"В ополонці не можна змити гріхи, але можна заробити проблеми зі здоров'ям". Лікар закликає українців не практикувати одноразових зимових купань

З року в рік в Україні знаходилися тисячі людей, які на Водохреща пірнали в ополонку, щоб "змити гріхи", накопичені за останні 365 днів. Проте з кожним роком кількість любителів зимових купань на Йордана помітно маліла. Таку традицію мають наші недобрі сусіди. А от в жителів європейських країн вона викликає лише щире здивування. Проте навіть з медичної точки зору купатися в крижаній воді у січні — затія, позбавлена сенсу

На це звертає увагу й доказовий лікар-невролог з багаторічним досвідом Євген Скрипник.

"Звичайно, людям хочеться думати, що всі проблеми зі здоров'ям можна вирішити одним махом. Це простіше, ніж змінити спосіб життя, бути фізично активним, правильно харчуватися тощо. Це як прийняти "чарівну" таблетку і більше нічого не робити. Але так не буває", — каже Євген Скрипник.

"Часто Водохресне купання плутають із загартовуванням, але загартовування має бути регулярним, а не раз на рік. Для організму одноразове занурення в крижану воду — сильний стрес. При різкому охолодженні виділяється гормон — кортизол, який пригнічує імунну систему й тим самим провокує виникнення застудних захворювань й грипу, — пояснює в коментарі "Еспресо.Захід" лікар. — Зміни краще впроваджувати поступово — тоді організму буде легше до них звикнути".

Фахівець нагадує, що існують захворювання, при яких протипоказано занурюватися в ополонку. Передусім йдеться про серцево-судинні захворювання (гіпертонію, стенокардію), оскільки при цих патологіях раптове різке звуження судин може призвести навіть до інфаркту міокарда чи інсульту. Забути про зимове купання треба й тим, хто страждає на судомні напади, хронічні захворювання дихальної системи, тим, хто недавно перехворів на ГРВІ, пневмонію або COVID-19, який, попри поширену думку, досі не втратив актуальності. Не варто випробовувати долю й тим, хто має проблеми з сечостатевою системою чи спиною (радикуліт, грижу).

Деякі люди перед зануренням намагаються зігрітися спиртними напоями. "Але алкоголь, — наголошує Євген Скрипник, — не зігріває, а, навпаки, сприяє охолодженню організму".

Лікар зауважує: більшість людей пірнає в ополонку на Водохреща лише заради гарних фото чи відео в Instagram. Але такий "PR" не вартий того, щоб потім мати проблеми зі здоров'ям.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку, телеграм-канал та твіттер.