"Спершу в холодильник, тоді в піч": як знищують протерміновані вакцини від COVID-19

Днями стало відомо, що Міністерство охорони здоров'я утилізувало півмільйона доз вакцини AstraZeneca. У препарату закінчився термін придатності. 

Точну кількість прострочених вакцин у відомстві обіцяють озвучити пізніше, коли проведуть "інвентаризацію" в усіх регіонах. Наразі в Україні є ще кілька сотень доз цієї ж вакцини, які стануть непридатними до використання вже через кілька тижнів.

Раніше про утилізацію близько 40 тисяч доз AstraZeneca (згодом озвучували іншу цифру – близько 58 тисяч) повідомив директор департаменту охорони здоров'я Львівської ОДА Орест Чемерис. Препарат надійшов в область як гуманітарна допомога, проте попитом не користувався. Найбільш охоче жителі Львівщини вакцинуються Pfizer. За ним іде CoronaVac. Популярною виявилася і вакцина Moderna, якою щеплювали всіх охочих у серпні-вересні – настільки, що декому не вистачило другої дози, тож довакциновуватися довелося Pfizer (можливість такої комбінації попередньо дозволив МОЗ). Зараз область очікує нових поставок цього препарату в загальній кількості 210 тисяч доз. 

Регіональний координатор з питань вакцинації від коронавірусу Олег Когут не розуміє, чому AstraZeneca не користується популярністю. "Це – нормальна, хороша вакцина. Можливо, проблема в тому, що її було багато", – припускає він. 

Як розповів у коментарі "Еспресо.Захід" фахівець, утилізація протермінованих вакцин відбувається так: препарат вилучають зі всіх пунктів щеплень і центрів вакцинації, опломбовують і поміщають на карантин у холодильники, розміщені на обласній базі спеціального медичного постачання. Далі вже МОЗ вирішує, де ця вакцина буде знищена – на місці чи її повернуть у Київ, звідки вона й надійшла в область. Попередньо відомо, що вакцину AstraZeneca, термін придатності якої закінчився ще 31 жовтня, відправлять на централізовані склади.

Перед утилізацією вакцина проходить автоклавування (обробку парою за високих температур під тиском), після чого її передають підприємству, яке має ліцензію на утилізацію медичних відходів. Як правило, знищення вакцин відбувається методом спалювання в інсинераторах – спеціальних печах, які використовують виключно для спалення медичних відходів. 

"Будь-які медичні відходи мають однаковий порядок утилізації", – наголосив епідеміолог.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.