Щоб заборонити московський патріархат, рішення облради не потрібно, – депутатка про ситуацію на Рівненщині

Рівненська обласна рада заборонила УПЦ МП в регіоні, проте таке декларативне рішення не має жодної юридичної сили, до того ж приймалося протягом року

Про це у коментарі "Еспресо.Захід" повідомила народна депутатка Соломія Бобровська. 

На позачерговій сесії Рівненської обласної ради 10 квітня депутати ухвалили рішення про заборону діяльності УПЦ МП на Рівненщині. Також скасували низку статутів релігійних громад, які все ще перебувають у складі православної церкви московського патріархату, та передачу їм у користування культових будівель. Виконати цей пункт рішення доручили обласній військовій адміністрації. 

У Рівненській єпархії УПЦ МП заявили, що прийняте рішення вивчатимуть юристи, натомість священство залишиться до останнього зі своїми вірянами. Як повідомляло "Суспільне", керівник єпархії, архиєпископ Рівненський і Острозький УПЦ Пимен сказав: "Ми ніколи не підемо зі своїх монастирів, зі своїх церков, тому що ми їх побудували, відбудували із руїн, десь з нуля". 

За словами нардепки Соломії Бобровської, рішення про заборону діяльності церкви московського патріархату на Рівненщині, прийняте напередодні обласною радою, є лише декларативною заявою, яка не має жодного юридичного навантаження. Крім того, його приймали важко і довго, упродовж крайнього року, і це було ганебно для Рівненської області. 

"Питання в тому, що ні голова обласної ради, ні будь-хто з депутатів не вийшли з питанням, наприклад, скасування статутів, які були погоджені обласною державною адміністрацією. Ніхто не вийшов з ревізією щодо надання земельних ділянок ще у 90-х роках, чи було щось надано в оренду для УПЦ МП. Тобто не зроблено низки юридичних речей, в полі яких вони могли це опрацювати. Відповідно, фактично лише заявили про заборону, яка не має абсолютно жодного юридичного навантаження. Скажімо, яким чином вони ліквідують Корецький жіночий монастир, який напряму підпорядковується російському синоду, до речі, єдиний в Україні", – зазначила депутатка. 

Вона зауважила, що апеляція священників московського патріархату у відповідь на прийняту заборону є правильною. Адже така заборона не дає права вчиняти якісь дії тією ж облрадою чи правоохоронними органами стосовно об'єктів УПЦ МП. Зрештою, для того, щоб вигнати російську церкву з території Рівненщини, не потрібно рішення обласної ради, каже Соломія Бобровська. Для цього має бути видано наказ голови обласної військової адміністрації. 

"Голова ОВА Віталій Коваль не з'явився на сесію обласної ради, як і не з'явився на сесію міської ради, де він – увага – голова фракції "Слуги народу". Так само не з'явилася його підлегла Любов Романюк, керівниця управління культури і туризму, до складу якого входить відділ релігії, де реєструють ці статути. Вона є депутаткою міської ради, яка не голосувала проти російської церкви, тобто двох людей не було. Це жах, про що взагалі мова", – зазначила народна депутатка. 

Тому, щоб насправді припинити діяльність Української православної церкви московського патріархату на території Рівненської області, місцева влада повинна перевірити зареєстровані статути релігійних громад та видані права на оренду земельних ділянок. Також варто перевірити районні державні адміністрації, кому там була надана земля упродовж 30 років, питання потребує ґрунтовного вивчення, а не просто декларативної заборони.