Українка з галицьким корінням, яка першою потрапила в Космос

Сьогодні – день народження астронавтки Гайдемарі Стефанишин-Пайпер, батько якої родом зі Львівщини. 

Астронавтці NASA з українським корінням Гайдемарі Стефанишин-Пайпер – 59 років. Вона стала восьмою жінкою і першою українкою, яка здійснила космічну прогулянку. Участь Стефанишин-Пайпер у двох із трьох EVA місій протягом загальних 12 годин 8 хвилин зробила її другим найдосвідченішим астронавтом серед жінок, передає "Еспресо.Захід".

Батько астронавтки Михайло Стефанишин – українець з с. Якимова Кам'янсько-Бузького району Львівської області. Мати – з Німеччини. Саме там вони і познайомилися після Другої світової війни, а потім переїхали в США.

Гайдемарі Стефанишин-Пайпер народилася в містечку Сент-Пол, штат Міннесота (США). Батько Гайді приділяв багато часу й уваги вихованню доньки. Вона росла в українській культурній спільноті, вступила до "Пласту" і досі є його членкинею. Гайдемарі чудово говорить українською і називає себе українкою.

У 1986 році отримала ступінь магістра наук в галузі машинобудування в Массачусетському технологічному інституті. Аби навчатися у МІТ Гайді виборола стипендію ВМС США, тож у червні того ж року вона вступила до Військово-морських сил США.

Гайді пройшла вишкіл у Вишкільному центрі рятувальних і підводних операцій ВМС. А ще вона закінчила навчання у навчально-морському центрі дайвінгу та аварійних занять як офіцер з базового дайвінгу та військового порятунку.

Гайді брала участь у знеструмленні танкера Ексон Х'юстон біля узбережжя Барберс Пойнт на Гаваях. За свою військову кар’єру їй було присвоєно нагородну медаль "Захищена оборона", дві медалі "За заслуги", медаль "За заслуги за оборону", медаль "За заслуги", дві медалі "Похвала військово-морського флоту", дві медалі за військово-морські сили та інші службові медалі.

Гайді розповідала, що полюбила польоти, коли часто подорожувала з батьками до Німеччини та України. У ВМС вона намагалася стати пілотом, однак не пройшла медичної перевірки через проблеми із зором. У космічний центр Джонсона Гайді обрали кандидатом у астронавти. Після двох років навчання та тестів вона отримала кваліфікацію для призначення польотів як спеціаліста місії.  

Стефанишин-Пайпер здійснила свою першу місію STS-115 на борту космічного шатла "Атлантіс" 9 вересня 2006 року. Вона стала восьмою жінкою, яка здійснила космічну прогулянку (і першою українкою). Друга місія STS-126 стартувала 14 листопада 2008 року на шатлі "Ендевур". Гайдемарі Стефанишин-Пайпер здійснила три виходи у відкритий космос. Участь Стефанишин-Пайпер у двох з трьох EVA місій упродовж загальних 12 годин і 8 хвилин зробила її другим найдосвідченішим астронавтом серед жінок.

У липні 2009 року Стефанишин-Пайпер покинула корпус астронавтів NASA, щоб повернутися до своїх обов'язків у ВМС. Її нагородили двома медалями космічного центру NASA і медаллю за виняткову службу в NASA.

20 травня 2011 року капітан Гайді Стефанишин-Пайпер стала командувачем відділення "Кардерок" Центру військово-морських сил в Меріленді. У липні 2013 року вона взяла на себе командування Південно-Західним регіональним центром технічного обслуговування в Сан-Дієго, штат Каліфорнія, і стала відповідальною за роботи з обслуговування ядерних суден у районі Сан-Дієго.

Гайді називає себе українкою. Коли вона вперше летіла в космос, вона взяла з собою маленький прапор України і нашивку лілії – символ українських пластунів. Її iPod під час подорожі до МКС був заповнений українськими піснями. Гайді зберегла своє українське прізвище, воно вказане на офіційних нашивках місій NASA. 

Гайдемарі наголосила, що українське походження відіграло велику роль у формуванні її особистості: "Я точно знаю, що це допомогло мені визначитися, хто я насправді. Якщо ви поглянете на українців, на нашу історію, вона справді була дуже важкою. Ми важко здобули незалежність. Але головним протягом усього цього часу є те, що українці ніколи не здаються. Вони завжди продовжували боротися, оберігати свої традиції, мову та мрію про вільний український народ, вільну державу. І сьогодні нарешті все це є".

Астронавтка відвідувала Україну двічі. Вперше 29 січня 2007 року вона прилетіла до Львова, а 31 січня відвідала Якимів і Новий Яричів, де народився її батько, а також живуть 16 двоюрідних братів та сестер. В Україні її нагородили орденом Княгині Ольги ІІІ ступеня "за мужність і відвагу, виявлені в освоєнні космічного простору, зміцнення дружби між українським та американським народами".

Гайдемарі Стефанишин-Пайпер одружена, має сина Майкла, названого на честь діда. З родиною вона проживає у штаті Вашингтон.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку