Російська ІПСО про "нелегітимність Зеленського": до чого тут Конституція і чому ця операція провалиться

Найбільший страх Путіна – переворот у його державі. При цьому він вважає, що такий сценарій цілком реальний в Україні, і про це можна судити з його звернення до українських військових ще на початку повномасштабного вторгнення РФ направити зброю проти своєї влади

Такі судження про українців є дуже поверховими та неправдивими в цілому. Зрештою, як і всі уявлення Путіна про Україну. Попри це, тема перевороту в Україні вже понад 2 роки проходить такою собі червоною ниткою крізь усі російські фейки та ІПСО. Так, на російських телеканалах пропагандисти жваво обговорюють таку можливість і досі, адже військовим шляхом захопити Україну не вдалося.

"Еспресо.Захід" докладніше розповість про спроби Росії дестабілізувати політичну ситуацію в Україні та посіяти сумніви у легітимності нашої влади.

Підтакують намірам Росії й деякі сумнозвісні українці, до прикладу, Олексій Арестович, чи вже "хороший русскій" Ілля Ківа, чи Діана Панченко й багато інших псевдоекспертів і диванних проросійських пропагандистів.

До цих заяв російські ІПСО активно розхитують теми, які тривожать українське суспільство. Це мобілізація, невдачі на фронті, якість життя тощо, підкріплені, до прикладу, російськими обстрілами по нашій інфраструктурі взимку 2022-2023 рр. 

Так, 27 лютого комітет з питань розвідки заявив про найдорожчу операцію російських спецслужб за всю їхню історію.

"Мета росіян всередині України – деморалізувати українців, посіяти паніку серед населення, вбити клин між військовослужбовцями та цивільними, розсварити всіх з усіма, в тому числі представників політичного керівництва країни, громадянського суспільства", – йдеться у повідомленні. Кульмінацію такої "акції" готують на березень-травень 2024 року.

У цьому контексті тема легальності Володимира Зеленського на посаді президента України знову вийшла в топи обговорень. Перед і після псевдовиборів на Росії її знову поширюють в українському інфопросторі, накручуючи деяких громадян і впроваджуючи дискурс навіть в українському політикумі щодо законності президентства Зеленського та його так званої узурпації влади. Саме цю тему розхитують колишні українські політики, а нині колаборанти з Росією і зрадники, зокрема Микола Азаров. На своїх сторінках у соцмережах він пише: "Чи легітимним Зеленський стане після 21 травня 2024 року? Ні. Цього дня закінчується термін його повноважень". І його цитують кремлівські телеграм-канали. 

Цей наратив також просуває телеграм-канал tass_agency з посиланням на колишнього нардепа Олександра Дубінського.

Легітимний чи нелегітимний – ось питання

20 травня 2024 року минає 5-річний термін президентства Володимира Зеленського. Відповідно, 31 березня 2024 року в Україні мали б відбутися чергові президентські вибори. Проте Україна перебуває у режимі воєнного стану, а відтак говорити про вибори чи то президента, чи парламенту, немає сенсу. Найперше тому, що це небезпечно для українців: чи не кожного дня наша країна перебуває під ракетними обстрілами Росії. Наївно думати, що Путін не зробить усе можливе, аби в день виборів примножити жертви українців та зірвати весь процес. Потім недоексперти говорили б про недолугість нашої влади та всіх державних органів, які допустили масові скупчення людей.

Наступне – в умовах війни неможливо забезпечити право на голосування усіх виборців. І мова не так про тих, хто за кордоном рятується від війни, як про тих, хто перебуває в окупації чи захищає Україну на фронті.

Понад те, вибори потребують великої кількості коштів. Чи доцільно це, враховуючи й інші обставини, питання риторичне. І таку ініціативу навряд підтримає міжнародна спільнота, яка витрачає багато ресурсів для підтримки нашої економіки та обороноздатності. Тобто першочергові завдання – це соціальне забезпечення та захист країни. Інші питання можна порушувати вже після перемоги над Росією.

І найважливіший пункт – для виборів немає законних підстав. Тут не треба ні до ворожки йти, ні до Конституційного Суду. Деякі внутрішні посіпаки, які так і мріють сісти на президентське місце чи місце нардепа, покликаються на певні статті Конституції України, за якими чітко визначено термін президентства. При цьому, ігнорують інші статті Конституції, згідно з якими де факто вибори під час воєнного стану є забороненими:

Відповідно до статті 83 Конституції України, якщо строк повноважень Верховної Ради України (ВРУ) закінчується під час воєнного чи надзвичайного стану, то вона продовжує діяти, допоки не почне функціонувати новообрана Верховна Рада після закінчення воєнного чи надзвичайного стану. Рішення про вибори до ВРУ приймаються у 90-денний строк із дня закінчення воєнного стану, а після цього Рада призначає президентські вибори відповідно до Закону "Про вибори Президента України"

Згідно зі статтею 19 Закону "Про правовий режим воєнного стану", вибори Президента України, органів місцевого самоврядування, зміна Конституції України під час воєнного стану теж заборонені. 

Говорити про узурпацію влади Володимиром Зеленським, який нібито для збереження влади самотужки продовжує воєнний стан, також є невіглаством.

Володимир Зеленський не самостійно продовжує воєнний стан. У Верховну Раду України подається закон, де пропонують затвердити Указ Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні". Якби не повномасштабне російське вторгнення в Україну, потреби впроваджувати воєнний стан та відтерміновувати вибори не було б. 

Як раніше писав  Укрінформ, побутувала також думка, що розблокувати юридичну можливість проведення президентських виборів можливо, якщо Верховна Рада не продовжуватиме дію воєнного стану. Таким чином буде створене "вікно" для проведення виборів, після чого воєнний стан буде продовжений знову. Проте використання такого "лайфхаку" матиме катастрофічні наслідки для держави, адже Закон "Про правовий режим воєнного стану" регулює ще безліч питань і процесів, прямо пов'язаних з обороноздатністю країни. Тому призупинення його дії навіть на лічені тижні стане щедрим подарунком ворогу.

Читайте також: Як російські ІПСО намагаються зірвати мобілізацію в Україні

Українці насправді проти виборів під час війни

Якщо в соцмережах складається враження незадоволеності такому стану речей серед українців, то в реальному світі, де російських ботів та українських невігласів не так голосно чути, існує цілком логічний консенсус.

Зокрема, якщо хтось пропустив, то ще в листопаді 2023 року голови парламентських фракцій підписали меморандум щодо неможливості проведення виборів під час воєнного стану. Тобто і Юлія Тимошенко, і Ірина Геращенко, й Давид Арахамія та Олександра Устінова з іншими нардепами підписали таку собі "джентльменську домовленість".

Якщо не достатньо цього, ще у вересні 100 громадських організацій зі всієї України також підписалися під зверненням щодо недоцільності виборів під час війни. Прочитати заяву та побачити імена її підписантів можна тут.

І для закріплення – не лише нардепи та громадські діячі, не підтримують проведення виборів у таких небезпечних обставинах, але й українське суспільство. За результатами опитування КМІС станом на жовтень 2023 року 81% респондентів вважає, що вибори мають проводитися після війни, а зараз вони не на часі.

Очевидно, що з таким розкладом справ посіпакам Росії та її спецслужбам поки не вдалося розганяти фейк про "нелегітимність" українського президента і щодо цього, як це називають, "розгойдувати човен".

Зрештою, як в етері Еспресо розповідав Микола Маломуж, генерал армії України, Росія ніколи сама навіть при тих часах, коли мала потужні позиції, не могла підняти Майдан в Україні, бо революції чи "перевороти" підіймали люди за цінності, права та перспективи.

При цьому кейс "нелегітимності" вкотре показує, наскільки важливо перевіряти інформацію та звертатися до першоджерел, аби не стати частиною російської пропаганди.