"Це моя реабілітація": як поранені воїни брали участь у національному відборі "Ігор Нескорених"
Цього року Львів став столицею Нескорених. Понад дві сотні військових та ветеранів з усіх куточків України взяли участь у Національному відборі змагань "Ігри Нескорених"
Із Нескореними спілкувалася журналістка "Еспресо.Захід".
Воїни, чия воля сильніша за тіло. Це справді про людей, котрі брали участь у відборі. Чоловіки з різноманітними травмами опановували нові для себе види спорту, змагалися, аби довести, що навіть після важкого поранення не все втрачено.
Іван Молдун – солдат-десантник. Торік у вересні він добровільно вирушив у військо. Воював на Донеччині, де й отримав поранення: в окоп, де перебував чоловік, прилетіла міна. Після випадку військовий втратив обидві ноги. Відтоді постійно в лікарнях, чекає на протезування, але не втрачає жагу до життя і взяв участь у відбіркових змаганнях. Поки перебував у лікарнях, опанував новий для нього вид спорту. Почав стріляти з лука і зараз намагається потрапити на Міжнародні спортивні ветеранські змагання.
"Це насамперед моя реабілітація, – каже Іван Молдун. – Адже, щоб стати на протез, треба гарна фізична підготовка. Це те, що потрібно для мене. Протезування й усе інше, що я зараз роблю, – заради дітей. Моя сім’я залишається, мені потрібно бути з ними. Вони мене дуже мотивують".
Фото: архів Івана Молдуна
На Іграх Нескорених Івана дуже підтримує дружина. Поки діти за кордоном, вона допомагає чоловікові повернутися до повноцінного життя.
"Мені особисто найстрашніше було, як це сприймуть діти, – розповідає дружина Катерина. – Дуже хотілося, щоб чоловік брав участь, щоб діти продовжували відчувати гордість за тата. Вони підтримують, кажуть, що тато сильний, він впорається, він зможе, тобто це про віру в себе".
Фото: архів Івана Молдуна
Після поранення продовжив тренуватися і став тренером з настільного тенісу
А ось Сергій Калитюк цього року у збірній – тренер з настільного тенісу. Для нього це вже не перші ігри, адже чоловіка було поранено ще на початку російської агресії. Брав участь в операції з підсилення Луганського аеропорту, воював на Донеччині, де й дістав поранення. У цивільному житті любив спорт, тож після поранення теж вирішив продовжити тренуватися і займатися настільним тенісом.
"Спочатку я брав участь в Іграх Героїв, а потім відбувалися Ігри Нескорених. Якось був день відкритих дверей, де представляли усі види спорту, з якими можна було брати участь у змаганнях. Настільного тенісу там не було й нічого подібного теж, – пригадує Сергій. – Я думав, не братиму участі, але побачив стрільбу з лука. Спробував постріляти, та оскільки спина не тримає, я падав. Не знав, чи зможу. Але почав прив’язувати себе і все вдалося".
Фото: архів Сергія Калитюка
Наполегливість Сергія допомогла опанувати різні види спорту. Стрільба з лука, хендбайк, баскетбол на візках, стрільба з пістолета, з гвинтівки – і це не весь перелік змагань, участь у яких брав військовий. А цього року вперше на Іграх Нескорених відбулися змагання із настільного тенісу, де він став тренером.
Вони борються зі своїми страхами, зі своїм "не можу" та долають страхи на кожному сантиметрі
Таких історій на Іграх Нескорених безліч. Лише цього року у відбіркових змаганнях брали участь понад дві сотні військових з усієї України.
"Насправді спорт – це інструмент, який не має кордонів, – каже головна тренерка команди Ігри Нескорених Олена Яновська. – Тобто людина може розвиватися з ним безкінечно. Коли людина перебуває на біговій доріжці, крутить педалі чи веслує – поринає сама у себе, у свої думки, приймає себе такою, якою вона є. Вона бореться зі своїми страхами, зі своїми "не можу" і долає страхи на кожному сантиметрі".
Читайте також: Ігри Нескорених у Львові. Фоторепортаж змагань з плавання
Спорт – не лише реабілітація військових, а й психологічне відновлення людини
"На Іграх Нескорених присутні люди, котрі зазнали поранень, – каже міністерка у справах ветеранів Юлія Лапутіна. – Коли вони опановують інший вид діяльності, яким є спорт і фізична активність, – це вже перемога над собою. Тому поширення такої діяльності на всю країну дуже важливо".
Львівщина вперше прийняла Всеукраїнський етап Ігор нескорених. У результаті 24 учасники відберуть у національну збірну і восени цього року вони вирушать на міжнародні спортивні змагання Invictus games у Німеччині.
- Актуальне
- Важливе