Кого зі студентів можуть мобілізувати та які зміни запровадило МОН при вступі в аспірантуру
Студенти в Україні зберігають відстрочку від мобілізації на час навчання, чим часто користуються чоловіки для ухилення від військового обов’язку
"Еспресо.Захід" докладніше розповість, кому зі студентів можна не переживати за мобілізацію, які зміни стосуються аспірантів і хто не має відстрочки.
Хто не підлягає мобілізації
Призову на військову службу під час мобілізації не підлягають: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти та здобувають рівень освіти, що є вищим за здобутий раніше. Крім того, відстрочка залишається для докторантів і зарахованих на навчання до інтернатури.
Кого зі студентів можуть мобілізувати
З 1 липня українські студенти можуть бути мобілізовані згідно з новим законом про мобілізацію. Ось категорії студентів, які підлягають мобілізації:
-
Студенти, які навчаються заочно: ця категорія студентів може бути мобілізована.
-
Ті, хто здобуває другу або третю вищу освіту (бакалаврат, магістратура): Ці студенти також можуть бути призвані до військової служби.
-
Ті, хто здобуває будь-яку освіту за рівнем, нижчим за вже наявний. Наприклад, якщо студент має вищу освіту й отримує профільну середню, він також може бути мобілізований.
Увага! Усі студенти, які досягли 18 років, зобов'язані оновити свої дані. Як це зробити, читайте тут: З липня чоловіків, які не оновили свої дані, масово штрафуватимуть
Кого з аспірантів мобілізують, а хто може розраховувати на відстрочку
Міністерство освіти і науки скасувало вступ на денну форму навчання в аспірантурі за контрактом через масові зловживання. Натомість на відстрочку можуть розраховувати студенти, магістранти й аспіранти, які навчаються на денній чи дуальній формі.
2024 року вступити в аспірантуру можна:
-
на денну форму навчання;
-
на заочну за контрактом;
-
на вечірню за держзамовленням і за контрактом.
Важливі зміни при вступі на аспірантуру:
-
ЄВІ залишається. Прохідний бал у частині ТЗНК (тест загальної навчальної компетентності) - 160. І ця частина є обовʼязковою для допуску до вступних випробувань закладу чи установи.
-
Вступити на контракт до аспірантури можна буде лише на заочну або вечірню форми, які не дають права на відстрочку.
Читайте також: Мобілізація жінок: кому і за що у липні загрожує штраф
Система освіти стала "дірою" для ухилянтства
Як повідомив міністр освіти Оксен Лісовий, саме через велику кількість зловживань МОН було змушене запровадити ці зміни.
"Жага до знань – це чудово. Фіктивне навчання – ні. Тож змінюємо правила вступу на аспірантуру у 2024 році. Для складання ЄВІ всього зареєструвалися 246 189 осіб. 79% з них – це чоловіки, серед яких майже половина претендує на вступ до аспірантури. А якщо конкретніше – 91 561 особа призовного віку. Рекорд всіх рекордів", – зазначив міністр і додав, що до повномасштабного вторгнення Росії щороку на аспірантуру (і бюджет, і контракт) вступали близько 7-8 тисяч людей.
"Зараз такі цифри виглядають скоріше як аномалія. Аномалія, яка шкодить якості освіти, економіці (фіктивне навчання створює нові схеми та мільйони доларів у тіні), а найголовніше – національній безпеці", – резюмував Оксен Лісовий.
- Актуальне
- Важливе