Українські розробники дронів представили свої вироби у Львові

У небо піднялися дрони – розвідники, камікадзе, а також бойові пташки

Як розвинена сфера безпілотних технологій та чим можуть здивувати українські розробники розповідає "Еспресо.Захід"

Тридцять українських виробників FPV дронів зібралися на масштабній події у Львові. Вони демонстрували свої розробки лютих пташок, які можуть розвідувати територію ворога, а також вражати окупантів. FPV дрони – різновид безпілотників з функцією передачі відео в реальному часі, що керуються спеціальною гарнітурою. Швидкі та маневрові, вони здатні зі снайперською точністю влучати в ціль. 

Фото: Христина Парубій

До прикладу львівські інженери розробили багаторазовий дрон. Він призначений для скиду вибухівки. Такого типу пташки в інженерів почали замовляти ще на початку повномасштабного вторгнення, коли FPV дрони ще не були популярні. Вони можуть перебувати 6-7 хвилин у польоті та на 2 кілометри залітати на бік ворога. 

"Тут камера налаштована трохи вгору, - розповідає розробник Тарас. – Цей дрон не створений, щоб висіти,   він повинен постійно летіти вперед. Якщо він буде просто висіти в повітрі, нічого не буде видно. Він призначений для дуже швидкого, летить до 150 кілометрів за годину. Вони мають багато запасу по потужності".

Фото: Христина Парубій

А Сірко створений, щоб розвідувати територію ворога. Так його назвали в честь українського полководця Івана Сірка. Він на 60% складений з українських матеріалів і вже пройшов випробування на полі бою. Люту пташку розробники створили разом із військовими, котрі минулого року звернулися до компанії, щоб створити розвідувальний безпілотник. Він може летіти більше ста кілометрів і перебувати в повітрі більше години. Крім того, що не менш важливо, він стійкий до ворожих РЕБ. За словами співзасновника компанії Ігора Фіняка, його постійно доробляють з побажаннями військових. Змогли налагодити вже серійне виробництво і нарощують об'єми, щоб якомога швидше доставити дрони на фронт.

Усі роки війни держава не розвивала безпілотну сферу

Наразі сфера виробництва безпілотних літальних апаратів в Україні стрімко розвивається. Ще на початку повномасштабного вторгнення було заледве кілька виробників дронів, а нині їх зібралося десятки. Деякі з них вже налагодили серійне виробництво, мають можливості, інженерів і можуть випускати понад сто українських пташок в місяць. 

"Потреба в FPV дронах зараз 200 тисяч, - каже співзасновниця Благодійного Фонду Dignitas Люба Шипович. - Але треба розуміти, що це не статична потреба. І потрібно поповнювати до цієї цифри. І, якщо це будуть штурмові дії, то потреба буде вищою, тому що в обороні ми використовуємо менше ресурсів, ніж в штурмі. Тобто для штурму та контрнаступу треба ще більше. Зараз, на жаль, такої кількості немає, але є запит від фронту, є виробники, які розвиваються і потрібні ресурси". 

Фото: Христина Парубій

На жаль, зараз уся безпілотна сфера тримається на волонтерських плечах та донатах українців. Міністерство оборони не закуповує дрони для Збройних сил України. Тому розробники сподіваються, що відомство таки залучиться до процесу і почне закуповувати дрони для українського війська.

"На жаль, держава не розвивала цю галузь всі ці роки, - каже керівниця проєкту Victory Drones Марія Берлінська. - На жаль, станом на початок повномасштабного вторгнення в нас було кілька толкових виробників, які виробляли в дуже незначній кількості апаратів. На жаль, зараз, як і у 2015 році був сплеск, який потух, бо держава не підтримала виробників. Я сподіваюся, що ми цю помилку, яку потім компенсували життями десятків тисяч людей наших, не будемо повторювати".  

Марія Берлінська переконана, у війні з Росією наші інженери не менш важливі, аніж військові. Тому що шанс перемогти ворога, який більш чисельний, це воювати технологіями, а не людьми.