У Львові може припинити роботу Центр соціально-психологічної допомоги

У Львові може припинити функціонування Центр соціально-психологічної допомоги у Львівській області. Дирекція центру побоюється, що заклад ліквідують. Адже керівництво обласної адміністрації хоче перенести юридичну адресу центру в інше місце, яке локально розташоване майже за 100 кілометрів від Львова. 

Що це за центр і для чого він потрібен?

Відкрили Центр соціально-психологічної допомоги у Львівській області у 2006 році. Директорка закладу Орися Голуб розповіла "Еспресо.Захід", що спочатку тут планували в першу чергу кризовий центр для жінок – жертв насильства. Але згодом виявилося, що соціальних проблем – значно більше.

"Виникають абсолютно непередбачувані випадки. Наприклад, одними з перших наших мешканців були люди, в яких у новорічну ніч згоріло житло. І сім сімей залишилися просто неба, без документів, з дітьми. Хтось міг до якихось родичів поїхати, а хтось їх просто не мав. Ці люди опинились в нас. Тож потім наші повноваження розширили. 

Взагалі тут є розраховано 15 ліжкомісць. Але, скажімо, зараз є мама з сімома дітьми. Звичайно, що ми не будемо розділяти маму з дітьми на декілька кімнат, тому вони займають блок – розміщені у двох кімнатах. Всього нас зараз 19. У нас тих передбачених 15 осіб рідко коли буває, зазвичай 17-20 осіб.

Якщо в закладі, що відкрився на Угорській, приймають осіб, зареєстрованих у Львові, то в нас – різні категорії осіб, наприклад внутрішньопереміщені були. Одна з останніх ситуацій – люди винаймали житло в області. Чоловік працював, жінка в декретній відпустці. Прийшли власники, в яких між собою був багаторічний конфлікт за це помешкання – вони нарешті домовились і вирішили його швиденько продати. 

Орендарів попросили до п'ятниці звільнити помешкання. І люди, які просто не мають у Львові нікого – вони сіли з клунками, приїхали і просто каталися по соціальних закладах, намагаючись влаштуватися. Єдині, хто відгукнувся – це ми. Це була робоча субота. В обід приходить молодий чоловік і каже: "Ви знаєте, я катаюся з сім'єю в таксі, вже проїздити 500 гривень, а нас ніде не беруть. Ми сьогодні вже не маємо де ночувати". Сім'я з двома малими дітьми!

Є жінки, які є жертвами насильства, але вони ніколи нікуди не зверталися. Є жінки – жертви насильства, але є син 19 років і він, як повнолітній  уже не може потрапити в притулок. Постає проблема – куди хлопця дівати? І такі ситуації виникають регулярно", – розповідає Орися Голуб.

Чому працівники центру забили на сполох?

Коли 16 років тому заклад створювали, його розмістили в державному готелі "Турист". Винайняли пів поверху, орендну плату сплачували з обласного бюджету – згадує директорка.

"Протягом років цей готель став ПрАТ. Змінилися власники, декілька разів приміщення перепродувалося й орендна платня збільшувалась.

Ми це розуміємо і я про це постійно говорю керівництву роками, що потрібно шукати приміщення, що перебуває на балансі області. Ми могли б його орендувати за мінімальну платню. Але заклад потрібний, бо він постійно заповнений", – каже пані Орися.

Нещодавно в одному з міст Львівщини відкрилося відділення Центру соціально-психологічної допомоги. І, хоча працює воно з іншим положенням, підпадає під іншу постанову Кабміну та виконує інші функції, відділення вирішили поєднати, та ще й перенести юридичну адресу.

"Нам жодного разу не озвучили слово "ліквідація". Але ми розуміємо, фактично йдеться про ліквідацію.

Спочатку казали, що проблема в тому, що немає приміщення. Я ж багато разів знаходила приміщення – дивилася, пропонувала. Але ж рішення ухвалюю не я – кому віддати те чи інше приміщення".

Що каже влада?

У Львівській обласній державній адміністрації переконують, що про ніяку ліквідацію закладу мова не йде. Навпаки – обіцяють збільшувати кількість таких притулків в області. Заступник голови Львівської ОДА Віталій Загайний у коментарі "Еспресо.Захід" наголошує, що йдеться лише про перенесення юридичної адреси.

"Зміна юридичної адреси зумовлена тим, що установи такого роду з 2021 року мають функціонувати на базі територіальних громад. У Львові такий осередок є. Тому ми цей осередок намагаємось розмістити в іншій територіальній громаді. 

У мене в кабінеті мова йшла виключно про перенесення юридичної адреси центру в іншу локацію, тому про жодне закриття не йдеться. 

Ми сьогодні розбудовуємо в  громадах мережу прихистків  для осіб, які зазнали насилля в сім'ї й важливо, щоб центр в майбутньому став методичним центром для усіх притулків", – каже чиновник. Утримання центру, за словами Загайного, зараз становить 900 тисяч гривень. У цю суму входять орендна плата та комунальні платежі за функціонування прихистку в межах готелю "Турист". Відтак, за підрахунками чиновників, закладу вигідніше працювати деінде.

"Центр соціально-психологічної допомоги не ліквідовують. Його осередок перенесений в інше місто, яке локально далі від Львова, виходячи з двох позицій. По-перше, ці послуги повинні надаватись у громадах за законом України, який це передбачає. І друге – ми скоротили видатки обласного бюджету на утримання розміщення такого прихистку у Львові. Бо, проаналізувавши ситуацію у Львові та для мешканців Львівської громади є інші установи, які утримуються Львівською міською радою і надають відповідні послуги", – впевнений заступник голови ОДА.

Віталій Загайний додав, що в області вже до кінця січня почнуть функціонувати  прихистки, а саме у Дрогобичі, Новому Роздолі, Моршині. Згодом планують зробити подібні у всіх громадах Львівщини. 

Які загрози несе перенесення центру?

Директорці центру такі плани влади видаються надто оптимістичними.

"Зараз основна думка така, що кожна ОТГ повинна забезпечувати своїх мешканців. Але не всі люди мешкають за місцем реєстрації. А виходить, що людина, яка багато років живе і працює у Львові, тут діти навчаються, а вона має їхати кудись у свою рідну громаду, наприклад Судововишнянську. Ті громади ледве кінці з кінцями зводять, як вони можуть відкривати якісь центри чи притулки?", – каже Орися Голуб.

Інша проблема – у маленьких містечках жертвам сімейного насильства важче сховатися від агресорів. Так зараз обидва відділення центру працюють за іншими принципами. Якщо львівське є повністю публічне, то інше відділення – закрите, конфіденційне. Там не ведуть прийому, до них людей безпосередньо привозять патрульні.

"Те відділення навіть використовувало нашу адресу, як адресу для переписки. Адже люди, які вчиняють насильство – вони розшукують, обдзвонюють… І, щоби принаймні ускладнити їм завдання, це досить було зручно – коли судові повістки приходили на нашу львівську адресу. Ми переживаємо за кожного зі своїх мешканців, бо йдеться про їхню безпеку", – підсумувала пані Орися.

Відтак економія для обласного бюджету, вважає директорка, може призвести до втрати конфіденційності анонімного відділення і мати наслідки небезпеки для жертв домашнього насильства.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.