Чи скасує Кабмін рішення влади Львова розпочати навчання раніше, ніж 1 вересня?
Кабінет Міністрів України ще не прийняв рішення щодо навчального процесу у 2024 -2025 роках. А закон і рішення Кабміну має вищу юридичну силу, аніж рекомендація Львівської міської ради
Про це у коментарі для "Еспресо.Захід" розповіла народна депутатка, секретарка Комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Наталія Піпа.
Коли почнеться навчання вирішуватимуть у Києві
5 липня на нараді директорів львівських шкіл вирішили перенести початок навчального року в навчальних закладах. Замість традиційного 1 вересня його планують почати 19 серпня. Натомість у випадку блекаутів через проблеми з постачанням електроенергії продовжать зимові канікули.
Як вважає Наталія Піпа, наразі сталася юридична колізія. Міська влада не може перенести початок навчального року, якщо це суперечитиме урядовій постанові. Але самої постанови поки ще немає.
"Ми зараз ще не маємо остаточного рішення, бо нема рішення Кабміну. Уряд може дати можливість вирішувати це питання громадам, а має право сказати, що це не рішення громад і має бути так, як було раніше – з 1 вересня. Регулювати таке питання має Кабмін, але немає ні термінів, ні дат, коли саме він має це зробити. Ситуація з масовим обстрілом Києва відкотить терміни, всі зосереджені на іншому", – пояснює парламентарка.
За словами нардепки, у Львові, визначивши нові дати навчального року, поки що нічого не порушили.
"Фактично, поки нема рішення Кабміну, громада могла приймати це рішення. А коли рішення Кабміну буде суперечити рішенню міської ради, то закон матиме вищу дію, аніж рішення місцевого самоврядування. Тобто поки нема цього рішення уряду, ми маємо колізію", – каже вона.
Крім того, важливим буде формулювання в урядовій постанові. Якщо Кабмін пропише початок навчального року 1 вересня, то львівське нововведення автоматично скасується. Однак якщо буде формулювання "не пізніше 1 вересня", то тоді Львів може почати навчання заздалегідь. Піпа каже, що в Міносвіти ще нема остаточного рішення.
Відпустки, підручники, безпека – що вплине на дату початку навчального року
Сама Наталія Піпа є прихильницею того, щоб терміни навчального процесу визначали громади на місцях. Бо хоч держава й забезпечує зарплати вчителів, але опалення, утримання шкіл тощо лягає на плечі місцевого самоврядування.
"Є стандарт освіти, який повинна виконати школа. Можна зрозуміти громади, які хочуть подбати про навчання дітей, а не про видимість роботи. Ми ж розуміємо, що онлайн-навчання, на яке, ймовірно, перейдуть взимку – не вихід. Дітям, коли вони приходять 1 вересня, все одно треба два-три тижні, аби увійти в освітній процес. А тут заплановано, щоб ввійшли в цей процес у серпні, а тоді вже почалось активне навчання", – каже депутатка.
Ще одне важливе питання – відпустки вчителів і що з ними буде через зміщення термінів навчального року.
"Права вчителів, які в нас також працюють у складних умовах, не можуть бути порушені. Треба дивитись, аби все чітко було з юридичного погляду. Тому, якщо Львів пропонує таке рішення, то він має натомість щось запропонувати для них", – наголосила Наталія Піпа.
А от із підручниками, впевнена депутатка, проблем не виникне, бо вони всі є в онлайн-версіях.
"Основне в цьому рішенні – виходити зі здорового глузду та інтересів дитини, якості освіти, як на мене. Особисто ми готуємося 19 серпня йти в школу. Я розумію, що потім, коли буде холодно і темно, вчитися буде нереально і з дому непросто. Якщо будуть складні такі умови, прильоти, то зрозуміло, що діти залишаться вдома, а не підуть до школи, і взагалі може виникнути питання, чи онлайн можна буде щось забезпечити", – пояснила народна обраниця.
Як за кордоном?
Народна депутатка каже, що уряду не потрібно вигадувати велосипед. Різні дати навчання та канікул для різних регіонів – звична практика у європейських країнах.
"У Польщі є така практика, що, скажімо, зимові канікули в кожному регіоні роблять у різний час. Це для того, аби діти, разом із родинами, могли поїхати на лижі, на курорти й щоб там не було черг. Якщо один регіон має два тижні канікул перед Різдвом, то наступного року – після Різдва. І так вони чергують", – розповідає Наталія Піпа.
Такий досвід, як у Польщі, каже вона, не є унікальним.
"У Німеччині так само – кожна земля регламентує, коли канікули починаються, а коли закінчуються. Ставлять основну вимогу: що саме дитина має знати за рік. Є фіксована тривалість навчального року 175 днів, а вже починають і закінчують на вибір громади. Єдине, що точно мають бути враховані права вчителів, права дітей і якість освіти", – підсумувала політикиня.
Що було раніше
Як ми уже писали, у Львівській міській раді дали рекомендацію управлінню освіти розпочати навчальний рік з 19 серпня, а не традиційно, як було завжди 1 вересня. аргументують це тим, що у разі повного блекауту всі львівські школи стануть цілодобовими пунктами незламності, де львів'яни зможуть зігрітися та зарядити пристрої.
Натомість керівник департаменту освіти Львівської ОВА Олег Паска нагадав, що будь-які рішення про тривалість навчального року, дата його початку та закінчення, визначаються Кабінетом міністрів України.- Актуальне
- Важливе