Блокаду знято: польські перевізники завершили акцію протесту на кордоні з Україною

Сьогодні, 16 січня, близько 16:00 завершилася польська акція протесту перед пунктами пропуску "Краківець-Корчова" та "Рава-Руська-Гребенне". О 20:00 протести завершилися і на пункті пропуску "Ягодин-Дорогуськ". Таким чином усі пункти пропуску на кордоні з Польщею розблоковані

Про це повідомляє Західне регіональне управління Держприкордонслужби України-Західний кордон, передає "Еспресо.Захід".

"Оформлення та пропуск через кордон вантажних транспортних засобів у двох напрямках здійснюється у звичайному режимі. Прикордонники спільно з працівниками контрольних служб працюють аби забезпечити пропуск  максимальної кількості вантажівок. На даний час на вʼїзд в Україну перед даними пунктами пропуску очікують майже 700 вантажівок. Просимо водіїв та перевізників врахувати цю інформацію під час планування міжнародних перевезень", - йдеться у повідомленні.

Пізніше у Держприкордонслужбі додали, що рух вантажівок відновлено також через пункт пропуску "Ягодин-Дорогуськ". Відтак усі пункти пропуску розблоковані.

"Рух вантажівок через пункт пропуску "Ягодин-Дорогуськ" відновлено. За інформацією від Прикордонної варти Республіки Польща о 20:00 польські перевізники завершили акцію протесту на кордоні. Оформлення та пропуск через кордон вантажних транспортних засобів в обох напрямках здійснюється у звичайному режимі", - розповіли прикордонники.

Як раніше повідомили у пресслужбі Львівської митниці, станом на 16:30 з польської сторони в черзі на вʼїзд в Україну зібралося близько 300 вантажівок. Оформлення та пропуск через кордон легкових автомобілів та автобусів рухаються у звичному режимі.

Польські перевізники, які з листопада блокують прикордонні переходи з Україною, досягли згоди з урядом щодо певних вимог і припинять свій протест. Про це пише агентство Reuters.

За домовленістю, протест припинять у середу з 13:00 за київським часом. 

"Це не кінець, але протест буде призупинено… Ми домовилися про певні умови, ми дамо уряду час попрацювати, оскільки це новий уряд", – заявив Томаш Борковський з Комітету захисту перевізників і роботодавців транспорту.

Як розповів польський міністр інфраструктури Даріуш Клімчак, якого цитує TVN24, у вівторок Міністерство інфраструктури підписало угоду з перевізниками. Він наголосив, що угода означає не кінець діалогу, а "інтенсивні переговори".

"Цей протест є міждисциплінарним. Він зачіпає дуже багато напрямків міжнародної політики, внутрішньої політики. Складність і заплутаність питань призвела до того, що переговори і робота тривали більше місяця. Протест буде припинено до 1 березня", – зазначив міністр, додавши, що відтепер починаються конструктивні переговори, "які, як очікується, принесуть конкретний результат". 

Водночас лідер протестувальників Рафал Меклер пообіцяв "повернутися до кордону", якщо вимоги не будуть виконані.

"Ми залишаємо всю інфраструктуру, контейнери та трейлери на кордоні", – написав він.

Страйки на польсько-українському кордоні: що відомо

6 листопада польські перевізники розпочали страйк на польсько-українському кордоні. Згодом польські перевізники повністю заблокували проїзд вантажівок на двох пунктах пропуску на кордоні з Україною. 

9 листопада у Польщі відбулася зустріч урядовців і перевізників, які блокують кордон з Україною, однак вона завершилася нічим. Водночас черги з вантажних транспортних засобів стають усе довшими. Україна запропонувала польській владі запустити смуги для порожніх вантажівок і очікує на відповідь з їхньої сторони.

Згодом польські перевізники пообіцяли посилити блокаду на кордоні з Україною. Крім того, митники почали фіксувати збільшення черг вантажівок на словацькому напрямку.

Україна та Польща заявили, що готують позови щодо відшкодування збитків, завданих блокуванням прикордонних автомобільних пунктів пропуску. Крім того, стало відомо, що польські перевізники не пропускають гумдопомогу і небезпечні вантажі.

Тим часом в уряді Польщі закликали Україну скасувати реєстрацію в е-черзі для порожніх вантажівок. Також польська міністрка зустрілася з протестувальниками і запропонувала їм компромісне розв'язання питання.

1 грудня заблоковані українські водії на польському кордоні провели перемовини з консулом. 4 грудня в пункті пропуску "Угринів - Долгобичув" відкрили проїзд для порожніх вантажівок.

Унаслідок блокування протестувальниками кордону з Україною експорт через ці пункти пропуску знизився на 40%, а держбюджет України втратив 9,3 млрд грн через недонадходження митних платежів. 

Згодом стало відомо, що заблоковані на кордоні з Польщею вантажівки повернуть в Україну залізницею. Ввечері 7 грудня Укрзалізниця відправила до Польщі перший контрейлерний поїзд з вантажівками, до складу якого ввійшли 23 платформи із 13 завантаженими тягачами та напівпричепами.

У понеділок, 11 грудня, на кордоні Польщі та України розблокували рух вантажівок через пункт пропуску "Ягодин — Дорогуськ". Однак ввечері того ж дня протестувальники фурою перекрили розблокований перехід.

Єврокомісія закликала розблокувати усі пункти пропуску на кордоні з Польщею.

У суботу, 23 грудня, польські фермери призупинили протести на пункті пропуску "Шегині-Медики". Новий уряд Польщі заявив, що проведе перемовини з протестувальниками.

Уже 4 січня вони відновили блокаду прикордонного переходу та заявили, що планують протестувати до 3 лютого.

Заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач заявив, що Україна виконала свою частину плану дій, який був узгоджений з урядом Польщі, для розблокування польськими перевізниками кордону з Україною. Тепер Київ очікує подальших кроків від Варшави.

Єврокомісар з питань транспорту Європейської комісії Адіна Валеан надіслала листа міністру інфраструктури Польщі Даріушу Клімчаку щодо блокування польськими перевізниками пунктів пропуску на кордоні з Україною.