Переговори про вступ до ЄС триватимуть щонайменше 7 років, – голова комісії з євроінтеграції Львівської облради
Як відбуваються переговори щодо прийняття нового члена Європейського союзу та чи можуть стати на шляху України до ЄС польські фермери та угорці
Про це "Еспресо.Захід" розповіла голова комісії з питань євроінтеграції, міжнародного та міжрегіонального співробітництва Львівської обласної ради, юристка Наталія Галецька.
"Сьогодні справді важливий день – офіційно затверджено переговорну рамку. Переговорна рамка – це офіційна позиція держав-членів ЄС на переговорах, – каже Наталія Галецька. – Скільки можуть тривати переговори про вступ країни до ЄС ніколи не відомо. Заведено вважати, що переговори можуть тривати не менше, аніж півтора виборчі цикли у Європейському Союзі. Тому найкоротший термін для нас – це сім років".
За словами Наталії Галецької, після вступу Україна зможе отримати орієнтовно 45 – 50 мандатів у Європарламенті, а також позиції у Єврокомісії, Європейському суді тощо.
Переговори про вступ за балканським сценарієм
За словами юристки, підходи щодо того, як саме відбуватимуться переговори узгоджується на рівні держав-членів ЄС.
"Останнє таке узгодження відбулось, коли було бажання прийняти балканські країни: Албанію, Північну Македонію. На основі цієї балканської методології була розроблена українська. Остаточний документ ми побачимо після завершення конференції у Люксембурзі", – каже Наталія Галецька.
Суть балканської методології така: усі переговорні розділи, а їх є 32, діляться на кластери і переговори відбуваються окремо по кожному з кластерів. Поки не завершені переговори у рамках першого кластера, не можна перейти до наступного. Поки перший кластер не закритий, не відкривається наступний.
"Щоразу відбувається голосування держав-членів щодо відкриття і закриття переговорів. Це насправді може суттєво утруднити процес переговорів. Річ у тім, що рішення про відкриття переговорів, яке є суто формальним, не несе жодних юридичних зобов’язань, може стати предметом політичних переговорів, політичних торгів, бюджетних переговорів всередині ЄС, – каже Наталія Галецька. – Ймовірно, перший кластер, з якого почнуться переговори щодо вступу України у ЄС, – це так звані fundamentals, тобто основи: питання щодо боротьби з корупцією, юстиції, безпеки.
Чи може одна країна заблокувати вступ України до ЄС
Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що не підтримує вступу до ЄС, однак пообіцяв, що не блокуватиме його. При цьому теоретично одна країна цілком може заблокувати переговори щодо прийняття нового члена до ЄС.
"Загалом одна країна може заблокувати переговорний процес. Європейський союз є насамперед економічним утворенням. Була спроба укласти конституцію ЄС у 2000-х, але її провалили. Тому прийняття рішень у ЄС базується на консенсусі – і це як його перевага, так і недолік, – каже Наталія Галецька. – Гадаю, що угорці намагатимуться блокувати переговорний процес, але у європейських інституцій є важелі. Такі країни як Угорщина чи Польща традиційно отримують від ЄС значно більші суми, аніж платять до бюджету ЄС. Тому вони не зацікавлені у руйнуванні цієї інституції".
Польське та угорське питання на переговорах про вступ до ЄС
Ситуація з блокуванням кордонів з України польськими фермерами продемонструвала, що переговори про вступ України до ЄС, який передбачає також вільний ринок, не будуть легкими. Щодо Угорщини, то вона традиційно використовуватиме тему захисту інтересів нацменшин в Україні.
"Обидва ці питання у рамках переговорів точно підійматимуть. При цьому угорське питання може постати ще швидше, ніж польське, бо це стосується забезпечення прав нацменшин. Але швидше за все наші сусіди використовуватимуть ці питання, як розмінну монету у переговорах всередині Європейського союзу. У ЄС також є бюджетні періоди, фонди, розподіл коштів на певні програми, також є переговори за посади (членів Європарламенту уже обрали, але нова Єврокомісія не сформована)", – каже Наталія Галецька.
За словами депутатки ЛОР, розв'язати польське питання буде простіше, аніж угорське.
"Польські фермери протестують не стільки проти української агропродукції, як проти загального зеленого курсу Європейського союзу. Вони прямим текстом кажуть, що хочуть зберегти єдину сільськогосподарську політику, зберегти дотації. Тобто для них питання у фінансовій підтримці, тому я гадаю, що компроміс тут буде знайдено, – каже Наталія Галецька. – Зрештою, так чи інакше політики ЄС у різних сферах будуть реформовані. У такому вигляді, є зараз, вони не зможуть залишатись. Інакше, коли Україна стане членом ЄС, вона поглине значну частину фондів бюджету ЄС. Тому реформи точно будуть".
- 25 червня стартували офіційні перемовини щодо вступу до ЄС України та Молдови. "Вітаємо Молдову та Україну з початком переговорів про вступ до ЄС. Це дуже хороша новина для народів України, Молдови та всього Європейського Союзу", - написала президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн висловила на своїй сторінці у соцмережі.
- Актуальне
- Важливе