Сучасне мистецтво, яке зворохобило галичан: у Стрийському парку оселилися 8 скульптур

У Стрийському парку завершують встановлення 8 сучасних скульптур, які упродовж років створювалися на щорічному симпозіумі в Каневі українськими й закордонними митцями

Роздивлялася скульптури та слухала розповідь куратора проєкту Павла Гудімова про них журналістка "Еспресо.Захід".

Такі різні мистецькі твори у парку, публічному просторі, який чудово пасує для їхнього експонування, об'єднуються у скульптурний маршрут, створений у рамках масштабнішого мистецького проєкту – Львівського тижня скульптури.

"Стрийський парк – це парк, який просто народжений для репрезентації скульптури, який є пам'яткою садово-паркового мистецтва. А як ви знаєте, саме в садах скульптура завжди знаходиться собі місце", – переконаний Павло Гудімов.

Тут варто згадати, що на Львів очікує поява ще одного скульптурного маршруту на вулиці Шевченка. Він називатиметься вулична галерея Шевченка та має на меті привернути увагу до Шевченка, як до художника. Адже він славився не лише своїми літературними творами, а власне й картинами.

Проте повернімося до Стрийського парку, скульптура тут, викликала великий резонанс та полярні думки серед львів'ян та не тільки. Дехто обурювався, дехто ж навпаки захищав роботу, яка стала, скажімо так, кавером маршруту – скульптур жінки "Впевнена" Василя Корчового. Мовляв, не ті форми та ще й гола, писали люди у соцмережах. Разом із тим саме ця скульптура чудово вписалася у парковий простір, а завдяки природній грі світла її форми та лінії можна щоразу інакше відчитувати. 

"Вона ніколи не викликала такого резонансу, як почався у Львові. Все-таки Львів – це місто особливої платформи демократичних висловлювань, тому ми свідомо розуміємо, що саме ця скульптура, яку ми вибираємо як одну з флагманських, має бути предметом для діалогу і обговорення. Ми розуміли, що вона створить навколо себе ціле поле різних емоцій, але вона не залишить байдужим нікого. А іноді у мистецтві найважливіший момент – це вивести людина з стану спокою", – пояснює куратор проєкту.


Проте не єдиною "Впевненою", адже ми маємо ще 7 сучасних скульптур у різних локаціях. Це і скульптура "Вода" японського митця Йошина Огати, яка уособлює його рідну країну у краплі.

Як пояснює Павло Гудімов, скульптури влилися у простір парку за певною лінією, починаючи від води, продовжуючи людиною, тоді перехрестям, повертаючись знову до людського, і фіналізуючи все абстракцією Всесвіту – роботою болгарина Здравка Здравкова, яку із кожного боку можна сприймати та бачити інакше завдяки формам, геометрії та роботі митця із матеріалом.

"Моя улюблена скульптура – саме Здравка Здравкова. Для мене вона втілення самого моменту пластики простору", –ділиться Гудімов.



Варто також звернути увагу на скульптури, які дуже різні, проте розташувалися геть поруч. Це "Близнюки", вони наче однакові, якщо забракне настрою та уваги до деталей, а насправді невеличкі зміни положення рук, як от розкладена долоня чи кулак, або постава ніг –змінюють бачення і творять характер. 

А зовсім поряд розташувався "Торс" Олега Капустяка. Ця робота створена скульптором ще 2011 року, на одному із перших симпозіумів у Каневі. І попри те, що сам скульптор львів'янин, до його рідного міста "Торс" потрапив уперше.


Ці та інші скульптури залишатимуться у парку упродовж року. Варто відзначити, що від моменту встановлення минуло зовсім мало часу, а вони вже привернули увагу багатьох відвідувачів парку, а не лише коментаторів соцмереж. На місці також тривають жваві обговорення, хоча після очного знайомства із роботами митців гості Стрийського парку схиляються до того, що вони тут з'явилися вдало та пасують до обраних локацій. 

"Повірте мені, коли їх будуть забирати, ще протести почнуться", – жартує Павло Гудімов.

Він також зазначає, що проводитиме кураторські екскурсії для того, аби більше розповідати про скульптури, знайомити із ними людей. Окрім того, біля них встановлять спеціальні таблички із короткою інформацією про кожну. Тож, знайомитись із сучасним мистецтвом у парку відвідувачам стане простіше.