Свято Маковія та початок Успенського посту: традиції та заборони
14 серпня християни згадують винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього, а також відзначають Медовий Спас або Маковія. В цей день також припадає і початок Успенського посту
Про це повідомляє "Еспресо.Захід".
Медовий Спас, або Маковія
14 серпня відзначають одразу декілька християнських свят, які переплелися з давніми традиціями. Зокрема, в Україні відзначають Маковія – це народна назва православного свята Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього, або Свято Всемилостивого Спасу та Пресвятої Богородиці. Цього дня вшановують пам'ять Макавейських мучеників, їхньої матері Соломонії та учителя Єлеазара. У православній традиції Макавеїв уособлюють символ непорушності в дотриманні християнських заповідей.
Медовим Спасом це свято називається тому, що разом з освяченням води звершується освячення меду і з цього дня благословляється куштування його нового збору.
Історія походження чесних Древ Животворчого Хреста Господнього
Свято Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього прийшло до нас із Візантії, де було встановлене не пізніше ІХ ст. Воно полягало у перенесенні з імператорського палацу до храму Софії частини хреста, на якому розіп'яли Ісуса Христа. Два тижні святиню носили Константинополем, аби вберегти містян від хвороб та злих духів, освячували ними воду.
Успенський піст. Що про нього відомо та які існують заборони
З Маковія починається Успенський піст, який завершується 28 серпня, у свято Успінням Пресвятої Богородиці.
Успенський піст, який триває два тижні, вважається таким же суворим, як і Великий піст. В народі кажуть, що Пресвята Діва, готуючись до вічного життя, багато постила і молилася, щоб очистити душу і тіло. Тому ми теж маємо вдаватися до посту, щоб стати ближче до матері Ісуса. Вважається, що саме сьогодні жінкам прощаються всі їхні гріховні діяння.
Цього дня в храмах освячують літній урожай овочів і фруктів, а також готують страви з меду. Кажуть, що перша ложка освяченого меду вважається чарівною: загадайте бажання – воно неодмінно збудеться. Також на Маковія готують маковійський букет із м'яти, чебрецю, нагідок, маку й освячують його в церкві. Освячену макову головку наші предки клали під подушку дітям, які погано або неспокійно сплять.
Під час Успенського посту не можна веселитися, влаштовувати галасливі гуляння, заборонено лихословити, лаятися, пліткувати і засуджувати. В цей час також не проводяться вінчання, але реєструвати шлюб можна. Крім того, потрібно дотримуватися посту в їжі. Натомість в цей період варто більше часу присвятити молитві, відвідувати храм, сповідатися і причаститися. В ході Успенського посту також прийнято здійснювати хресні ходи до водойм і освячувати колодязі. Після освячення у водоймах зазвичай купаються - вважається, що людина стане більш здоровою. Під час посту слід обов'язково здійснювати благі справи і допомагати тим, хто цього потребує.
- Актуальне
- Важливе