Стрітення Господнє: коли відзначаємо 2024 року, історія і традиції свята

Стрітення Господнє – одне з найважливіших свят у церковному календарі та останнє велике свято зими. У зв'язку з переходом на новий календар дата його святкування змінилася

Про це повідомляє "Еспресо.Захід". 

Слово "стрітення" з церковнослов'янської мови перекладається як "зустріч, яка описує значущу та важливу подію в житті Ісуса Христа". У народі свято ще пов'язують із зустріччю зими й весни. Вважається, що цього дня вони сперечаються між собою, а хто переможе на Стрітення, той і пануватиме на землі найближчим часом. Відтак у давнину люди намагалися визначити яка буде погода наступні тижні.

Дата святкування Стрітення Господнього за старим та новим календарем

Раніше Стрітення Господнє в Україні щорічно відзначали 15 лютого. Цей день відноситься до дванадесятих свят, які присвячені Христу і подіям з його життя. За новим календарем Стрітення відзначають 2 лютого.

Історія та традиції свята

Історія свята сягає своїм корінням ще III-IV століть. Тоді вперше зустрічаються у творах згадки про святкування Стрітення. Офіційно ж свято було визнане у Візантійській імперії 542 року під час правління імператора Юстиніана.

За Євангелієм, на сороковий день після народження батьки принесли маленького Ісуса Христа в Єрусалимський храм для обряду посвячення Богу. Там їм зустрівся старець Симеон, котрому було відкрито Святим Духом, що він не помре, доки не побачить очікуваного Месію. Перекази стверджують, що Симеон чекав на цю подію 350 років. Побачивши немовля Ісуса, він упізнав у Ньому Спасителя, взяв немовля на руки і передрік, що в цій дитині – спасіння для всіх народів.

Фото: facedobra.com

У цей день віряни йдуть до церкви, де проводиться святкова літургія. Потім освячують свічки, а з храму додому беруть свяченої води. Вважається, що поки Стрітенська свічка горить, вона здатна захищати людину від хвороб, бід і всіляких негараздів. Також чудодійною вважається і вода, тому нею обов'язково обприскували будинок та окропляли худобу.

Що не можна робити на Стрітення

У свято Стрітення не можна сваритися, конфліктувати, ображати когось чи бажати іншим зла. Також забороняється будь-яка фізична праця, прибирання, а також не рекомендується в'язати, шити, вишивати та займатися рукоділлям. Наші предки вірили, що в цей день не варто вирушати в довгу дорогу, бо за прикметою, поїздка може закінчитися якоюсь неприємністю.

Крім того, в цей день не бажано позичати гроші чи самому брати їх у борг. Заборонено ворожити та грати в азартні ігри, не можна пити алкоголь, нудьгувати й плакати, адже це свято радості. Натомість варто сконцентрувати на молитві та спілкуванні з Богом.

Прикмети цього дня: