчення: як та навіщо англійська філологиня навчає іноземців української
17:57
Хмельницька АЕС
Хмельницька АЕС може перевищити потужності окупованої ЗАЕС, – керівник Енергоатому Котін
17:36
переможець New European Bauhaus Prize 2024
Львівський проєкт рекреаційної зони переміг у конкурсі New European Bauhaus Prize 2024
17:08
Ремінісценції.UA, ТанцТеатр "Життя"
Ремінісценції.UA: у Львові ТанцТеатр "Життя" покаже свій знаменитий проєкт
16:49
Минай-Оболонь
Футбольний матч між "Минаєм" та "Оболонню" звершився нічиєю
16:28
На підприємстві у Франківській області чоловіка притисло металевими конструкціями: він загинув
16:05
Ексклюзив
новини Львова
З фронту до власного підприємства: як ветеран АТО Василь Гук повернувся в цивільне життя та почав бізнес із виробництва огорож
15:45
Оновлено
ЗСУ загиблі
У Львові попрощалися з п’ятьма захисниками України
15:17
Прикордонники Волинського загону взяли в полон трьох окупантів під час штурму на Донеччині
14:55
Скандал з "побиттям" активістки в одному із військкоматів Хмельниччини: у ТЦК розповіли, що трапилося
14:32
річниця заснування Пласту
У Львові відзначили 112-ту річницю Пласту. Фото
14:07
гранатомет
На Рівненщині у скупників бурштину вилучили гранатомети та тисячі набоїв й передали їх ЗСУ
13:37
афіша
У Львові відкриють виставку, присвячену історії "Щедрика"
13:01
Оновлено
цвітіння сакур у Львові, погода
Куди піти у Львові із 9 по 14 квітня: "Сила мистецтва" у філармонії і театралізована екскурсія від Дому Франка
12:46
змія
На Прикарпатті на території дитсадка виловили небезпечного плазуна
12:25
У Хмельницькому діти встановили борщовий рекорд
Долучилося майже 300 школярів: у Хмельницькому діти встановили "борщовий" рекорд
11:51
На Львівщині водій збив дитину та втік
На Львівщині водій збив дитину та втік: його розшукують
11:26
прикордонний контроль, перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 12 квітня
11:06
Військові єгері з 71-ї бригади показали злагоджену роботу артилерії та операторів БПЛА
Військові єгері з 71-ї бригади показали злагоджену роботу артилерії та операторів БПЛА
10:45
годинник доктора Ф
Нагода вдумливого споглядання: День неспішного мистецтва у Львові
09:37
кордон, черги
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 13 квітня
09:12
У річці на Волині втопився 7-річний хлопчик
У річці на Волині втопився 7-річний хлопчик
08:52
весна
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 13 квітня, і завтра
08:45
Огляд
Найвідоміша фортеця Карпат: таємниці і легенди тисячолітнього Мукачівського замку
2024, п'ятниця
12 квітня
22:57
У Львові копи розшукали батька, який посадив за кермо 9-річну доньку і хизувався цим в соцмережах
22:53
FPV-дрони
На Рівненщині правоохоронці викрили шахрая, який нібито збирав гроші на дрони
22:43
протест мешканців будинку на вул. Шевченка, 418
Без електрики через борги забудовника: мешканці львівської багатоповерхівки вийшли на протест
22:30
ID-картка, паспорт
На Тернопільщині чоловік за 5 тис. грн обіцяв вплинути на швидкість виготовлення закордонних паспортів
22:05
На Хмельниччині дві жінки та п’ятеро чоловіків стали добровольцями-вогнеборцями
21:43
У Чернівцях тролейбусне управління підозрюють у незаконних витратах на 1,3 млн грн. На підприємстві відреагували
21:32
Оновлено
Зеленський у Чернівцях взяв участь у презентації платформи "Зроблено в Україні"
21:25
побиття українця в Польщі
Суд оштрафував двох поляків за побиття українського таксиста
Більше новин