Посилення мобілізації: як це вплине на водіїв-далекобійників
18 травня, в суботу, в Україні стартували протести далекобійників, спричинені змінами до законодавства про мобілізацію. Новий закон про мобілізацію передбачає, зокрема, посилення контролю за перетином державного кордону військовозобов’язаними, до числа яких входять і водії великогабаритних автомобілів
"Еспресо.Захід" детальніше розповість, чому у водіїв-далекобійників є проблеми з бронюванням від мобілізації та як загалом це може вплинути на ринок.
Чому є проблеми із бронюванням далекобійників
Після набуття чинності законом про мобілізацію всі військовозобов’язані повинні оновити свої дані. Багато людей, зокрема водіїв-далекобійників, побоюються, що це спричинить колапс на кордоні, що призведе до паливної кризи.
Транспортні підприємства є стратегічно важливими для економіки України, тому їхні співробітники мали отримати броню від призову, проте не всім вдалося це зробити.
Як повідомив директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн, деякі навіть дуже респектабельні, на перший погляд, мережі АЗС не змогли цього зробити, оскільки не виконали необхідних для цього критеріїв, а саме – дотримання відповідного рівня зарплати. Зі слів Куюна, багато підприємств практикують зарплату "у конвертах", це означає, що офіційно у них занадто низький рівень заробітної плати.
"Тим часом сьогодні водій бензовоза отримує на руки 30-80 тисяч гривень на місяць, що відповідає 12-32 тисячам гривень ПДФО (податок на доходи фізичних осіб) та ЄСВ (єдиний соціальний внесок), - каже Сергій Куюн виданню "Апостроф". - І, не бажаючи платити своїм співробітникам “білі” зарплати, ці фірми зіткнулися з наслідками свого ухилення від податків".
Чи вплине посилення мобілізації на ринок
У разі виникнення труднощів із перетином державного кордону, компанії зможуть адаптуватися. Більша частина пального доставляється до України через різноманітні види транспорту, з яких лише приблизно 15% припадає на автомобільні перевезення. Таким чином, у випадку їх повної зупинки, залізничний транспорт здатен компенсувати втрати.
Крім того, повна зупинка навряд чи відбудеться, адже надійні перевізники, що дотримуються законодавства, вже підготували своїх водіїв і будуть продовжувати роботу без збоїв.
Ситуація з поставками зрідженого газу дещо відрізняється, оскільки близько третини цього виду пального доставляється автотранспортом. За коментарем експерта Сергія Куюна, це може спричинити деяку нестабільність на ринку автогазу.
Тим не менш, не всі перевізники висловлюють занепокоєння щодо потенційних проблем з QR-кодами.Держприкордонслужба підтвердила, що з 18 травня правила перетину кордону не зміняться. Процедура така ж, як і з грудня 2023 року, відповідно усі водії з нею знайомі та мають усі потрібні документи.
Прикордонники перевірятимуть військово-облікові документи
Зараз службовці Держприкордонслужби отримають право перевіряти військово-облікові документи чоловіків та військовозобов’язаних жінок (з медичною чи фармацевтичною спеціальністю). Усі військовозобов’язані повинні поновити персональні дані в цих документах протягом 60 днів (після 18 травня).
Згідно з цим законом на військово-обліковому документі повинен бути VIN-код.
Його треба пред’явити на вимогу представників ТЦК та СП, а також на вимогу поліцейських, які після 18 травня отримають право доставляти до ТЦК та СП осіб, які не мають документів або перебувають у "базі ухилянтів" (Єдиний реєстр військовозобов’язаних). Тому навіть ті, хто має право на виїзд, повинні звернутися до ТЦК та СП, щоб отримати військово-обліковий документ з VIN-кодом. Цей код потім зчитують спеціальними приладами прикордонники, що дає їм доступ до особової справи військовозобов’язаного в електронній формі. Раніше право виїзду за кордон для окремих категорій чоловіків не відповідало поновленню військово-облікових документів.
Читайте також: Мобілізація в Україні: хто зможе виїжджати за кордон після 18 травня
- Актуальне
- Важливе