У Львові покажуть сучасний "Сокиринський вертеп"
Мова про дійство, створене за найдавнішим українським сценарієм.
Створене за найдавнішим українським сценарієм вертепу барокове дійство з ляльками, бароковою пластикою та колядою з різних куточків України, – "Сокиринський вертеп" – 11 січня покажуть у Національному музеї у Львові.
Мова про інсценізацію, реалізовану за найдавнішим українським сценарієм вертепу, що його вперше представили ще 1770 року бурсаки Києво-Могилянської академії в селі Сокиринці на Полтавщині у маєтку поміщиків Галаганів. Оскільки тогочасний господар – прилуцький полковник Григорій Галаган дуже щедро нагородив артистів, ті подарували йому свою Вертепну скриню з ляльками та текстом до вистави, а музичні ноти передали місцевому церковному хору. Відтоді цей вертеп отримав нове, осідле, життя. Автор шопки до львівського дійства – відомий художник, сценограф і режисер, що нині живе в Києві, Богдан Поліщук, інформує "Еспресо.Захід".
Як розповів нам Богдан Поліщук, кілька років тому до нього звернувся керівник театру УКУ "На Симонових стовпах", режисер Євген Худзик із проханням про шопку для вистави, яку вони мають намір зробити за "Сокиринським вертепом".
"Ця тема була мені справді цікавою, оскільки не є байдужим до барокової культури і вже не вперше причетний до виготовлення різних шопок, – сказав Богдан Поліщук. – У цьому випадку йшлося не про буквальне відтворення "сокиринської" скрині, а про модерний на неї погляд. Оскільки в основу львівського дійства мала лягти сакральна частина вертепу, а не світська, то й у скрині цей момент враховано. Зокрема, відповідно до нашого спільного рішення, вона закривається дверцятами, на яких з одного боку Діва Марія, а з іншого – Ангел з лілеєю – щось, що відбувалося ще до Різдва. Є й інші відмінності, що нашу скриню, яка все ж відповідає канонічним нормам, роблять у сприйнятті сучасників більш модерною".
За інформацією від Музею театрального, музичного та кіномистецтва України, дерев’яна скриня класичного "Сокиринського вертепу" є найбільш вишуканою з усіх відомих і налічує тридцять п’ять ляльок. Усі вони, крім ляльки Діви Марії, дерев'яні й мають ретельно вирізьблені і розмальовані відповідними фарбами обличчя. А самі персонажі – рухомі. І рухаються по прорізах у підлозі, вкритій заячим хутром, за допомогою прикріплених до них знизу дротів. До речі, у травні 1929-го року копії експонатів Сокиринського вертепу з успіхом демонстрували на виставці лялькового театру у Празі.
Ляльок у сучасному "Сокиринському вертепі" зі Львова – менше. Однак, створені сестрою Богдана Поліщука – Юлією Поліщук, вони теж рухаються. Хоча, як і скриня, в якій нині живуть, мають і свої особливості.
"Сокиринський вертеп" театру УКУ "На Симонових стовпах" покажуть у Національному музеї у Львові у межах проєкту "Дарія Альошкіна. Щедрик".
Фото -- фб-сторінка театру УКУ "На Симонових стовпах"
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе