
Кількасотлітні рукописні книги: на Тернопільщині знайшли старовинний церковний архів
На Тернопільщині у парафіяльній будівлі знайшли старовинний церковний архів, який складається із метричних та інших рукописних книг
Про це повідомляє РІСУ, передає "Еспресо.Захід".
"Сотні аркушів, написаних руками наших предків, дожили до наших днів, переховуючись у темряві, чекаючи свого часу", – зазначив священник ПЦУ отець Філюк, який був серед тих, хто віднайшов давні сторінки.
Місце знахідки не розголошують із безпекових міркувань. Тим часом у коментарі виданню отець зазначив, що вони планують це акуратно розібрати, поскладати, описати, скласти акт і тоді оприлюднити деталі знахідки.
Як розповів науковий співробітник Інституту історії Церкви УКУ, дослідник архівів Володимир Мороз, місцевість, де служить отець Філюк, входила до історичного Ямпільського деканату унійної (греко-католицької) Луцько-Острозької єпархії.
"У 1756 році, як свідчать протоколи візитації, збереженої у фондах Державного архіву Житомирської області, Ямпільський греко-католицький деканат нараховував 29 парохій, частина з яких мала ще й дочірні церкви, – каже історик. – У другій половині XVIII ст. тут правив єпископ Сильвестр Лубенецький-Рудницький, який 1773 року коронував Почаївську чудотворну ікону Матері Божої папськими коронами".
Оскільки деяким книгам віднайденого архіву по 300 років, історик вважає виправданим припущення, що там можна віднайти зокрема й почаївські василіянські видання, а також архівні матеріали колишнього Ямпільського деканату.
"Російська царська влада наприкінці ХVІІІ – у першій третині ХІХ століть насильно перевела сотні унійних парохій до РПЦ. Віднайденому архіву ще пощастило, що його тоді не спалили, а сховали. Звісно, що важливо, щоби ці матеріали дослідили фахівці, які найближче є у Державному архіві Тернопільської області", – наголосив Володимир Мороз.
- Художник із Тернопільщини Олег Шупляк за допомогою штучного інтелекту "оживив" бережанські скульптури.
- Актуальне
- Важливе







