У Центрі міської історії завершується виставка "Суспільство з кіноапаратом"
Львів зачепився за минуле з перспективи особистого погляду людини.
Тільки до 26 грудня ще експонуватиметься виставка "Суспільство з кіноапаратом", відкрита у Центрі міської історії. Мова про масштабний довготривалий дослідницький проєкт цього Центру, присвячений питанню аматорських фільмувань, інформує "Еспресо.Захід".
Властиво, мова про те, що кілометри плівок, відзняті кіноаматорами, досі залишаються не переглянутими через занепад технології та приватний характер зйомок. Проте спадщина кіноаматорів – це масштабний пласт візуальних джерел, які свідчать про минуле з перспективи особистого погляду людини.
"Такий феномен як кіноаматорство, – акцентує у своїй статті історик та мистецтвознавець, керівник Міського медіаархіву Центру міської історії Богдан Шумилович, – існував не лише як набір предметів (камери і плівки, проєктори) чи практик (зйомки, гуртки, візуальні наративи), але як сукупність певних ідей в культурі чи в популярній уяві, що включає ідеї про цінність, автентичність чи легітимність. Зрозуміти комплексність кіноаматорства – це зрозуміти дискурси навколо технології, практики та цінності, які з цим асоціювалися. Іншими словами, цей феномен не можна пізнати через спосіб опису в дусі ''що це було'', а радше через розуміння як він уявлявся, конструювався, практикувався, продавався чи репрезентувався. На кіноаматорство треба дивитися з різних перспектив, оскільки один ''погляд'' чи одна ''перспектива'' завжди будуть формою омани і єдиноправильної оповіді тут не може бути".
В основу виставки лягла колекція аматорських фільмів із приватних збірок, яка була зібрана впродовж останніх десяти років Міським медіаархівом Центру міської історії та продовжує поповнюватися новими знахідками і відкриттями. На виставці хоч і переважають приклади аматорського та домашнього кіно авторів зі Львова, однак експозиція включає широку географію у межах України. Якщо врахувати подорожі, то зйомки виходили й далеко за межі країни та навіть континенту. Щоб зробити розповідь більш повною, до виставки також включені матеріали з-поза колекції Міського медіаархіву. Зокрема, фільми письменниці, мандрівниці Софії Яблонської, хіміка, фотографа Вітольда Ромера та роботи львівського режисера і наставника аматорського руху Романа Бучка.
Організатори події поставили за мету не тільки актуалізувати розмову про важливість збереження спадщини кіноаматорів і привернути до неї увагу, а й "подумати разом про зв'язок людини, технології та творчості, соціальні аспекти кінознімання, особливості цього явища як частини візуальної культури та, зрештою, про значення сучасного використання медіатехнологій".
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе