У Львові руйнуються давні будівлі Професорської колонії. Що кажуть ЛМР і власники
Торік Укрзалізниця продала будівлі в історичному кварталі міста на аукціоні. У Львівській міській раді зазначали, що новий власник мав би зберегти давні будинки
Два будинки на вулиці Ірини Вільде та один поруч на вулиці Ніщинського раніше були відділеннями Львівської залізничної лікарні, однак минулого року на торгах їх приватизувала львівська компанія "Залізна вода". Заступник міського голови Львова Любомир Зубач сказав, що тоді власників попередили, що мова йде про цінні історичні будівлі, тому потрібно зберегти всі історичні елементи будівель.
"Ще коли Укрзалізницею був оголошений аукціон з продажу приміщень, ми прийняли рішення виконавчого комітету ЛМР і чітко зафіксували позицію про те, що ці будівлі мають бути збережені. Крім того, зважаючи на те, що вони мають значну історичну цінність, новий власник мав би їх реставрувати, він не мав би мати якихось ілюзій стосовно їхньої трансформації в інший формат.
Після того ми ще зверталися окремим листом до покупця цих будівель, де власне доводили до відома власника нашу позицію. Нещодавній мій пост у Фейсбуці – також певний меседж. Наразі жодного фідбеку не отримали, це дуже прикро", – повідомив у коментарі "Еспресо. Захід" Любомир Зубач.
Офіційно будівлі в історичному районі Професорської колонії не визнані пам'ятками архітектури, але сам факт їх тамтешнього розташування, за словами заступника міського голови, свідчить про те, що вони віддзеркалюють певну епоху, тому немає виникати сумніву стосовно їх збереження та відновлення.
Після року перебування будівель на вул. Ірини Вільде та вул. Ніщинського у власності ТОВ "Залізна вода" у місті ініціюють виїзну комісію та обговорення ситуації через руйнування споруд. Любомир Зубач додав, що це наразі рекомендація, але рішення виконкому ЛМР є обов'язковим для виконання.
"Вважаємо, що в даній ситуації варто просто почати розмову, спілкуватися, не ховатися. Бо умовно кажучи ніяких намірів нам ніхто не декларував, ми не розуміємо, що відбувається, натомість будівлі просто руйнуються. Там не тільки понищені вікна, двері, відвалюється штукатурка, берези проростають на балконі. Єдине, що зробив новий власник, – поставив будку охорони на подвір'ї", – зазначив чиновник.
Водночас юристи та громадські активісти вважають, що сама по собі виїзна комісія є доброю ідеєю. Однак накласти штраф на власника чи вилучити будівлі у власність держави міська рада може тільки після того, коли вони будуть визнані історичною спадщиною. Але це справа не одного дня.
"Є законодавство, і воно є єдиним. Питання в тому, що з того хоче бачити влада. Дуже часто, щоб закрити очі на законодавство чи вирішити якісь приватні питання, вони роблять виїзні комісії.
З одного боку це правильно. Але з іншого боку, хай би пройшлися по площі Ринок, заглянули у двори і перевірили, де добудували кілька поверхів. Загалом виникає елементарне питання – чи уклало місто охоронний договір щодо цих будівель. Якщо на це немає охоронного договору, то за це потрібно судити відповідального чиновника. Хай покажуть, що вони зобов'язали зробити нового власника", – сказала у коментарі "Еспресо. Захід" громадська активістка Олеся Дацко.
Зазначимо, що будівлі Професорської колонії, що що у Личаківському районі Львова, минулого року на торгах придбало ТзОВ "Залізна вода". Початкова вартість приміщень, загальною площею понад 2,5 тисячі кв м становила 7,8 млн грн. У результаті новий власник запропонував за будівлі 60 млн грн.
За даними аналітичної системи YouControl, ТзОВ «Залізна вода» зареєстровано у 2020 році у Львові. Основна діяльність компанії – надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна. Власницею підприємсства є львів’янка Уляна Стойко. Вона також є співвласницею АТ «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Лев», що належить бізнесмену Олександру Свіщову.
"Еспресо. Захід" також зверталося по коментар до Уляни Стойко. Вона відповіла, що питання закрите, і ним займаються юристи компанії.
Довідка. Професорська колонія виникла на рубежі XIX і ХХ століть як район вілл і особняків на одному зі сприятливих для проживання підвищених ділянок львівських околиць. Забудова місцевості переважно одно-, дво-, триповерхова. Є будинки 1930-х років у стилі конструктивізму, крім того, в 1950-х роках тут було побудовано декілька барачних будівель, потім – будинки початку 1960-х років та сучасні вілли 2000-х років. Помешкання в Професорській колонії, де слабкий транспортний рух і багато зелених насаджень, вважаються престижними. Район характерний тим, що проїжджа частина більшості його вуличок дуже вузька (на одну машину); вони викладені переважно дрібною чорною бруківкою. У Професорській колонії проживали українські літератори Ірина Вільде, Микола Вінграновський і Роман Дідула.
-
Нагадаємо, у Львові заборонили забудовувати територію Львівського автобусного заводу житловими комплексами.
-
У ЛМР прийняли рішення про збереження історичного кварталу Професорської колонії у Львові та пообіцяли, що не будуть забудовувати цю місцевість.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе