Скандал зі "Самотністю". Львівський палац мистецтв вилучив з експозиції твори Олега Сусленка
Мотивація – роботи ображають почуття окремих відвідувачів, про що ті поскаржилися адміністрації установи.
Коли вчора – у День художника – львівський митець, викладач кафедри графічного дизайну Львівської національної академії мистецтв, куратор кафедральної експериментальної платформи сучасного мистецтва "Галерея ЦЕ" Олег Сусленко прийшов до Львівського палацу мистецтв, де на початку жовтня відкрилася групова виставка "100 років самотності", то був враженим, що не знайшов у межах цієї експозиції двох своїх робіт. Уповноважені вносити зміни, відкривши виставку творів молодих художників та метрів-законодавців концептуального мистецтва від початку відновлення Незалежності України із Закарпаття, Львівщини та Києва, роботи Олега Сусленка, в основі яких були фрази "Suckmydick" і "Кissmyass", зі стін через кілька днів їхнього експонування тихенько зняли, ніяк не попередивши про це їхнього автора. Мотивація – твори ображають почуття окремих відвідувачів, про що ті поскаржилися адміністрації установи, - інформує "Еспресо.Захід".
Як прокоментував нам художник Олег Сусленко, він пережив свого роду шок, коли не побачив в експозиції своїх робіт. Така скандальна ситуація у його житті з його творчістю вперше. Що подумав у першу мить? "Ви що – ох...и?" Хоча колись, коли він тільки починав як художник, то мав персональну виставку у клубі "Пікассо". Коли під час експонування цієї виставки прийшов до клубу на вечірку, то був заскочений кількістю правоохоронців: виявилося, один із відвідувачів клубу хотів бритвою порізати одну з робіт Олега Сусленка, але цей намір вчасно помітили працівники закладу. До речі, тоді також був День художника".
"Звичайно, я цілком свідомий, що йдеться про державну установу, – каже Олег Сусленко. – Але ситуація мене, м'яко кажучи, неприємно заскочила. І якщо відкинути все інше, то мене як освітянина з 2014-го року, дуже турбує проблема всезагальної недоосвіченості. Бо як розумію, хтось раптом дочитався (аж ніяк не на стадії підготовки експозиції і не в перші її дні роботи), фраз в основі моїх робіт. Я не мав наміру шокувати чи епатувати цими фразами публіку – геть не це було в моїй голові. Але якщо вже говоримо про мистецтво, то ці твори – насправді бунт, протест, а художник – та людина, яка має той протест у власний спосіб висловити. Наразі мої роботи у Львівському палаці мистецтв – бранці. І я ще не вельми чітко уявляю той словесний супровід, з яким їх звідти заберу".
За словами куратора виставки "100 років самотності" Тараса Табаки, він теж не чекав, що експозиція може спричинити конфліктні реакції. "Я не побачив у цих роботах жодної крамоли, – каже Тарас Табака. – Бо якщо йти таким строгим пуританським шляхом, то й копію всесвітньо відомого Давида Мікеланджело (що визнаний вершиною мистецтва скульптури, а тому купа його копій є в найкращих музеях світу і прикрашають вулиці міст – наприклад - Флоренцію) з вулиці варто прибрати. Адже Давид – голий. І його оголеність теж може чиїсь почуття ображати. Дуже шкода, що комусь не вистачило толерантності побачити у роботах Олега Сусленка щось більше, аніж матюк, погодитись, що мистецтво має право бути різним (зрештою, таким і є), подумати, а що саме художник хотів цим сказати. Повірте, аж ніяк не образити когось. Тому ситуація, яка склалася, мені страшенно неприємна. З багатьох ракурсів. І найсумніше, що проєкт "100 років самотності" (який первісно склали 120 робіт 26 молодих та іменитих митців) – справді варта, щоби про нього говорити ширше. Але аж ніяк не у такому скандальному форматі".
Тарас Табака також підкреслив, що з Олегом Сусленком вони порозумілися. Бо це – життя. А в ньому всіляке буває…
Ярина Коваль
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе