"Це перша евакуація за моє життя, коли нас про замінування шкіл інформували у вайбері" – Сергій Хараху

Міжнародний тероризм, найімовірніше, Львову не загрожує. Зараз  важливо зосередитися на інформуванні населення і популяризувати знання про власну безпеку, налагодити безпеку дітей і просторів навколо шкіл, що є зовсім не дорого.  

Про це в інтерв'ю для "Еспресо. Захід" розповів заступник директора Класичної гімназії при ЛНУ імені Івана Франка, інструктор Центру Самооборони "Галичина" Сергій Хараху.

За вашою оцінкою, як відбулась евакуація у львівських школах? 

Я можу аналізувати лише на базі свого закладу, оскільки відповідаю за систему оповіщення та за евакуацію. В нас адміністрація школи має свої функції й в принципі в кожній школі функції поділені, бо так цього вимагають нормативні документи. 

Якщо про свою гімназію, то за 20 хвилин ми евакуювали всіх дітей. 

Тобто 20 хвилин, при цьому, що у вас всі чітко знали що робити й ви автор тем про нацбезпеку?  Є інформація від управління освіти, що були й такі школи, де провели евакуацію за 4– 5 хвилин? 

Це, звичайно,  реально, але за певних умов. Якщо є правильне оповіщення працівників освіти. А нас оповістили у вайбері, а це доволі сумнівна річ.

Коли є евакуація – спрацьовує сигнал про небезпеку, тобто дзвінок від спеціальних структур, а не сповіщення у вайбері. Це перша евакуація за моє життя, коли нас про неї інформують у вайбері. Переважно це повідомляється "увага, увага". Вмикають сирени, або у нас спрацьовує пожежна сигналізація і тоді ми миттєво евакуйовуємо усіх. У нашому випадку, ми отримали інформацію у вайбері, поки з адміністрацією школи обговорили, що це і як нам діяти (бо ж невідомо, чи воно легітимне) прийняла рішення дирекція, що потрібно евакуювати, не дивлячись на те, що це повідомлення у вайбері. Додатково перевірили інформацію у ЗМІ, побачили публікації про замінування школи 91, 92. Прийняли рішення зібрати вчителів, повідомили їх про те, що потрібно евакуюватись. Краще перестрахуватись.

Передовсім одягали дітей. Взявши всю інформацію до уваги й проаналізувавши її, дійшли висновку, що навряд чи наша гімназія замінована в цей момент. Нам важливе здоров'я дітей, тому дітей треба було одягнути, бо на вулиці мороз. 

Вже є повідомлення в соцмережах, що багато дітей хворі після евакуації…

Однозначно, тому, потрібно було все робити з розумом. Як вчитель з захисту України й автор тем і розділів, пов'язаних з національною безпекою я пояснив, що це не може бути терористичний акт як такий. Це фейк, для того, аби зірвати навчальний процес і завдавати економічних збитків. Так працюють диверсійні служби. 

Через те, що ми є буферною зоною біля Європи, диверсійні групи не працюють, адже їх потрібно спеціально навчати та засилати сюди, аби вони вчиняли терористичні акти. Я пояснив усім, що це інформаційна річ, але ми мусимо без хаосу евакуювати школярів. 

Ми зобов'язані були провести евакуацію, але передусім здоров'я дітей –  одягнути, вивести, передати батькам. 

Обійшли школу, перевірили, не було підозрілих предметів. У нас чітка система охорони, відеонагляд. 

Читайте також: Евакуація за 5 хвилин – в управлінні освіти міста задоволені готовністю львівських шкіл

Як діяли колеги інших навчальних закладів? 

Я паралельно закидав у наші групи заступників директорів шкіл повідомлення про те, що є офіційна інформація на сайтах, публікації у ЗМІ. Не посилався на те, що нам надходило у вайбер, бо теоретично вайбер будь-кого, в тому числі керівниці управління освіти, могли зламати і написати різних нісенітниць. Я просто посилався на повідомлення в ЗМІ. 

Якби ви оцінили, чи були готові школи до евакуації?

Якщо оцінювати мій навчальний заклад, ми з 12 балів провели її на 9 балів. 

Знаю чітко, що деякі школи ще вчилися впродовж двох годин після повідомлення про замінування. Якщо в нас евакуації зайняла десь 20 хвилин, і за цей час ми дітей вдягнули, вивели, сповістили батьків, то деякі школи ще продовжували вчитись. 

Не називатиму ті школи, але ми їм писали, "друзі" всі евакуйовуються, не зволікайте. 

Львів загалом готовий до таких подій, зокрема і школи? 

До тероризму підготуватися майже неможливо, тому не готові. Навіть багаті країни не готові. От пригадати навіть терористичний акт у найзабезпеченіших  державах, зокрема в США. Там не були готові, попри те, що там світові банки та штаб-квартири. Тобто – це нереально. 

Я проводив по цьому семінари й наочно показав, що будь-яку школу реально захопити. 

Чи можна якось тоді цьому хоча б запобігти? Адже зараз дедалі частіше з'являються повідомлення про псевдозамінування, а люди не знають як поводиться під час евакуації?

Є державний баланс між державною спроможністю повністю забезпечити, і друге – реальним рівнем небезпеки. В цьому випадку у нас за весь період війни, за всі 9 років, фактично не було терористичних актів. Єдиний випадок, коли у Львові замінували гранатою відділок поліції. 

На чому важливо нам  зосередитися? На популяризації знань про власну безпеку. Налагодити безпеку дітей і просторів навколо шкіл, це не дуже дорого. І те,  що й робить зараз місто – камери спостереження, охорона. В школах батьківські комітети мають забезпечувати своїм коштом тривожну кнопку.

Читайте також: Операція "Евакуація". Як поводитися у стресовій ситуації в школі

Плюс мають бути відремонтовані паркани довкола школи. Заклад освіти має мати один паркан – називається перша лінія захисту. Бо коли є паркан, умовно машина з терористами не може увірватися зразу. Вона спочатку зіб'є паркан, а це займе час, і можна буде реагувати.

Двері мають бути зачинені на замок під час навчання. Зараз карантин, і це дуже добре, бо нікого не пускають. 

Для прикладу, в Києві всі школи, особливо приватні, обгороджені. Перший паркан – де сидить охоронець, і друга лінія оборони, вже вхід в школу. Якщо перший пропускає і дає сигнал, то другий вже готується і витягує зброю та викликає охорону.

В наших школах не є така охорона. Єдине, що вони можуть зробити –  дирекція постійно інструктує — "при небезпеці одразу натиснути кнопку". 

Достатньо про це інформують працівників шкіл і школярів також? 

Недостатньо. От для прикладу, якщо заїхати в школу, на кожному вході має бути на брамі напис – "перебуває під охороною Державної служби охорони",  а також знак – "Ведеться відеоспостереження"  і наявна тривожна кнопка.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку