"Синя ягода" – культура складна, вимагає ретельного догляду", – власник кооперативу "Лохина" Василь Дутка

Минулого тижня у львівському фермерському господарстві "Лохина" розпочався сезон синьої ягоди, яка все частіше користується популярністю серед покупців, хоч ціна її, порівняно з іншими ягодами, не з дешевих – 160 гривень за кілограм і більше. 

Про це та більше "Еспресо.Захід" розповів Василь Дутка, власник сільськогосподарського кооперативу "Лохина".

Де розташовані ваші плантації лохини та чому почали займатися її вирощування?

Наше господарство – в селі Блищиводи, трішки більш ніж 30 кілометрів від Львова. 

Сільське господарство – одна з найперспективніших галузей в нашій країні, а  в селі можна створити бізнес із невеликим вкладенням грошей, тому ми вирішили спробувати. Агрономи повідомили нам, що вид ґрунту піщаник, де плануємо розвиток бізнесу, підлягає тільки під одну культуру – лохину. 

Коли почали вирощувати лохину?

Усе почалося з 2017 року. Ми поступово збільшували плантації лохини: спочатку 4 гектари, далі 8 гектарів. Це приблизно 15 тисяч кущів лохини. Нині в нас уже 14 гектарів, ще приблизно 40 тисяч кущів.

Які сорти лохини у вас є? 

У нас посаджені різні сорти лохини: ранні (дозрівання кінець червня – початок липня), середні та пізні. З економічного погляду, напевно, ранній сорт лохини є найбільш цікавим, адже саме в цей період ягода фактично відсутня на ринку. 

Як триває процес висадки лохини та як доглядаєте рослину?

Ми висаджуємо півтора-дворічні саджанці восени. На наступну весну обриваємо квіти з лохини, щоб рослина добре вкорінилася. Через два роки після висадки можемо збирати перший урожай. Він мінімальний, тому вистачає лише на те, щоб скуштувати.

Приблизно з одного куща можна зібрати від 5 до 15 кілограмів лохини. Кількість залежить від віку куща, від догляду й розвитку кореневої системи.

Щодо догляду, то ми підживлюємо рослину мінералами. Під кожен кущ робимо лунку, яку засипаємо верховим кислим торфом. Його веземо аж із Житомира. Крім того, лохина вимагає хорошого дренажу, щоб не застоювалася вода.

У нас на фермі працює вся сім’я, також є ще два наймані працівники. Орієнтовно щодня потрібно 4-5 людей на фермі, щоб доглядати за культурою. 

А як реалізуєте ягоди?

Продаємо лохину онлайн, можна замовити за телефоном або в нас на сторінці в соцмережах, і просто з ферми. Неподалік нашої ферми є відпочинкова база, відповідно, люди часто повертають до нас, аби поласувати ягодою. Ми також плануємо, щоб у майбутньому люди мали можливість самі збирати лохину.

Чому ж лохина така дорога? У чому її особливість?

Ця культура дуже складна, вимагає ретельного догляду. Лише на гектар потрібно витратити від 10 тисяч доларів. Крім того, лохина потребує багато ручної праці. Насправді, ціна на лохину поступово падає порівняно з минулим роком, бо на ринку з'являється все більше пропозицій.

Фото із фейсбук-сторінки фермерського господарства "Лохина"

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.