Виконком ЛМР погодив реставрацію палацу початку ХІХ століття на Підзамче

Його буде здійснено за кошти забудовника, який зводить там квартал багатоповерхівок.

Рішення про це було прийнято на засіданні виконкому сьогодні, 29 квітня, інформує "Еспресо.Захід".

З таким проханням до членів виконавчого комітету звернулось ПрАТ "Львівський завод штучних алмазів і алмазного інструменту". Вони просять внести зміни до попереднього рішення виконкому про затвердження містобудівних умов та обмежень на реставрацію з пристосуванням під адміністративну функцію будівлі на вул. Б. Хмельницького, 116 у (пам’ятки архітектури місцевого значення "Комплекс промислових будівель та споруд поч. ХІХ ст. – ХХ ст. на вул. Б. Хмельницького, 114-116 у м. Львові (палац Целецьких)", охоронний № 5607/1/ІВ).

Виконком погодився затвердити оновлені містобудівні вимоги на реставрацію пам'ятки розташованої у кварталі історично сформованої забудови у межах історичного ареалу міста. Проєктування має здійснюватися з дотриманням вимог діючих державних будівельних норм, рекомендацій управління охорони історичного середовища та Закону України "Про охорону культурної спадщини".

Проєктну документацію виконком рекомендує виготовити на підставі розробленого та погодженого у встановленому порядку реставраційного завдання.

Відзначимо, що палац розташований на території колишнього заводу "Алмазінструмент", який зараз віддали під забудову. Раніше на цьому місці була знаменита львівська фабрика алкогольних напоїв Бачевського.


Фото: візуалізація ЛМР

Підприємство, власне, постало на території палацу та маєтку Целецьких, які Лейба Бачелес (Бачевський) викупив у попередніх власників орієнтовно у 1850-х роках. Сам палац збудований на початку ХІХ ст. за проектом архітектора Федерика Баумана. На жаль, споруда давнього палацу з фресками та мармуром, які його прикрашали, не збереглись. Їх було втрачено, очевидно, після перебудови палацу та центрального входу на територію фабрики, яку здійснив у 1908 році архітектор Владислав Садловський.

Целецькі – це шляхетний польський рід гербу Заремба. Найвідомішим представником родини у Львові був Артур Кароль Целецький (1850 - 1930, Краків) — польський дідич, громадський діяч, посол до Галицького Сейму. Родовий гробівець Целецьких розташований на Личаківському цвинтарі.

Фабрика Бачевського постраждала під час Другої світової війни і була закритою радянською владою. Згодом у її виробничих корпусах почав працювати завод алмазного інструменту. Після розпаду СРСР завод припинив роботу, а його приміщення орендували приватні підприємці. Тепер, згідно з детальним планом забудови, тут з’являться три житлові квартали з ТРЦ, садочками та медзакладом, до зведення яких причетна будівельна фірма "Ріел". Водночас відбувається ремонт вулиці Богдана Хмельницького, який проводить фірма "Онур".

У серпні 2020 року ремонтники пошкодили скульптуру одного з левів, що розміщений при вході до колишнього заводу. Тоді власники будівель та влада міста обіцяли, що її буде відреставровано.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.