У львівському Фіксажі - "ЛЮБОВ vs ВІЙНА"
Мистецький фотопроєкт киянина Валерія Лещинського та львів'янина Олександра Звіра про те, що дає силу українцям вистояти
Проєкт "ЛЮБОВ vs ВІЙНА", який сьогодні, 20 квітня, відкрився у кав'ярні музеї кіно-фототехніки Фіксаж у Львові, об'єднав фототворчість киянина Валерія Лещинського та львів'янина Олександра Звіра. Створений уже під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну, він утім не про драматично-трагічні події, а про те, що дає силу українцям вистояти, як на передовій, так і в тилу — про любов.
Про це інформує "Еспресо.Захід".
Коли почалася війна, засновник та куратор Art-об'єднання "Kyivphotos-Hall 2012", що входить до Національної спілки фотохудожників України і є одним з небагатьох українських фотографів, який працює в руслі сучасного пікторіалізму та фотоімпресіонізму Валерій Лещинський евакуювався до Львова. Оскільки розум тоді відмовлявся вірити у все, що відбувається, уже по приїзді до Львова митець виявив, що зарядка до фотоапарата залишилася вдома. На допомогу йому миттєва прийшов Олександр Звір, з яким Валерій Лещинський був знайомим віртуально і творчість якого йому дуже імпонувала. А тут ще й з'ясувалося, що окрім схожих творчих позицій та концептуальних ідей є ще й приємність спілкування суто людська.
"Я не мав паузи у творчості через війну, -- розповідає мені Валерій Лещинський. – Так, перші дні охопило якесь заціпеніння, внутрішня незгода сприйняти, що це справді реальність, а не страшний сон. Але потім стабілізуєш себе тим, що ти вмієш робити найкраще. І як би не лютувала російська орда, українці все одно вистоять у цій страшній боротьбі за свою духовну і фізичну незалежність. Не останнім чином саме завдяки почуттю любові. І про неї ми з Олександром саме в мистецькій, а не в репортажно-інформаційній фотографії захотіли сказати".
"Щойно я розмовляла зі своєю подругою з Харкова, спитала її, що вона в даний момент робить, - сказала на відкритті одна з героїнь фоторобіт, поетка Джулія Ковальська. – І вона відповіла, що пече паски, бо ж Великдень. Пече паски у Харкові, який під постійними ракетними атаками. Тобто, щоби не відбувалося, є потреба жити звичайним життям. І власне, ті звичайні речі дозволяють людям триматися. І це теж про любов, про те, як кожен докладається до загальної стійкості".
Коли під час Другої світової війни Черчілю принесли на підпис бюджет - прозвучало на відкритті - , він зауважив, що в тому бюджеті не присутня культура. "А за що ж тоді будемо воювати, якщо не буде культури?".
Проєкт "ЛЮБОВ vs ВІЙНА" склали 17 світлин, кожна з яких зроблена у Львові. Однак, як стверджують організатори, експозиція, як триватиме у Фіксажі до 20 травня, буде у перспективі суттєво розширена. Автори мають серйозні наміри цей проєкт продовжувати.
Фото Ярини Коваль
- Нагадаємо, на 59-й Венеційській бієнале вперше буде представлений художник зі Львова Петро Сметана
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе