Еспресо. Захід
Огляд

Чому електросамокати не згадані в ПДР: правила, перетин пішохідних переходів і світовий досвід

17 жовтня, 2024 четвер
07:30

Нещодавно очільник Патрульної поліції України Олександр Білошицький запостив відео, де молодик на електросамокаті їхав пішохідним переходом і потрапив під колеса автомобіля. Це викликало хвилю обговорення регулювань правил дорожнього руху для електросамокатів, які досі в "сірій зоні" законодавства

Зміст

"Еспресо.Захід" розповість, чому виникла дискусія щодо ПДР для керманичів електросамокатів, як мають поводитися люди на електросамокатах, коли перетинають пішохідний перехід і не тільки. 

Що зазначено в законодавстві про електросамокати

До березня минулого року власники електросамокатів були, як не дивно, пішоходами. Торік дещо змінилося, але від того плутанини менше не стало.

У лютому 2023 року Верховна Рада проголосувала за проєкт закону про "деякі питання використання транспортних засобів, оснащених електричними двигунами". Знадобився ще місяць, і закон №8172 підписав президент, документ набув чинності.

Суть його в тому, що в Україні електросамокати, моноколеса, гіроскутери й інший електротранспорт потужністю до 1000 Вт, які мають максимальну швидкість у діапазоні до 25 км на годину, вважаються транспортними засобами.

Закон не зобовʼязує власників електросамокатів реєструвати їх чи отримувати реєстраційний номерний знак. Також немає вимоги отримувати посвідчення водія для керування таким транспортом.

Немає і точних вікових обмежень для керування електросамокатом. Однак компанії, які надають електросамокати в оренду у містах, зазначають у своїх договорах, що користуватися цим транспортом можуть лише люди, старші або 14 років (як з велосипедами, якими можна їздити на дорогах із цього віку), або з 18 років (щоб не було юридичних проблем). Якщо користувач молодший, він має бути під наглядом дорослих. Хоча на практиці бачимо іншу картину, коли ніхто за цим не стежить.

Також у законі прописані певні правила, яких зобов’язаний дотримуватися керманич електросамоката:

  • Вони повинні рухатися велосипедними доріжками. За їх відсутності дозволено рухатися узбіччям або правою крайкою проїжджої частини дороги, але тільки у випадках, коли це безпечно.

  • Заборонено рухатися тротуарами, за винятком випадків, коли немає альтернативи. Тоді рух по тротуару або пішохідній зоні дозволений. Проте й тут потрібно дотримуватися всіх правил безпеки й обережності, тобто надавати перевагу пішоходам і рухатися з малою швидкістю.

  • У населених пунктах максимальна дозволена швидкість для електросамокатів — 25 км/год. Хоча окремо в містах ще більше скоротили цю швидкість, наприклад у Львові - до 20 км/год.

  • Звісно, що заборонено керувати електросамокатом у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння, а також перевозити пасажирів.

  • Окрім цього, електросамокат повинен мати передні фари та задні габаритні вогні. У темний час доби та в умовах поганої видимості необхідно використовувати сітловідбивальні елементи.

За порушення правил руху водій самоката може отримати штраф від 340 до 17 000 грн і на рік позбутися водійського посвідчення (наприклад, за їзду в стані алкогольного сп'яніння).

Також у законі йдеться про велосипеди, які мають електродвигуни потужністю до 50 км на годину. Ними можуть користуватися люди, які досягли 16 років та отримали посвідчення водія. Вони можуть їздити там, де й автомобілі та мотоцикли.

Однак проблема з цим законом, що у правилах дорожнього руху, які пояснюють усі нюанси поведінки на дорозі, досі немає ані слова про "електросамокат". Хоча уряд мав 12 місяців, аби внести ці зміни. Через те залишається місце для трактування того, чи є електросамокат таким самим транспортним засобом, як велосипед чи мопед, а також, яких саме правил він має дотримуватися, зокрема, пов’язаних  з пішохідним переходом.

Як електросамокат має перетинати пішохідний перехід  

Фото: скрін з відео


За логікою, електросамокат під час перетину пішохідного переходу мав би бути штовханий ногами, тобто користувач повинен іти пішки, ведучи електросамокат поруч. Адже це пішохідний перехід, тобто місце для пішоходів, як сказано в ПДР.

Чимало велосипедистів дотримуються негласного правила й перетинають "зебру" пішки, щоб не наражати на небезпеку себе й інших учасників дорожнього руху. Однак часто спостерігаємо, як користувачі електросамокатів через пішохідний перехід їдуть.

Так і сталося на Парковій дорозі в Києві, у відео, що його опублікував очільник Патрульної поліції Олександр Білошицький. Але, що найцікавіше, він назвав це "відео для роздумів" з подальшими слідчими заходами, що "допоможуть з’ясувати, хто правий, а хто винен".

"Як не треба робити, якщо ви кермуєте легким електричним транспортним засобом: не робити різких маневрів, не керувати в стані спʼяніння, не використовувати телефон під час їзди, не кататися удвох, а буває навіть з дітьми. Як треба робити: пішохідний переходити на своїх двох, тримаючи самокат у руках, але опісля, як переконаєтесь у безпечності вашого руху; користуватися захисним шоломом; зважати на технічний стан самоката; їхати із безпечною швидкістю та зважати на інших учасників дорожнього руху; використовувати світловідбиваючі елементи на одязі", - відзначив очільник патрульної поліції.

Тобто Білошицький написав, що це поради щодо того, як слід робити, не наголошуючи, що це правила. На це звернули увагу користувачі фейсбук.

Зокрема, львів’янин Ігор Іванов поставив питання: "Яких саме правил дотримуватись, якщо самокатів там досі не існує? Підкажіть, зміни до ПДР, які є сферою відповідальності МВС".

Те саме відзначив голова Львівської асоціації велосипедистів Матвій Шкотняр, зауваживши, що "міністерству важливіше поміняти "У" на "Н", аніж ввести самокати в ПДР". Понад те, на думку Шкотняра, велосипедист не зобов’язаний лише на своїх двох перетинати пішохідний перехід, бо немає такого закону.

"Нічого подібного в правилах немає про велосипеди, а про самокати взагалі нічого немає в ПДР поки. З визначення переходу ніякої такої заборони не випливає, хоча чомусь багато хто так трактує. Питання не в тому, їде хтось чи не їде, а в пріоритеті. Пріоритету немає. А без нього можна їхати, можна йти, можна скакати: якщо ти пропускаєш транспорт, це нічого в плані безпеки не міняє", - вважає Матвій Шкотняр.

Натомість чимало автомобілістів написали, що користувачі електросамокатів і велосипедів не реагують на зауваження про безпеку та продовжують перетинати пішохідні переходи на колесах.

Тобто загалом у суспільстві залишається напруженість у "дорожніх стосунках" між водіями, велосипедистами й особливо користувачами електросамокатів, які досі залишаються поза ПДР, хоча ще рік тому їх начебто перевели з категорії пішоходів у транспортні засоби.

Регулювання їзди на електросамокатах у світі: ситуація в ЄС і США

Ситуація з регулюванням використання електросамокатів у світі залежить від країни або навіть конкретного міста. Попри спроби врегулювати їх використання протягом кількох років, єдиного стандарту немає. Кожна країна розв'язує це питання індивідуально.

У ЄС електросамокати частково врегульовані, але підходи відрізняються між країнами. Наприклад, у Німеччині 2019 року електросамокати офіційно визнали транспортними засобами. Їздити на них там дозволено по велосипедних доріжках, а максимальна швидкість обмежена до 20 км/год. Тротуарами користуватися заборонено. 

У Франції також з 2019 року самокати дозволено використовувати лише на велодоріжках, керувати ними мають люди, старші за 12 роки. 

В Італії швидкість електросамокатів обмежена до 25 км/год на дорогах і 6 км/год на тротуарах. Мінімальний вік для водіїв — 14 років, шоломи обов'язкові для людей до 18 років.

Регулювання електросамокатів у США також залежить від штату чи міста. У Каліфорнії максимальна швидкість — 24 км/год, водії до 18 років обов'язково мусять мати шоломи. Їзда тротуарами заборонена. А в Нью-Йорку електросамокати дозволені лише в певних районах. Максимальна швидкість — 25 км/год, шоломи обов'язкові для користувачів орендованих самокатів. Натомість у Техасі максимальна швидкість — 32 км/год, дозволено використовувати самокати на дорогах і тротуарах.

Загальні тенденції такі, що більшість країн і міст обмежують швидкість електросамокатів до 25 км/год і забороняють виїзд на тротуари. Електросамокати дозволено використовувати на велодоріжках або дорогах з обмеженою швидкістю. Та, як і в Україні, у світі також тривають дискусії щодо правового статусу електросамокатів і пошуку спільного знаменника для створення максимальної безпеки.

Читайте також: Електросамокати. Необхідність чи загроза на вулицях Львова

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
17:44
Орден за мужність
Двох захисників із Львівщини президент нагородив орденом "За мужність"
17:23
Рибарук
До Львова на "Відкритий діалог" їде харизматичний отець Іван Рибарук з Криворівні
17:06
Тетяна Крупа
У суді розглядають апеляцію на запобіжний захід у справі керівниці Хмельницької МСЕК Тетяни Крупи
16:50
Незаконно видобув підземні води на близько 5 млн грн: на Прикарпатті судитимуть посадовця
16:37
На вулиці у Залізничному районі Львова повністю перекриють рух транспорту через ремонт дороги 
16:36
Акція родин полонених десантників у Львові
У Львові родини полонених та зниклих безвісти воїнів 80-ки вийшли на мирну акцію
16:21
Турин став 31-м містом-побратимом Львова
16:03
На Рівненщині затримали нападника, який завдав ножових поранень зятю
15:43
Ексчиновник з Жовкви, якого підозрювали в хабарництві, відсудив у держави понад 700 тис. за незаконні дії правоохоронці
15:28
На Тернопільщині розшукують підозрюваного в тяжкому злочині
15:14
партія електронних цигарок
На Львівщині вилучили партію електронних сигарет на 24 млн грн, у складі яких були заборонені речовини
14:59
Ексклюзив
фото школярів у Львові, на яких заводили справи у радянські часи
Пройти шлях репресованого і побачити справи школярів: у музеї "Територія Терору" оновили експозицію
14:44
У Чернівцях затримали містянина, який носив у кишені гранату і запал
14:29
поліція
АМКУ викрив змовників, які брали участь у тендерах на поставку комп'ютерів у Львівській та Івано-Франківській областях
14:14
Фінальний етап VI Всеукраїнського фестивалю-премії "ГРА" стартує зі Львова
13:41
компенсації
На Львівщині підприємці, які працевлаштували переселенців, отримали 15,8 млн грн компенсацій
13:26
На Закарпатті біля кордону з Угорщиною упіймали трьох втікачів з України 
12:52
потяг на маршруті Рава-Руська – Варшава
Укрзалізниця анонсувала новий маршрут Чернівці – Варшава
12:27
Григорій Козловський
За час повномасштабної війни найбільше в Україні розрослась група компаній Григорія Козловського: дослідження YouControl
12:26
На Тернопільщині літня жінка отримала опіки під час готування їжі через спалах газу
12:09
Українське регбі отримує підтримку завдяки міжнародній співпраці
11:57
У Львові на вулиці Пасічній виявили тіло чоловіка
11:43
На Рівненщині правоохоронці затримали двох браконьєрів з 10 кг м'яса косулі
11:25
На Волині у ДТП загинув пенсіонер: переходив дорогу у невстановленому місці
11:10
свічка
Львівщина сьогодні прощатиметься з трьома загиблими захисниками
10:55
Не міг рухатися: у Львові за допомогою екзоскелета відновлюється захисник, який отримав поранення в спину
10:43
Івано-Франківську РВА очолив захисник Роман Боднар
10:26
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 20 листопада
10:20
На Рівненщині розшукують водія, який утік з місця смертельної ДТП
Водія, який втік з місця смертельної ДТП на Рівненщині, знайшла поліція
10:11
Оновлено
вимкнення світла
На Львівщині 21 листопада скасували графіки вимкнення світла
10:09
На Тернопільщині собака застряг у дереві: визволяли тварину рятувальники з ветеринаром
09:57
На кордоні у буковинця виявили 109 монет Олімпійських Ігор різних років
09:38
За ніч на горі Піп Іван випало до 50 см снігу
09:20
тюрма
У Львові суд призначив 5 років ув'язнення військовослужбовцю, який не повернувся на службу з відпустки
09:19
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 21 листопада
09:05
День Гідності та Свободи, Україна, прапор України
В Україні відзначають День Гідності та Свободи: які заходи відбудуться у Львові
08:48
З початку вторгнення пішов добровольцем: на війні загинув 21-річний Олександр Іванчук зі Шептицького
08:29
Судовий вирок
На Рівненщині судили військового, який у даркнеті за $7 тис. купив довідку матері про інвалідність
08:04
погода осінь
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 21 листопада
07:10
Введення в храм Пресвятої Богородиці
Введення в храм Пресвятої Богородиці за новим календарем: історія свята та традиції
Більше новин