В єдності сила: 22 січня українці відзначають День Соборності

Україна відзначає 22 січня День Соборності – 104 роки тому саме цього дня відбулося проголошення Акту Злуки УНР та ЗУНР

Про визначну дату в історії України розповідає "Еспресо.Захід".

"По лінії з'єдинення не було між нами двох думок", – сказав очільник ЗУНР Євген Петрушевич тоді, коли розірвані частини України стали однією державою.

Проголошення Акту Злуки відбулося на Софійському майдані в Києві в урочистій атмосфері. А вже наступного дня його майже одностайно ратифікував Трудовий конгрес України.

"Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка", – йшлося у зачитаному на зборах "Універсалі соборності".

Роки по тому 21 січня 1990 року патріотичні сили організували живий ланцюг між Києвом, Львовом та Івано-Франківськом як символ єдності людей східних і західних земель України. За різними оцінками, участь в акції взяли від пів мільйона до 3 мільйонів українців.

Офіційно українці відзначають День соборності з 1999 року. Проте відзначення свята Соборності на державному рівні відбулося 22 січня 1939 року в столиці Карпатської України Хусті. Це була наймасовіша за 20 років перебування краю у складі Чехословаччини демонстрація українців, у якій взяли участь понад 30 тисяч людей.

Окрім того, варто також згадати іншу подію, якій виповнюється вже 105 років. 22 січня 1918 року – Центральна Рада прийняла IV Універсал, яким проголошувалася незалежність УНР. Цей документ окреслив чотири головні напрями:

"Так уперше в XX столітті Україна проголосила незалежність. Постала держава, яка протягом трьох наступних років не припиняла боротьби за власне існування. Українцям вдалося утвердити державні кордони, мову, гроші, символіку (герб, гімн і прапор), збудувати національне боєздатне військо, добитися визнання світової спільноти", – розповідають в Українському інституті національної пам'яті.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку