У перші дні 2023-го на маршрути у Львові виїхало на 30% менше автобусів, ніж торік, - дослідження

Активісти ГО "За якісний транспорт" проаналізували, як повномасштабна війна вплинула на роботу громадського транспорту у Львівській територіальні громаді

Про це повідомили у ГО "За якісний транспорт", передає "Еспресо.Захід".

"Найкращим маркером для аналізу є період, коли громадський транспорт є дуже ненадійним і саме таким періодом був і напевно залишиться і в наступному році (бо е-квитком і "не пахне") це перші тижні січня,  тому ми обрали для аналізу перший робочий день нового року в періоді останніх чотирьох років. Насправді, коли ми розпочинали готувати цей аналіз, то не могли представити такі катастрофічні результати для галузі", - пишуть активісти, які користувалися даними пристосуноків "city bus" та "kstat.pp.ua".

2 січня 2020 року – 418 автобусів, 4 січня 2021 року – 387 автобусів, 4 січня 2022 року – 388 автобусів, 2 січня 2023 року – 265 автобусів. Із цих даних падіння з 2020 на 2021 рік складає лише 7,4%, а в період з 2022 на 2023 рік – аж 31,7%.

Падіння кількості автобусів в період  2022/2023 рік:

• ЛКП "АТП-1" – 15,27%;

• ТОВ "ФІАКР Львів" – 62,7%;

• ТОВ "Міра і К" – 51%;

• ПАТ "АТП-14630" – 57,7%;

• ТОВ "УСПІХ БМ" – 22,5%.

На думку ГО "За якісний транспорт", такі цифри – це наслідки відсутності заходів (програм) щодо розвитку пасажирських перевезень у Львівській територіальні громаді.

"Ви напевно одразу згадаєте закупку автобусів за кошти громади (декілька мільярдів гривень) для комунального перевізника, але ми вважаємо, що це не позиції-захід, а чистої води поєднання здобуття політичних дивідендів і комунізм на прикладі пасажирських перевезень (про це ми поговоримо в наступних дописах). Загальну негативну динаміку ми маємо через одну і основну проблему, яка була в громадському транспорті і зараз стала гострою – це кадри, а саме тотальний їх брак. Автобуси, трамваї чи тролейбуси можна купити, але якщо не створити належних умов праці, ми отримає плинність кадрів.  Хто піде працювати по 12 годин на добу, при цьому є постійні стреси на дорозі і пасажирами, відсутності нормальних умов відпочинку після рейсу", - пишуть активісти.

Також там додають про нові виклики пов’язані з війною.

"У транспортних підприємства з’явилися зобов’язання перед Збройними силами України, в частині наданні автобусів і іншої техніки нашим захисникам на певний період, а також є зобов’язання в частині забезпечувати надання транспортних засобів для вивезення населення із зони надзвичайної ситуації, районів можливих бойових дій. Не будемо називати цифру скільки залучено автобусів, але мусимо констатувати що дуже суттєва цифра транспортних підприємств. Чому в комунального перевізника, такий малий показник зменшення кількості автобусів, а все дуже просто загальна кількість автобусів, які перебувають у власності АТП-1 (станом на 2021 рік): 313 автобусів і фактичному випуску  172 (із них комунальної власності на маршруті ж близько 150),  тому комунальний перевізник має можливість надавати послуги із перевезення пасажирів і інші послуги, бо має резерв не задіяних автобусів для надання послуги із перевезення пасажирів у Львівській територіальні громаді", - йдеться в дослідженні.

На думку активістів ГО "За якісний транспорт", місто повинне зробити наступні дії, щоб покращити громадські перевезення:

1. Налагодити нормальні санітарні умови на кінцевих зупинках, а саме пункти відпочинку, як це передбачено чинним законодавством. Щоб водії мали належні умови сходити у вбиральню, підігріти собі обід, випити чаю в теплі, а не за кермом автобуса. Водій автобуса –це такий самий працівник, як працівники управління транспорту ЛМР і він заслуговує на нормальні умови праці;

2. Запустити хоча б частково АСОП е-квиток в громадському транспорті для обліку пільгових пасажирів, тим самим зняти навантаження із водія щодо контрою за пільговими поїздками. Через чинне законодавство не можна робити половинчастого запуску е-квитка, бо це порушення, але тут "ситуація є патова, бо станом на зараз ми не бачимо щоб була команда у Львові, яка його запустить і мусить хтось взяти на себе відповідальність за недотримання законодавства". Також є гостра потреба повної компенсації за пільгові перевезення і зняття функції контролю за пільговим проїздом в автобусах;

"Ці дві основі речі, які б могли частково змінити негативну динаміку в транспорті, і саме головне є ще багато пунктів, які потрібно реалізувати, але шлях їх реалізації є довгим. Тому ми акцентуємо на цих двох пунктах, як швидких і дієвих речах, які мав би реалізувати профільний департамент міської мобільності та вуличної інфраструктури", - підсумовують у ГО "За якісний транспорт".

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінкутелеграм-канал та твіттер.