Україномовні не зможуть навіть купити ліки в аптеці, – мовозахисник Літинський про законодавчу ініціативу "слуги народу" Мазурашу
Ініціатива нардепа від "Слуги Народу" Георгія Мазурашу про скасування норми закону про мову, що гарантує кожному надання послуг українською, поверне нас у часи Януковича
Про це у коментарі для "Еспресо.Захід" зазначив захисник української мови у судах, та екскандидат на посаду мовного омбудсмена Святослав Літинський. Він каже, що вражений такими діями нардепа Мазурашу.
"Я висловлюсь літературною мовою – нардеп Мазурашу, просто сучий син. Ця поправка фактично продовжує законодавчі ініціативи, які по суті почалися і були протиснуті ще Януковичем в 2012 році, коли ухвалили закон – Ківалова-Колесніченка про відмову від державної мови. Про підміну державної мови регіональними. А тепер такою правкою функціонування державної мови зводиться лише до державних інституцій", – зазначив Святослав Літинський.
Він наголосив, якщо депутати ініціативу підтримають, громадяни України просто не зможуть отримувати низку послуг державною мовою.
"Тобто я, як споживач, знаючи державну мову (оскільки мені держава забезпечила таке право в школі, університеті) просто не зможу купити товару. Не зможу купити хліба, навіть ліків, якщо за його законодавчою ініціативою українська мова не буде функціонувати у приватних магазинах, приватних аптеках чи навіть приватних лікарнях", – наголосив Святослав Літинський.
Крім того, він вважає, що пропозицію Мазурашу навряд, чи втілять у життя, бо депутат не має значної підтримки навіть у своїй фракції.
"Мазурашу – людина неадекватна і його не підтримають. Він лише шкодить своїми діями "Слузі Народу". Його колеги розуміють, з ким мають справу, але зупинити його законодавчі ініціативи не можуть", – пояснив мовозахисник.
Зазначимо, що Георгій Мазурашу пропонує залишити державну мову обов'язковою до використання в сфері обслуговування лише в суб'єктах державної та комунальної форми власності. Натомість приватні фірми, на думку депутата, можуть обслуговувати клієнта такою мовою, якою їм заманеться.
У пояснювальній записці до законопроєкту Георгій Мазурашу пише, що подав його, щоб "уникнути непотрібної зайвої соціальної напруги навколо питання щодо можливості використання інших мов, крім державної".
"У третій частині цієї ж статті визначено, що, на прохання клієнта, його персональне обслуговування може здійснюватися також іншою мовою, прийнятною для сторін. Проте можливість застосування частини третьої статті
30 Закону виглядає доволі сумнівною. Прийнятним і мудрим компромісом виглядає збереження обов’язковості обслуговування українською мовою в частині всіх суб’єктів господарювання державної та комунальної власності, а в приватному секторі нехай все балансує економіка, попит і пропозиція. А ось примус, як правило, викликає протидію і зворотню реакцію", – йдеться у документі.
Святослав Літинський переконаний, що закон уже передбачає можливість спілкуватися будь-якою мовою, якщо це задовольняє і надавача послуг, і клієнта. Натомість поправка Мазурашу порушить права україномовних громадян. Мовозахисник вірить, що дану поправку не ухвалять.
"Ця поправка не має жодних шансів бути ухваленою. Дуже сподіваюсь на те. Якщо з 2014 року і до 2022 не дійшло, то зараз більшість все ж таки, розуміє, що таке Росія. Вважаю, що боротьба на мовному, культурному фронті не менш важлива, ніж збройна військова боротьба", – підсумував він.
Нагадаємо, Слуга народу з Буковини хоче скасувати українську мову у сфері обслуговування
- Актуальне
- Важливе