Від 1 квітня вся планова стоматологічна допомога для дорослих – платна

З 1 квітня в Україні починає діяти нова Програма медичних гарантій. А це означає, що оплата за лікування українців здійснюватиметься за новими правилами.

За якими саме, дізнавалася журналістка "Еспресо.Захід".

Як пояснюють у Національній службі здоров'я України, Програма медичних гарантій 2021 передбачає 35 пакетів. Три пакети медичних послуг нові, ще п’ять – виокремлені з наявних пакетів медичних послуг. Серед нових:

Найважливіше: у Програмі медичних гарантій 2021 НСЗУ деталізувала й розширила послуги з амбулаторної допомоги. Нагадаємо, саме НСЗУ розробляє тарифи і є фактично розпорядником "медичних" коштів, однак "стелю" визначає Міністерство фінансів та парламент з урахуванням поточної економічної ситуації у країні.

Ключових змін – дві:

"Стоматологічна медична допомога" відтепер буде в окремому амбулаторному пакеті.

Безоплатними будуть:

Решту послуг, зокрема планову стоматологічну допомогу для дорослих, уряд визначив як платні, тобто за них пацієнт платитиме з власної кишені або ж оплата за його лікування здійснюватиметься за кошти з місцевого бюджету в рамках окремих програм.

Укласти договори з НСЗУ за пакетом "Стоматологічна медична допомога в амбулаторних умовах" наразі зголосилося 798 медичних закладів, з них понад 50% уже отримали підтвердження.

Тариф на медичні послуги із стоматологічної медичної допомоги в амбулаторних умовах становить 116 гривень.

● Від 1 квітня "Ведення вагітності в амбулаторних умовах" також є окремим медичним пакетом.

Якщо ви – вагітна і плануєте стати на облік, можете обрати, де спостерігати вагітність – у гінеколога в жіночій консультації (без необхідності попередньо отримати скерування у сімейного лікаря чи терапевта) або ж у свого сімейного лікаря, але це – за умови, що вагітність не є ускладненою.

Гінеколога також можна обрати на власний розсуд – як згодом і пологовий будинок, в якому будете народжувати. При цьому фактичне місце проживання чи місце офіційної прописки значення немає.

710 надавачів медичних послуг уже поінформувало НСЗУ про своє бажання укласти договір за цим пакетом. 

Тариф на медичні послуги із ведення вагітності в амбулаторних умовах становить 720 гривень на місяць. До нього входять такі безоплатні послуги:

Якщо жінка потребуватиме госпіталізації для збереження вагітності, то отримає таку допомогу також безоплатно, в межах пакету стаціонарної медичної допомоги. Для планової госпіталізації потрібне електронне скерування від лікаря, який спостерігає вагітну, а от невідкладна медична допомога надається без скерування (за фактом звернення пацієнтки).

Держава гарантує надання вагітним жінкам комплексної медичної допомоги. За кожні пологи НСЗУ виплатить закладам, які уклали з ними договори на надання такої послуги, 10 859 гривень. У НСЗУ наголошують: жодних благодійних внесків і "подяк" медперсоналу робити не потрібно, адже держава за все вже заплатила!

Як зазначають у НСЗУ, в цьому році тариф на амбулаторну допомогу було збільшено в межах тих коштів, які виділили на реалізацію Програми медичних гарантій. Загальний тариф становить 143 гривні за медичну послугу. Залежно від складності допомоги, до нього застосовуватимуться відповідні коригуючи коефіцієнти. Прогнозуючи кількість послуг, які заклад зможе надати у наступному році, НСЗУ передбачила коефіцієнт, який враховує карантинні обмеження.

Що включає в себе амбулаторна допомога?

● консультації лікарів-спеціалістів;

● лабораторні та інструментальні дослідження;

● лікувальні процедури, малі хірургічні втручання, лікування в умовах денного стаціонару та реабілітацію, яка не передбачена іншими пакетами медичних послуг. 

Амбулаторна допомога є безоплатною для пацієнта лише за умови, якщо він має електронне скерування від сімейного або лікуючого лікаря. До деяких лікарів-спеціалістів пацієнт може потрапити без скерування. Це – педіатр, гінеколог, психіатр, стоматолог, нарколог і фтизіатр. Також без скерування пацієнт може звернутися до лікаря, в якого він перебуває під медичним наглядом.

"Суть цих змін полягає в тому, щоб спростити правила для всіх та поліпшити якість медичних послуг, – пояснив у коментарі "Еспресо.Захід" лікар сімейної практики-ФОП Михайло Данильчук, який уклав договір з НСЗУ за пакетом первинна медична допомога. – Сьогодні якщо лікарня прагне бути ефективною, в ній не можуть "числитися" медики, які хочуть ні чорта не робити, посилати пацієнтів куди подалі й отримувати за це 4 тисячі мінімалки ("Мене ж не звільнять – я тут маю бути!"). А повинні працювати лікарі, які готові професійно розвиватися і докладати зусиль, аби заохотити пацієнтів до них звертатися. Це, відповідно, сприятиме зростанню якості медичних послуг і від цього у виграші в першу чергу пацієнти".

Лікар наводить приклад з власної практики: "Батьки привела дитину до іншого лікаря зі скаргами на свербіж шкіри. Той відправив дитину на аналіз крові на гельмінти. Аналіз показав наявність імуноглобулінів G до токсокари. І от, цей лікар призначає шість таблеток антигельмінтного препарату. Мовляв, у крові пацієнтки виявили гельмінти. Але ж не гельмінти, а антитіла до токсокара, які можуть зберігатися в організмі до 10 років. Може, дитина перехворіла на токсокароз ще п’ять років тому! Як результат, у дитини тепер токсичний гепатит. Власне, щоб таких випадків не було, лікарям треба багато читати (в тому числі іноземними мовами), здобувати нові знання".

"Від цього залежатиме також, скільки лікар буде заробляти. На сьогодні керівники закладів не до кінця розуміють цю річ і практикують "зрівнялівку": "Як це так – цьому я дам більше, а цьому – менше?" Але мине час і вони зрозуміють: "Цей лікар приносить лікарні кошти і цей приносить, а от той – байдикує. Тим першим двом я дам зарплату по 40 тисяч гривень, а тому третьому - й 4-6 тисяч вистачить". І той третій може тоді подумати: "О, йду і я собі щось почитаю, чогось повчусь". Або ж махне рукою: "А, мені і 4-6 тисяч достатньо". От цих останній і викине з цієї нової системи", – підсумовує Михайло Данильчук.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.