Шевченківський гай: як музей після конфліктів знову став місцем відпочинку та молитви

Якщо про скандал навколо каплички говорилось багато, то історія з нібито незаконною будівлею поблизу скансену досі залишалася без відповіді.

Вперше це питання озвучив на пленарному засіданні сесії ЛМР депутат Олексій Різник, інформує "Еспресо.Захід".

Тоді він просив у мера переглянути та доопрацювати "Проєкт організації території Музею народної архітектури та побуту у Львові імені Климентія Шептицького у м. Львові". Окрім історії облаштування літньої каплиці, Олексій Різник розповів про невідому забудову на території Музею, неподалік Лаври. Для міського голови інформація, озвучена депутатом, виявилася несподіванкою, і він доручив заступнику з містобудування Любомиру Зубачу з'ясувати всі обставини.

На жаль, депутат так і не дочекався чіткої відповіді від міських чиновників. Про це він розповів у коментарі для "Еспресо. Захід".

"Чиновники надіслали якусь відповідь, але вона ні про що. Самі знаєте, як вони коментують те, про що не хочуть говорити. Буде наступне засідання ради і на ньому я знову спробую задати це питання", - пояснив Олексій Різник.

Та виявилось, що не така вже це велика таємниця, як її подають обидві конфліктуючі сторони. Значно багатослівнішим та конкретнішим виявився заступник директора з наукової роботи у Музеї народної архітектури і побуту, що зараз виконує обов'язки керівника установи, Сергій Ципишев.

"Ця будівля справді у нас є. Але вона розташована не зовсім біля Лаври і навіть не в експозиційній зоні. До того ж – споруджена між деревами так, що її взагалі майже не видно. У нас є господарська і рекреаційна зони, де музей може на свій розсуд будувати некапітальні споруди, мафи чи господарські будівлі для своїх потреб. Більшість з них не потребують додаткових погоджень, бо це не капітальне будівництво чи наповнення експозиції. Згадана будівля є тимчасовою, тому і не потребує жодних додаткових документів, окрім дозволу музейної науково-методичної ради.

Вона матиме подвійне призначення: з одного боку ми її будемо використовувати для невеликих зустрічей, майстер-класів та лекцій, а з іншого – для господарських потреб. Наприклад, для збереження інвентаря, чи декорацій до свят", - зазначив науковець.

Також цей будиночок частково використовує для своїх потреб лемківська громада.

"Вони ще кілька років тому зверталися до міської ради з проханням посприяти в облаштуванні місця для зустрічей лемків у музеї. Вони збираються у цій споруді. Це рішення тимчасове, поки в музей не перевеземо лемківську хату з села Люта Великоберезянського району, яку вже підібрала наша експедиція. Це зафіксовано у протоколах науково-методичної ради", - додав Сергій Ципишев.

Також він зазначив, що працівники Музею дали усі роз'яснення у міську раду, представники якої звертались до них.

Читайте також: Незаконну каплицю у Шевченківському гаю демонтували

Відзначимо, що увага до Музею загострилась через спорудження представниками Свято-Іванівської Лаври літньої каплиці. Тоді виник гучний конфлікт між адміністрацією Музею та духовенством, який заледве вдалося залагодити за посередництвом міської влади та отців-студитів.

І зараз позитивний імпульс, який тоді почався, дав нові результати: отці таки отримають капличку, а музей – відсутність незаконних будов та впорядковану територію. На місці незаконної будови встановлять капличку, яку в монастирі спорудили ще у 2015 році, і дозвіл на встановлення якої Музей надав у липні минулого року.

"Це також тимчасова споруда простої конструкції без ознак монументальності, що складається з підпірних стовпців та даху. Вона давно стояла на подвір'ї монастиря, а зараз ми погодили її перенесення на місце, де велося будівництво, яке ми зупинили. Отці ще в липні просили про це і ми, зважаючи на карантинні обставини, дозволили їм. Тобто ми зараз повернулись до первинного варіанту домовленості та реалізували його.

Каплицю вже перенесли. Ми допомогли вирівняти територію, поруйновану важкою технікою при попередньому будівництві. Зараз засіяли свіжу траву і чекаємо поки вона підросте. То ж, хоч капличку вже облаштовують для служб, проте ще до Великодня, напевне, не буде можливості там правити літургію.

Також ми погодили з монастирем, що це буде тимчасова споруда, яка стоятиме тут до кінця карантину, а потім її демонтують з цього місця. Ці всі домовленості підписано з отцем Йоною, ігуменом Унівської лаври, який є головним від Студитів", - розповів в. о директора Сергій Ципишев.

Читайте також: Зелений дах і панорамні вікна: у Шевченківському гаю буде нова будівля

Ці домовленості також підтвердив ігумен Свято-Успенської учнівської лаври отець Йона. Він не хотів особливо заглиблюватись у перипетії конфлікту, але відзначив, що поступливість та Божа допомога дозволили його подолати та повернутись до домовленостей минулого року:

"Влагодити конфлікт дозволили поступливість сторін, здоровий глузд і Боже провидіння. Був складний процес, було багато розмов, але коли усі відкрились і почали рухатись назустріч, то перешкоди почали зникати.

Це питання ми намагались погодити і з законодавством, і з місцевим настоятелем, і з Музеєм, і з містом. Слава Богу, що все якось заспокоїлось, і ми вийшли на певний рівень порозуміння. І продовжуємо працювати далі і робити Божу справу".

Отець Йона додав, що тепер на місці конфлікту буде місце молитви, про яке йшлося ще минулого літа:

"Про те, що ця тимчасова каплиця має бути перенесена сюди, погодили ще у липні минулого року. Це планувалось для того, щоби під час ковіду можна було служити на вулиці. А як буде далі, то побачимо. Треба розуміти, що поруч є монастир і музей, яким треба разом нормально співіснувати та працювати на благо громади".

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.