Львівського альпініста, якого друзі вважали мертвим, знайшли в тюрмі Таїланду. В МЗС відреагували
Альпініст і фотограф родом з Львівщини Георгій Сутурін декілька років вважався мертвим, принаймні так думали його друзі. Однак, як виявилося, він перебуває у в’язниці в Таїланді. У МЗС відреагували та сказали, що вони від перших днів займаються справою чоловіка
Про цю майже детективну історія розповідає "Еспресо.Захід".
Хто такий Георгій Сутурін
Фото: з фейсбук-сторінки Георгія Сутуріна
Георгію 58 років. Він родом з Львівщини, а саме з Червонограда. У 80-х та на початку 90-х років минулого століття чоловік активно займався альпінізмом. Пройшов гори Кавказу і Паміру. Крім цього, Георгій активно захоплювався фотографією, роблячи різні мистецькі світлини, з яким можна ознайомитися в його інстаграм.
Спершу Георгій жив у Львові, потім переїхав до Києва. А кілька років тому чоловік вирішив знайти себе в іншій країні. Тому зі своєю подругою переїхав у Таїланд. Однак у кінці 2018 року його друзів повідомили, що Георгій помер у Таїланді.
"Про це мені повідомила його подруга. Це було у грудні 2018 року. Вона написала повідомлення, що Георгій помер. Після того видалила свій акаунт і я не зміг дізнатися більше. Тому фактично до сьогодні думав, що він мертвий. Але виявилося, ні, Гоша живий, він усі ці роки був у Таїланді в бангкокській тюрмі", - каже львів’янин Сергій Федірко, з яким Георгій Сутурін разом ходив у гори.
Також Федірко опублікував у фейсбук інформацію про це.
Як стало відомо, що альпініст живий
Про те, що Георгій живий, стало відомо завдяки опозиційному російському інтернет-ЗМІ "Медуза". Вона опублікувала інтерв'ю з Глібом Колядіном – піаністом, який грає із популярною групою "Би-2". Музиканти висловлюють антивоєнні гасла, тому є небажаними у Росії. 24 січня 2024 року гурт у повному складі затримали в Таїланді через відсутність робочої візи. Артисти припускають, що це було влаштовано спеціально російським консульством, щоб видворити їх у Росію, де музикантів могли б затримати. Та допоміг розголос й паспорти інших країн. Хай там як, спершу артисти перебували в туристичній в’язниці у Пхукеті, та потім через тиск з боку російського консульства їх перевели у Бангкок.
"Але в Бангкоку з нами трапилося кілька днів пекла, тому що ми опинились у Immigration detention center – міграційному центрі. Це не в'язниця, а місце для тимчасового утримання мігрантів. Люди, які там сидять, вважають, що це набагато гірше за в'язницю. Там абсолютно нелюдські, жахливі умови утримання", – розповідає Гліба Колядін і додає, що камера була закрита, без вікон і без денного світла, а в ній цілодобово горіли лампи.
У камері сиділо 86 людей з різних країн – Малайзії, Китаю, Росії та України. Власне, розповідаючи про жахливі умови життя у цій в’язниці, де лише раз на тиждень на короткий час випускають в’язнів подихати повітрям, російський музикант згадав про альпініста з Львівщини, який вважався мертвим.
"У цій в'язниці для мігрантів досі сидить людина з України Георгій Сутурін. Він сидить уже три роки – за ці три роки ніхто з українського консульства до нього так і не прийшов. Людині 58 років, за минулі три роки вона втратила зв'язок зі своїм сином. Він потрапив туди до пандемії, прожив там увесь цей час і два роки війни – він узагалі не в курсі того, що відбувається у світі. Він дізнається про новини з уривків англомовних газет, які трапляються йому в руки раз на тиждень на прогулянці. Він не знає, що сталося з Бучею, він не знає, що сталося з Маріуполем. Він знає тільки, що у світі відбувається повна темрява, причому зі слів людей, які потрапляють до цієї в'язниці. А головне, він не знає, чи живий його син, чи ні, що з ним відбувається. Він дуже хоче повернутися до себе на батьківщину. Його щиро шкода, і йому дуже хочеться допомогти. У нашій камері не було жодної людини, яка б зробила щось жахливо жахливе або навіть очевидно погане", – сказав Гліб Колядін.
Як можна звільнити Георгія Сутуріна
Фото: з фейсбук-сторінки Георгія Сутуріна
Про таїландські тюрми кажуть, що туди легко потрапити, але дуже складно вибратися. За словами Гліба Колядіна, без розголосу і допомоги консульства звідти можна вийти лише завдяки хабарю.
"Існує цілком "легальний", за їхніми мірками, метод. Ти просто кажеш офіцеру: в мене є гроші, я готовий купити собі квиток. Кажеш, куди хочеш летіти – і летиш", – говорить Колядін.
Декотрі зі співрозмовників "Еспресо.Захід" зазначили, що, можливо, Георгія затримали через наркотики, однак інші джерела заперечують, кажучи, що Сутурін не вживав їх в Україні.
Львів'янин Олесь Пограничний знає Георгія з початку 1990-х років, він також з ним ходив у походи. Чоловік закликав, щоб МЗС відреагувало на цю історію.
"Консульські установи мають надавати підтримку громадянам України! Це одна з їхніх функцій! Наш колега-альпініст із Львівщини Георгій Сутурін, котрий майже 6 років вважався зниклим безвісти, вже тривалий час перебуває у вʼязниці в Бангкоку. Незалежно від того на яких підставах він там перебуває і за що, він має отримувати належну підтримку від держави Україна. Просимо у чиїх це силах допомогти Георгієві найперше отримати таку підтримку", - написав у фейсбук Олесь Пограничний.
Сергій Федірко сказав "Еспресо.Захід", що 5 лютого написав листа в консульство, де попросив з'ясувати обставини, пов'язані з його другом Георгієм.
"Можливо, він у щось вляпався, я не знаю, але вважаю, що ця історія потребує інформаційного розголосу. Сподіваюся, що наше МЗС допоможе повернути Георгія додому", - сказав Сергій Федірко.
Реакція МЗС: у консульстві запевнили, що допомагають чоловіку з перших днів
6 лютого РБК-Україна написало, що в МЗС їм повідомили: слова російського музиканта, мовляв, українське консульство не знає про Георгія, не відповідають дійсності.
"Українське посольство у Бангкоку займається його справою з перших днів його затримання через нелегальне перебування у Таїланді протягом двох років без паспортних документів", – уточнили у відомстві.
Там додали, що українські консули вже неодноразово відвідували та підтримували телефонний зв'язок з українським громадянином і надавали роз'яснення щодо законних шляхів повернення в Україну.
"За наявною інформацією, співвітчизник спочатку планував залишатися на території Таїланду. Наразі український громадянин виявив бажання повернутися на Батьківщину. Посольство України оформляє йому необхідні українські проїзні документи, домовляється про оплату авіаквитка", – додали у МЗС і відзначили, що Георгій уже пройшов медогляд, стан його здоров'я задовільний. Також чоловіка забезпечили одягом та предметами першої необхідності.
Читайте також: Понад рік був зниклий безвісти: на Прикарпатті підтвердили загибель воїна Романа Яринського
- Актуальне
- Важливе