Ви – невакциновані і вас відсторонили від роботи. Що далі? Коментує юрист
Медиків, які працюють у закладах охорони здоров'я державної і комунальної форм власності, працівників органів місцевого самоврядування та комунальних служб, які не зробили хоча б одного щеплення від COVID-19, з 31 січня, згідно з наказом Міністерства охорони здоров'я України, відсторонили від роботи.
Ще один наказ МОЗ, який передбачав обов’язкове щеплення проти коронавірусу для педагогів, працівників центральних та місцевих органів влади, соціальних працівників та працівників підприємств, що мають стратегічне значення, набув чинності 9 грудня.
Чи законно відсторонювати невакцинованого працівника від роботи, адже вакцинація – справа добровільна? Чи не порушуються при цьому трудові права працівників? За яких умов суди визнають накази про відсторонення недійсними? Якщо працівник надав підроблений документ про вакцинацію, хто за це відповідає – лише працівник чи й роботодавець? Про це журналістка "Еспресо.Захід" запитала правозахисника Дмитра Швеця (на фото).
Фото надав Дмитро Швець
- З одного боку, у нас є 43 стаття Конституції, яка гарантує людині право на працю. З іншого, є закон "Про захист населення від інфекційних хвороб", в одному з пунктів якого якраз і йдеться про те, що МОЗ може визначати перелік осіб, які підлягають обов’язковому щепленню.
- Наскільки мені відомо, Окружний адміністративний суд м. Києва розглядає близько 10 різного роду позовів про визнання незаконними "карантинних" положень наказу МОЗ України, якими було запроваджено відсторонення невакцинованих працівників від роботи. Як тільки суд розгляне одну із цих справ, можна буде з впевненістю говорити про законність або незаконність таких дій (відсторонення невакцинованих працівників від роботи. – Ред.). Поки що положення наказу МОЗ є чинними, відсторонення тривають і для окремих категорій працівників вакцинація проти COVID-19 залишається обов’язковою.
- Як щодо бустерної дози? Бо є люди, які вакцинувалися двічі, але не мають бажання щепитися втретє.
- Бустерна доза поки що є необов’язковою, хоча у деяких країнах вона вже є обов’язковою, зокрема для іноземців при перетині кордону.
- Але тут є певна заковика. Український уряд за прикладом країн ЄС скоротив термін дії "зеленого" сертифікату з 365 до 270 днів. А, отже, хочеш-не хочеш, через 9 місяців після другої дози, мусиш отримати третю, підсилюючу.
- Дійсно, COVID-сертифікати мають певний термін дії. Після того, як людина отримала другу дозу вакцини, через 270 днів термін дії "ковідного" документу завершується. Але у людини є обов’язок бути вакцинованим хоча б один раз. "Жовті" сертифікати передбачають одну дозу вакцини і відсторонення працівників можливе тільки у разі повної невакцинації особи. Як будемо діяти у подальшому, коли термін дії COVID-сертифікату закінчився, то друга доза буде рахуватися як перша, якої достатньо для роботи працівника, чи ні? Покаже час. До кінця це питання наразі не врегульоване.
- Трапляється, що суди стають на бік невакцинованих працівників, які були відсторонені від роботи. Чому?
- Всі справи, які задовольняють суди, задовольняють виключно через те, що роботодавці не дотрималися формальних вимог щодо порядку відсторонення працівників від роботи, наприклад, роботодавець не з'ясував наявності у працівника протипоказань до щеплень або ж його бажання вакцинуватися. Загалом судова практика говорить про те, що у разі дотримання роботодавцем трьох моментів - з'ясування у працівника, вакцинований він чи ні, повідомлення про наслідки невакцинації, тобто про те, що він буде відсторонений від роботи без збереження заробітної плати та видачі наказу про відсторонення, з яким працівник обов’язково повинен бути ознайомлений, - суди стають на бік роботодавця. Якщо роботодавець якийсь із цих трьох моментів упустив, такі накази про відсторонення суди можуть визнати незаконними та скасувати їх. Але скасування такого наказу не передбачає, що роботодавець не винесе новий наказ з дотриманням зазначених вище вимог.
"Оскарження у суді – доволі тривалий процес, який може затягнутися як мінімум на декілька місяців"
- Коли відсторонений працівник може повернутися на роботу – коли вакцинується, коли у країні скасують карантин (а його у нас постійно продовжують)?
- Є ще третій варіант – якщо працівник надасть докази того, що у нього є медичні протипоказання до вакцинації.
- Як діяти у разі, якщо людина вважає, що у неї є медичні протипоказання до щеплення, але вона з якихось причин не може отримати медичний висновок про це? Пробувати вирішити спірну ситуації на рівні медичного закладу чи відразу звертатися до юристів?
- Хотів би нагадати, що крім працівників, відповідальність несуть також роботодавці, які допускають невакцинованих працівників до роботи. До мене часто звертаються роботодавці з питанням, що їм робити, якщо працівник фізично не встигає вчасно вакцинуватися, бо є черга на вакцинацію, або у нього є невирішені питання щодо медичних протипоказань (людина мусить дообстежитися). Але весь цей час роботодавець ризикує, бо якщо буде перевірка, яка встановить, що він не відсторонив невакцинованого працівника від роботи, його оштрафують.
- І як би ви радили діяти у таких випадках?
- Відсторонити працівника від роботи і як тільки будуть усунуті всі спірні питання, видати новий наказ та допустити працівника до роботи. Бо навіть якщо роботодавець і не хоче порушувати закону, то ось у таких ситуаціях, які я описав, ризикує заплатити чималий штраф.
- Якщо з'ясується, що працівник надав підроблений сертифікат, роботодавець за це також відповідає чи відповідає тільки працівник?
- Відповідає працівник, але трапляються ситуації, коли роботодавець обізнаний щодо того, що документ підроблений. Тоді відповідають обоє.
"У моїй практиці таких випадків не було, але я знаю, що деякі роботодавці допомагали своїм працівникам отримати підроблений сертифікат. За що, до речі, їх уже можна притягнути навіть до кримінальної відповідальності"
- Уявімо, що перевірка встановила, що роботодавець допустив до роботи невакцинованого працівника. Наскільки складно буде йому оскаржити рішення про накладання штрафу?
- Для притягнення до відповідальності достатньо того факту, що працівник є на своєму робочому місці, виконує трудову функцію, але не може надати доказів вакцинації хоча би першою дозою.
Коли накладалися перші штрафи за відсутність маски (був період, коли штрафували за відсутність рукавичок у працівників), то було багато рішень, коли вдалося оскаржити рішення про накладання штрафу, бо працівники, наприклад, пояснювали, що вони зняли рукавиці, щоб помити руки і якраз у цей момент зайшла перевірка. Досить часто зустрічалися такі пояснення. У цих випадках об’єктивно відповідальність можна не понести, знайшовши логічне пояснення порушенню. А от коли постає питання про підтвердження вакцинації, то механізм відточений, зрозумілий. Є "Дія", яка "підтягує" всі ці сертифікати, тож уникнути відповідальності у законний спосіб неможливо.
"Насправді мало роботодавців готові ризикувати власними коштами і нервами, щоб допустити невакцинованих працівників до роботи"
До мене зверталися профспілки великих підприємств. У них діє пропускний режим - стоять на вході турнікети, працівник проводить карткою через кардрідер і заходить. Вони попередили своїх працівників, що по невакцинованих видадуть наказ про їх відсторонення від роботи і картку їм заблокують, тобто вони фізично не зможуть потрапити на своє робоче місце. Працівники часто ображаються на своїх роботодавців, але уявіть, якби роботодавці (особливо такі великі) не відсторонювали б невакцинованих працівників. Платити б штрафи у сотні тисяч гривень!
- Що таке відсторонення від роботи? Це призупинення трудових відносин?
- Ні, трудові відносини тривають. Просто людина не працює і не отримує заробітну плату. Відповідно, за неї не сплачуються соціальні внески, зокрема ЄСВ, тож вона має пробіл у страховому стажі, що вплине у майбутньому на її пенсійне забезпечення.
Робоче місце за працівником зберігається на весь період відсторонення, а роботодавець не має права звільняти працівника, незалежно від тривалості такого відсторонення.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе