Військові після демобілізації можуть дізнатися про заборгованість перед державою, – Олександр Лабецький
Йдеться про податки на допомогу від волонтерів для військових, які не мають статусу УБД. Поки що не було випадків, щоб військові їх платили, але Мінфін не хоче скасовувати цю норму, тому про заборгованість воїни можуть дізнатися після демобілізації
Про це керівник ГО "Нескорені" Олександр Лабецький розповів у програмі "Війна і волонтери" журналістки "Еспресо.Захід".
"Чиновники в Міністерстві фінансів вони відірвані від реальності, – каже Олександр Лабецький. – Військовослужбовці без УБД і так наразі не платять податку, хоча, згідно із законодавством, повинні. Тож якщо врегулювати цю ситуацію і внести зміни, це не зменшить надходження до бюджету. Тому треба якнайшвидше врегулювати цю ситуацію в прикінцевих положеннях, внести зміни до підпунктів а) і б) 165-ї статті податкового кодексу України. Потрібно поставити там кому і додати "військовослужбовців, які ще не мають статусу УБД". Проблема в тому, що ми передаємо допомогу військовим на ідентифікаційний код. Коли такий військовий демобілізується і прийде, до прикладу, оформляти субсидію, то може з'ясувати, що має заборгованість перед державою. І тоді податок доведеться сплатити".
За словами пана Олександра, йдеться про мільярди доларів допомоги за всі роки війни. І з них майже 20% треба сплатити державі.
"Якщо нам кажуть, мовляв, є домовленість з владою, що до волонтерів і військових не прийдуть, то внесіть зараз ці зміни. Чому не внесли ці зміни до 1 грудня 2023 року, коли підписували меморандум? – дивується Олександр Лабецький. – Та все дуже просто: тому, що мало державників у владних кабінетах, які взяли б цю проблему і вирішили раніше. А тепер кажуть, що згідно з меморандумом не можуть розширювати категорію осіб, яких звільняють від оподаткування. Коли ми подавали звіт до 29 лютого, то зрозуміли, що надавали дуже багато допомоги військовим, які ще не мають статусу учасника бойових дій. Отримати УБД складно, на те є свої причини. Але законодавець мав би визначити порядок. Інколи нам здається, що ми недалеко втекли від російської армії та російських бздурів. Ви уявляєте, військовому, який прийшов на службу, треба чекати пів року чи рік, отримати УБД і лише тоді взяти як допомогу від друга чи родини бронежилет, амуніцію чи інші речі. Йому ці речі потрібні вже й негайно, а не коли отримає УБД. Без необхідних речей він до того УБД може й не дожити. Ми маємо право передавати речі на паспорт та ідентифікаційний код військового, але таким чином підставляємо його і себе, бо рано чи пізно хтось має заплатити податок. Я навіть не згадую, що в момент передавання допомоги чи сплати коштів ГО і БФ вже сплачує податок. Тому нашим державникам треба швидко вирішувати цю ситуацію".
- Нагадаємо, як стало нещодавно відомо, військові без УБД повинні сплачувати 19,5% за допомогу, яку взяли від волонтерів. У Мінфіні норму скасовувати не хочуть, пояснюють, начебто це через угоду з МВФ
- Актуальне
- Важливе