Урятувати монастир: сестри-студитки просять допомогти відреставрувати фасад храму Всіх святих

Потрібно майже 16 мільйонів гривень, але в монастиря немає таких грошей.

Сестри Святопокровського жіночого монастиря студійського уставу просять про пожертву на реставрацію фасадів храму Всіх святих. Монастирський комплекс на вулиці Вічевій у Львові є пам’яткою національного значення, але ні держава, ні місто не мають грошей на її реставрацію. Загальна вартість реставраційного проєкту – понад 15 мільйонів гривень. Монастир не має таких грошей і просить про допомогу небайдужих, передає "Еспресо.Захід".

У монастирі кажуть, що реставрації потребує весь архітектурний ансамбль монастиря: і церква, і школа Святої Софії. У монастирі вже розробили відповідну документацію для реставрації. Проте на листа з проханням допомогти в мерії відповіли, що не мають на це грошей.  

"Реставраційний  проект монастирського комплексу становить майже 16 мільйонів. Ми зверталися до міста, але нам відмовили в допомозі, мотивуючи це тим, що зараз немає коштів. Тому зараз збираємо гроші всілякими способами. Наразі частину робіт нам допомагають виконати фахівці з Національного інституту польської культурної спадщини за кордоном Polonika. Ще одну стіну зголосилися реставрувати жертводавці з Американської єпископської конференції. Школу, дах трохи ремонтуємо самі, з допомогою американських і польських спонсорів, за фасад церкви треба братися самим, але майже 16 мільйонів – для нас це дуже дорого. Зараз у нас перебуває дуже дороге риштування, тож було б добре не везти його знову, а виконати решту робіт. Але просто не знаємо, що маємо робити. Таких грошей у нас немає", – пояснила "Еспресо.Захід" сестра-студитка Євгенія (Ольга Гриник).

Ситуацію ускладнює ще й те, що монастир має від держави зобов’язання відреставрувати цю пам’ятку архітектури, адже монастирський комплекс приватизували. 

Монастирський комплекс, у якому нині служать львівські сестри-студитки, в недалекому минулому був костелом із келіями сестер-бенедиктинок (римсько-католицький монарший орден). Засноване це згромадження 1596 року. У Львові на Вічевій спершу звели дерев’яну споруду, а потім італійський зодчий Павло Римлянин створив проєкт цього комплексу, який зараз знищують час і байдужість. Фундаторами комплексу стала заможна родина Сапоровських. Про це свідчать у монастирському храмі Всіх святих зображення їхнього родинного герба. У радянські часи в цих приміщеннях був склад, а золоті елементи скульптур розікрали. Зі слів сестри Євгенії, монастир сестер-студиток чи не єдиний має дарчу від сестер-бенедиктинок – попередніх власників комплексу. Тобто вони є повноцінними господинями приміщень. 

"Ми написали всім великим підприємцям прохання про допомогу, але поки що ніхто не відповів. Натомість надходять гроші від простих українців: хтось перекинув 100 гривень, хтось 777, хтось 3333. Але цього дуже мало", – пояснює сестра Євгенія. 

Сестри-студитки кажуть, що монастир у центрі Львова важливий для кожного львів’янина, і реставрація допоможе зберегти його якнайдовше.

"Ми є співзасновниками школи Святої Софії – школи, яку встигли полюбити не одне покоління і дітей, і батьків. Питання реставрації монастиря – це також і питання про школу. А ще в нас буває багато туристів, особливо поляків. Важливо зберегти комплекс монастиря і як важливий туристичний об’єкт на карті Львова. Було б дуже добре, аби ми це зробили. У нас тут така тиша – аж не віриться, що то центр Львова", – підсумовує сестра Євгенія.

Підтримати реставрацію фасадів храму Всіх святих можна за реквізитами:

РО Святопокровський жіночий монастир Студійського Уставу УГКЦ, код 20848488

Рахунок отримувача: UA953052990000026003021016352

Рахунок (картковий):

Приватбанк: 

Гривня 51 68 7422  1958 8666 (Ольга Гриник)

Долар США IBAN : UA803052990000026200901988659

5363 5420 1567 4147 Olga Grinik

Євро IBAN : UA903052990000026205901988988

5363 5420 1567 4196 Olga Grinik 

У примітках платежу вказати: "благодійна пожертва".

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку