У Львові провели "тендер на борги"? Чи отримає Онур ще 92,7 млн грн за ремонт вул. Бандери

У Львові продовжується реконструкція вул. Степана Бандери, яку розпочали ще восени 2020 року, відкрили дорогу для проїзду транспорту в грудні 2021 року, але роботи фактично ще тривають і на осінь 2023 року, адже вулиця досі не здана в експлуатацію

Про це розповідає "Еспресо.Захід".

15 вересня на сайті держзакупівель ProZorro з’явилася інформація про новий тендер ЛКП "Львівавтодор" (структура, яка відповідає за ремонти доріг у Львові) на понад 92,7 млн грн щодо реконструкції вул. С. Бандери, а саме – "коригування, додаткові роботи". Що саме планують коригувати, не вказано.

На цей дивний тендер одразу звернула увагу громадськість Львова. У фейсбук-групі "Скандальні забудови Львова" львів’яни не розуміють, що можна коригувати на майже 100 млн грн, коли фактично основна частина реконструкції вже давно завершена?

Відповідь на це питання дала голова комісії фінансів та планування бюджету Львівської міськради Наталія Шелестак. У коментарях вона пояснила, що мова йде про борги міста перед підрядною організацією Онур за вже виконану ними роботу щодо реконструкції вул. Бандери.

"У нас були борги перед підрядниками за підпірну стінку там і ще щось переробляли. Нового точно ніхто не погоджував і не погодить! Це борги! Але от так по дурному оформлюють! Це борг перед підрядником", - написала Шелестак.

Тобто за такою логікою ЛКП "Львівавтодор" оформив "тендер на борги", що звучить не лише абсурдно, але також як порушення законодавства, бо роботи були виконані до проведення тендеру.

Порушення законодавства 

На це звернула увагу Наталія Подосіннікова, яка займається бухгалтерським обліком та аудитом і оскаржила вже не один такий тендер. Вона написала скаргу на цей тендер, вказавши, що тут є: порушення порядку визначення предмета закупівлі, порушення законодавства в частині неправомірного обрання та застосування процедури закупівлі та інші порушення законодавства у сфері закупівель.

"Договір підписаний ще 2 вересня. Тендерна закупівля відбулася 15 вересня. Договір вже підписаний сторонами до подачі на тендер? Вимагаю зупинити закупівлю, яка не на часі. Гроші направити на закупівлю медицини, авто для ЗСУ на передову, дронів. 92 млн "бруківочки" на крові наших хлопців. Це гроші держави, а значить мої гроші, які я сплачую як податки. Стоп закупівлю, стоп розкрадання", - написала Наталія Подосіннікова.

Львів має боргів за ремонти доріг на сотні мільйонів гривень 

Як відзначає голова комісії фінансів та планування бюджету Львівської міськради Наталія Шелестак, на початку року Львів мав борги за ремонти доріг на близько 300 млн грн.

"Це ті кошти, що нам повідомили. Підозрюю, що реально більше. В 2022 році казначейство, по-суті, не пропускало багато оплат, крім того в підрядників не приймали зроблені роботи. Думаю реальна цифра більша відсотків на 30. Але борги треба віддавати. Я так розумію, то традиція така. Спочатку депутатам подають одні розрахунки. Вони погоджується, але насправді цифра зростає з різних причин і вже як факт подають борг. Підрядник робить, наприклад, більший обʼєм роботи ніж в проєкті. А на вул. Бандери проєкт змінювали кілька раз. Нам вже по факту повідомляють – місто винне і все", - каже Шелестак.

Відзначимо, що вартість реконструкції вул. Бандери зростала щороку. Спершу говорилося, що вона обійдеться в 210 млн грн, однак за півтора роки роботи, сума виросла до 246 млн грн. Зокрема, на початку 2022 року місто заплатило "Онур" за роботу 150 млн грн, тобто перед початком повномасштабної війни, Львів був винен турецькій компанії близько 96 млн грн. Основні додаткові роботи, які проводилися на вул. Бандери впродовж 2022-2023 років стосуються реконструкції аварійної підпірної стінки біля Органного залу та облаштування, так званого, транспортного хабу на перетині з вул. Чупринки. Цікаво, що роботи по "транспортному хабу" досі не завершені, адже не встановлені павільйони укриття на очікування громадського транспорту.

Додамо, що "Онур Конструкціон Інтернешнл" зареєстрована з 2004 року у Києві, займається будівництвом доріг і автострад. Її власниками є громадяни Туреччини Онур та Іхcан Ченінджевізи й львів'янин Олег Фаріон. "Онурівці" є основним підрядником Львова по реконструкції магістральних та великих доріг міста.

Оновлена інформація

Вже після розголосу справи, у Львівській міськраді вдреагували на цей тендер. За словами заступниці міського голови Львова Ірини Маруняк, укладати договір за результатами закупівлі виконання робіт на вулиці Степана Бандери у місті не будуть, пише ЛМР. 

"Вулиця Степана Бандери відремонтована та відкрита вже два роки. Нам треба розрахуватись з підрядником за цю вулицю, підпірну стінку та транспортний хаб, який ми доробляли минулого року. Але у час війни ми не можемо витрачати майже 100 мільйонів гривень на погашення боргів по цьому об'єкту. Підрядник отримав гарантії, що місто розрахується за всі виконані роботи після нашої перемоги. Зараз ці кошти більше потрібні на фронті", – підсумувала Ірина Маруняк, однак так і не відповіла, нащо було укладати цей сумнівний тендер.