"Слуги народу" хочуть скасувати важливі норми мовного Закону. Це перехід на бік Москви, - експерт та активіст Шамайда

Це продовження політики реваншу, який проводить теперішня влада щодо ключових здобутків у сфері державотворення та формування власної ідентичності.

Про це в ефірі програми "Вечір з Миколою Княжицьким" на телеканалі Еспресо розповів активіст, співкоординатор громадського руху "Простір свободи" та людина, яка була одним з ініціаторів прийняття Закону про мову, Тарас Шамайда, повідомляє "Еспресо.Захід".

 

Народні депутати від партії "Слуга народу" Микита Потураєв та Євгенія Кравчук внесли законопроект 5554, у якому, з огляду на пандемію ковіду, пропонують перенести на два місяці після закінчення карантину набуття чинності норми статті 23 Закону про мову. Ця норма передбачає, що мовою поширення і демонстрування фільмів в Україні є державна. Тобто депутати пропонують, щоб фільми на телебаченні та в кінотеатрах транслювались не лише українською мовою, а російською. Ця норма має стати чинною 16 липня. Пропозиція відтермінувати її імплементацію до закінчення карантину є сумнівною, оскільки уряд в ручному режимі може продовжувати його роками.

Експерти вважають, що така ініціатива є фактично колаборацією з російським агресором у гібридній війні проти всього українського. До того ж можна говорити й про змову з олігархами, які і є основними власниками національного медіаринку.

"Ми бачимо, що Зеленський, з одного боку, начебто, бореться з проросійськими каналами Медведчука. Натомість на інших каналах та руками членів власної партії підтримує в Україні "русский мир", - зауважує Тарас Шамайда. - Він воює з олігархами про людське око, а насправді разом з власниками найбільших телеканалів, на яких, як ми знаємо, продюсери розповідають, "что украинский язик годится только для комедий", вносять цей законопроект. Адже зрозуміло, що Потураєв і Кравчук просто виконують вказівку Банкової.

І це дуже небезпечно, бо медіа простір – це дуже важливо для єдності країни і мова в ефірі має бути українською.

Про це говорять не лише громадські активісти, не лише експерти. Не так давно і Данілов (секретар РНБО. – Ред.) переконував, як важливо на телебаченні та в Інтернеті просувати українську мову. І те, що сьогодні кажуть, що олігархічним каналам знімати фільми українською заважав карантин – це безумовно цинізм".

До того ж, всупереч законодавству, питання відтермінуванні чинності статті Закону про мову планують розглянути у сесійній залі до того, як його розглянув комітет та рекомендував вносити у порядок денний.

"Ще одним підтвердженням моїх слів є те, що закон хочуть провести у турборежимі і вже наступного вівторка його мають включити у порядок денний.

"Це я розглядаю як пряму атаку на українську мову і національну безпеку. Це, по суті, перехід на бік Москви в гібридній війні проти України, адже ця війна –  за ідентичність, а українська мова є її основою".

Теж відзначу, що всі попередні атаки на цей закон, наприклад, Бужанського, не були такими небезпечними, як ця. Цей законопроект свідчить про те, що влада хоче провести тотальну русифікацію телебачення, зробити його простором, де домінує російська мова".

Не менше лякає і те, що дії влади у протидії імплементації Закону про мову є постійними, послідовними і спланованими:

"Вже анонсовано тими ж "слугами", зокрема Потураєвим, наступний законопроект, який повинен скасувати норму про обов'язкову україномовну версію друкованих медіа: газет і журналів. Зараз Україна повністю окупована російськомовною пресою – неможливо купити українською мовою журнал чи газету. І от з 16 січня 2022 року усі видання обов'язково мали б друкувати україномовну версію. А "слуги" хочуть скасувати цю норму. а це означає, що вони не тільки телебачення русифікують, але й залишать засилля російської преси в просторі України".

Як і в попередньому випадку, з друкованими медіа вони теж переконують, що вони збиткові для видавців:

"І щоразу, коли це стосується української мови, то нам намагаються доводити, що це збитково. Та це абсурд. Так говорили, коли ми вводили квоти на українські пісні на радіо, коли український дубляж в кінотеатрах вводили. Безумовно це не правда.

 "Це чистої води лобіювання інтересів промосковських сил та олігархів, які є власниками каналів та друкованих медіа".

Тож Тарас Шамайда закликає, що треба будь-що зірвати такі плани:

"Якщо їм вдасться це зробити, то це буде початком великого реваншу в сфері мови і сфері ідентичності, а цього не можна допустити в жодному разі. Тому той, хто натисне кнопку за включення цього закону у порядок денний, тим більше за його ухвалення, – це людина, яка працює проти України".

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.