У шести районах Закарпатської області планують створити сміттєпереробні кластери
У шести районах Закарпатської області може з’явитися п'ять сміттєпереробних кластерів
Про це повідомляє Урядовий портал, передає "Еспресо.Захід".
Відомо, що говорити про створення таких кластерів розпочали ще до повномасштабного вторгення РФ. Над документом фахівці працювали спільно з органами місцевої влади за підтримки Міндовкілля. Наразі є проєкт адаптовують до викликів сьогодення.
"Одним з важливих компонентів реформи є регіональна політика у цій сфері, яка визначатиметься на основі розроблених регіональних планів управління відходами. Закарпатська область разом з міжнародними експертами провели колосальну роботу. Впевнена, що в майбутньому це дасть можливість регіону стати одним з лідерів у реалізації змін та залучити інвестиції для будівництва необхідної інфраструктури з обробки відходів. Це вкрай актуально в період відбудови країни", – наголосила заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів Вікторія Киреєва.
Відтак для 6 районів області пропонується створити 5 кластерів: Ужгородський, Мукачівський, Хустський, Тячівсько-рахівський та Берегівський. Варто зауважити, що в останньому вже будується нове сортувальне підприємство. Загалом кожен з кластерів міститиме як сортувальні, так і переробні підприємства. Виходячи із доступних технологій на ринку, експерти прорахували декілька можливих моделей їх розбудови. Інвестиційна вартість кожної з них коливається в межах 4 -5 млрд грн.
Варто зазначити, що створення полігону та розміщення на ньому 100% змішаних твердих полігонів вартуватиме області стільки ж, але не дозволить досягти цільових показників реформи. Адже ключовим є зменшення відсотка захоронення та збільшення обсягів оброблення відходів в Україні. Найдорожчим, понад 14 млрд грн, було б будівництво сміттєспалювального заводу. Однак знайти міжнародні інвестиції під реалізацію такого "не дружнього для довкілля" проєкту досить складно.
Тож на думку міжнародних експертів, найприйнятнішими є наступні моделі: механіко-біологічне оброблення 100% змішаних твердих побутових відходів з проведенням анаеробного зброджування органічних фракцій або їх компостуванням, з отриманням RDF палива.
Це дозволить досягти стратегічних цілей реформи управління відходами, а також забезпечити виробництво вторинної сировини, палива або енергії.
- Раніше ми розповідали, що у Хмельницькому проводять екскурсії на сміттєзвалища. Таким чином намагаються спонукати містян сортувати побутові відходи.
- Актуальне
- Важливе