У Львові молоді склярі змагатимуться за премію українця, придуману китайцем

У львівському Музеї скла відкрили виставку робіт-претендентів на премію професора Андрія Бокотея.

Нову експозицію виставки у львівському Музеї скла сформували твори молодих художників-склярів, що змагаються за премію професора Андрія Бокотея. Саму премію вручать 3 вересня. Мова про 20 виконаних у різних техніках мистецьких роботи, які демонструють, чим живуть і куди йдуть молоді склярі України, інформує "Еспресо.Захід".



Властиво, йдеться про те, щоб не тільки побачити, де сьогодні перебуває вітчизняне художнє скло, а й які в нього орієнтири. Це вкрай важливо, адже часи художнє склярство України переживає геть не найкращі. І річ не в тім, що Львівська національна академія мистецтв продовжує бути єдиним закладом держави і одним із небагатьох у Східній Європі, що має кафедру художнього скла. А в тому, що практично не залишилося необхідних виробничих потужностей для творчої праці, не кажучи вже про дороговизну всіх тих процесів. А відтак чимало професійних склярів воліють працювати сьогодні в інакших ділянках мистецтва.



Як розповів нам завкафедри художнього скла Львівської національної академії мистецтв, член-кореспондент Національної академії мистецтв України та водночас директор Музею скла Михайло Бокотей, ідея організувати премію його тата – видатного українського скляра, одного з піонерів міжнародного руху студійного скла на теренах колишнього СРСР Андрія Бокотея – народилася не в Україні. Таку ініціативу озвучив китайський бізнесмен Ю Яомінь напередодні Бокотеєвого 80-річчя і взяв на себе її фінансування.



"Нині  власник низки галерей у Китаї та величезної колекції сучасного українського мистецтва, Ю Яомінь познайомився з татом і президентом національної академії мистецтв України Андрієм Чебикіним на початку третього тисячоліття, – розповідає Михайло Бокотей. – І відтоді донині фактично розбудовує свою мистецьку імперію, яка базується  на європейському мистецтві. Взагалі-то в Китаї це не так просто, бо китайці, як правило, концентруються на своєму (інакше кажучи, мандруючи Європою, надають перевагу китайській кухні). У мистецтві також.  Але невгамовно ініціативний Ю Яомінь знайшов варіанти, як зацікавити земляків. І бізнес йому пішов. Щоправда, цікавив його майже виключно живопис і хіба трішки – скульптура. 2016 року ми запросили Ю Яоміня на черговий – десятий  –  Міжнародний симпозіум гутного скла до Львова (до слова, наш симпозіум скла – єдиний у світі, котрий не переривався від часу заснування). Він так захопився художнім склом, що вже наступного року в Нінбо (КНР) ми спільно організували міжнародну конференцію художників-склярів, наслідком якої стала колекція з понад 50 робіт художників із 18 країн. Ще за рік Ю Яомінь у присутності  патріархів сучасного художнього скла Андрія Бокотея, Яна Зорічака зі Словаччини, Реміґіюса Крюкаса з Литви,  Словаччина), Владіміра Кляйна з Чехії та Фідаїля Ібрагімова з Росії відкрив у Китаї Музей сучасного художнього скла з експозиційними площами понад 3000 кв. м. І тоді ж запропонував заснувати премію Бокотея". 



Раніше умови участі в конкурсі на премію Андрія Бокотея оголошували в день народження Андрія Андрійовича – 21 березня. Переможця премії очікувала поїздка в Китай, володарів другого і третього місць – грошові винагороди відповідно розміром 20 і 10 тисяч гривень. Усі роботи-переможці займали своє місце у новоствореному Музеї скла у Нінбо. Якщо зважити, що переможцями ставали роботи не тільки випускників, а й студентів  академії, то такий старт для творчої біографії – більш ніж потужний. 



Однак пандемія внесла корективи. Цього року конкурс на премію Андрія Бокотея провадять за фінансовою допомогою не Ю Яоміня, а Українського культурного фонду. А відтак зсунуті і його часові рамки. Адже через усі незрозумілості та несподіванки з перетинами кордонів володар премії за минулий рік ще досі своєю нагородою не зміг скористатися.



"Оскільки цього року конкурс робіт, де авторам має бути не більше 35 років, ми проводимо самостійно, то й нагороди будуть інакші, – каже Михайло Бокотей. – Ми вирішили організувати  переможцям пакет промоційних речей. Так, володар першого місця отримає можливість 5 днів попрацювати з гутною піччю Львівської національної академії мистецтв, а також в усіх майстернях кафедри художнього скла. Володарі другого і третього місць, відповідно, три і два дні. Весь процес їхньої праці відзнімуть на відео та фото, на основі чого створимо промоційний ролик, що його всіляко поширюватимемо. Черговий випуск журналу "7UA" (натхненником і фундатором якого, до слова, теж є Ю Яомінь, хоча сьогодні ця ініціатива вже існує самостійно) – його спеціальний випуск  – теж присвятимо переможцям премії. І не тільки це. Щиро радію,  що конкурс щороку засвідчує: попри всі кризи сучасного дня, кількість склярів не маліє. А отже українське художнє склярство житиме!"

Фото Ярини Коваль

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.