Це не питання туризму, а заробляння на землі й цінній деревині": Федір Шандор про "мегакурорт" на Свидовці

Професор з окопів Федір Шандор вважає, що після того, як продадуть землю на Свидовці, ніхто уже не цікавитиметься, що з цією землею буде далі

Про це написав Федір Шандор на сторінці руху Free Svydovets.

"Я почав перейматися проблемою забудови Свидовця одразу, як про це стало відомо. Тоді мої друзі готувалися до акції протесту і я їх підтримав. Не тому, що це мої друзі, а тому, що я вже давно писав про проблему висихання витоків Тиси як унікального культурного та природного надбання кількох народів. А Свидовець є саме тим місцем, де витоки Тиси беруть початок, – пише Федір Шандор. – А потім почалася активна боротьба і я приєднався до хлопців. Я брав участь у всіх акціях руху Free Svydovets, а як Президент Закарпатської туристичної організації говорив до людей про альтернативи мегакурорту, бо вони справді є. Їх чимало і вони прибуткові та безпечні. Кожен регіон України неповторний, не треба будувати все однакове. Навіщо будувати ще один Буковель, якщо він уже є і його ліжкомісця постійно незаповнені? Там дотепер неорганізовано водовідведення, стічна каналізація, залученість місцевого населення до роботи".

За словами Федора Шандора, який, до речі, є одним з найвідоміших закарпатських гідів, Свидовець – унікальне, недоторкане місце. Тож можна подумати про геотуризм, пішохідний, гірський, ягідний, екотуризм, проведення творчих пленерів, зустрічей екологів, представників заповідних територій світу тощо. І у цьому регіоні Закарпаття треба організовувати різні види туризму по трошки. 

Читайте також: Коломойський хоче збудувати курортного монстра в заповідних Карпатах

"Модель з мегакурортом означає, що буде один власник, який вирішуватиме, як, що і хто працюватиме. До речі, місцеві там однозначно не працюватимуть на високооплачуваних роботах (як професор національного університету та туризмознавець можу про це говорити компетентно): залучати будуть тих, хто має якісну освіту з туристичної чи готельно-ресторанної галузі. Стане непотрібною і продукція місцевих: не буде сенсу закуповувати 50 чи 100 кг бринзи в місцевих, дешевше буде купити в Польщі одну чи десять тонн. На місцях навіть екскурсоводів одиниці, хоча влітку потреба величезна. Тому побудова мегакурорту принесе гроші тільки конкретним людям, які мають доступ до землі і до її розподілу, – каже Федір Шандор. Але проблема Свидовця – це, звісно, не питання туризму, це питання заробляння грошей на землі та рубках цінних порід деревини. Ніхто не буде цікавитися після того, як продасть землю, що з цією землею буде відбуватися. А для мене це принципово. Бо те лайно, яке будуть скидувати в річки, – це буде отрута, яку я буду пити в Ужгороді. Це моє здоров’я, моїх дітей. Чого мої діти та діти інших закарпатців мають платити за діяння людей, які продадуть ту землю та втечуть за кордон (як показує практика)?" 

Професор, який уже 27 років викладає філософію в Ужгородському національному університеті, вважає, що недосконалість природи Свидовця – старі дерева, якийсь природний хаос, льодовикові озера, справжня полонинська дикість – це і є досконалість. Досконалість природи Свидовця в тому, що вона майже не зазнала людського впливу.

"Перед тим як говорити про щось аморфне, зробіть каналізацію у вас в селі Ясіня чи Усть-Чорна, зробіть дорогу в Чорну Тису чи ліквідуйте стихійне сміттєзвалище в Лазещині і Німецькій Мокрій. Сміття не прибране валяється по річках, лісах, придорожній зоні… Про який мегакурорт можна говорити? Покажіть щось на прикладі уже діючої інфраструктури! – закликає Федір Шандор. – Зараз, як почалася війна, я боєць Збройних сил України, молодший сержант. За що я воюю? Напевно, за свою Батьківщину, де не буде такого чисто корупційно-хабарницького явища, яке зараз відбувається зі Свидовцем, де не буде такого явища як знищення Свидовця; за Батьківщину, де не буде корупції. І ми будемо 20-ий раз на майдани ходити, 50-ий раз воювати з росіянами, ми доб’ємося! Щоб перемогти в справі Свидовця, нам усім треба бути громадянами своєї Батьківщини".